کد خبر: ۴۷۰۱۵۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸

یک منبع آگاه گفت: در حالیکه قیمت خوراک واحد های پتروشیمی با دلار 3800 تومان محاسبه می شود و ارز آنها با نرخ بازار ثانویه اما وزارت نفت افزایش نرخ تسعیر ارز خوراک را معادل بازار ثانویه برای واحدهای پتروشیمی وتو کرد.

به گزارش شفاف، یک منبع آگاه از مخالفت جدی وزارت نفت با افزایش نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی خبر داد و گفت: در جلسه اخیری که در هیات دولت برگزار شد رسما وزارت نفت با افزایش نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی به بهانه نبود سرمایه گذار مخالفت کرد.

وی گفت: در حال حاضر پتروشیمی‌ها درآمد بسیار کلانی را از مابه التفاوت نرخ ارز حاصل از فروش محصولات و نرخ خوراک بدست می آورند که انتظار می‌رود دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی سریعا نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند.

وی همچنین با اشاره به خروج محصولات پتروشیمی از بورس اشاره کرد و گفت: وقتی که شرایط در بورس با حذف سقف رقابت رو به بهبود است مشخص نیست چرا تصمیم گرفته می‌شود تا  محصولات پتروشیمی از بورس خارج شود.

 پتروشیمی‌ها به بهانه عرضه ارز به قیمت ۴۲۰۰ تومان در سامانه نیما از دولت امتیاز دریافت خوراک به قیمت ارز ۳۸۰۰ تومان را دریافت کردند. اما پس از افزایش قیمت ارز در سامانه نیما، رانت‌جویی پتروشیمی‌ها بر اساس نرخ تسعیر ارز ادامه دارد و قیمت تسعیر ارز خوراک به قیمت نیما افزایش پیدا نکرده است.

منبع: فارس