کد خبر: ۴۶۹۹۱۲
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۹
سفیر روسیه:

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تصریح کرد: صحبت از فاجعه انسانی در ادلب سوریه هدفش منحرف کردن توجهات از حضور آمریکا در سوریه است.

به گزارش شفاف، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل در گفت‌وگو با رادیو "صدای مسکو" گفت، اگر بخواهیم تعبیری از ادلب داشته باشیم باید بگوییم آن به منزله مانوری برای منحرف کردن توجهات از آنچه است که در بخش‌های دیگر سوریه رخ می‌دهد.

وی افزود: اخیرا عبارت‌ها و اظهارات تندی درباره وقوع فاجعه در ادلب مطرح می‌شود صحبت‌هایی نظیر اینکه اگر به ادلب حمله‌ای صورت بگیرد منجر به بزرگترین فاجعه انسانی قرن ۲۱ خواهد شد.

سفیر روسیه تاکید کرد: زمانی که ادلب به آغوش دمشق بازگردد که این امر دیر یا زود رخ خواهد و امری حتمی است سوریه تقریبا از کانون بزرگ تروریست‌ها رهایی خواهد یافت. خب در آن زمان چه چیزی در سوریه باقی خواهد ماند؟ منطقه‌ای در شمال شرق که نیروهای آمریکایی در آنجا هستند و پایگاه التنف واقع در منطقه‌ای استراتژیک در مرزهای سوریه، اردن و عراق که برای حضور غیرقانونی آمریکایی‌هاست.

وی ادمه داد: در آن زمان دیگر هیچ چیز برای صحبت کردن وجود نخواهد داشت.

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه ۱۷ سپتامبر در شهر سوچی بر ایجاد منطقه عاری از سلاح در امتداد خط تماس بین نیروهای سوریه و گروه‌های مخالف مسلح از تاریخ ۱۵ اکتبر توافق کردند.

دو طرف همچنین بر لزوم نابودی عناصر تروریستی در این منطقه تاکید کردند.

نماینده روسیه در سازمان ملل همچنین تاکید کرد، کشورش به تلاش‌های خود برای سیاسی نکردن مساله ارائه کمک‌های اقتصادی و انسانی به سوریه و بازگشت آوارگان سوری به منازل‌شان ادامه خواهد داد.

نبنزیا در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس روسیه تصریح کرد: برای بازگشت سریع آوارگان سوری به مکان‌های اقامتی‌شان که بعد از درگیری‌ها آنجا را ترک کرده‌اند، تلاش می‌کنیم و در عین حال به مبارزه با تروریسم نیز با اصرار ادامه می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: دیدار اخیر روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در تهران به اضافه توافق‌های ترکیه و روسیه درباره ادلب با واکنش مثبت جامعه جهانی روبه‌رو شد. روسیه احتمالا در دیداری جدید درباره سوریه به ابتکار عمل اتحادیه اروپا شرکت می‌کند و تنها با یک هدف آن هم تلاش برای قانع کردن کشورهای غربی برای کنار گذاشتن سیاست‌های خبیثانه‌شان در قبال سوریه.