کد خبر: ۴۷۰۲۴۵
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۲
هاشمی خطاب به اعضای شورای شهر:

رئیس شورای شهر تهران، با بیان اینکه خواهش می‌کنم اعضای شورای شهر تهران در نقض برنامه صحبت نکنند از آنها خواست در راستای روحیه‌دادن به شهردار تهران حرف بزنند.

به گزارش شفاف، در جلسه امروز لایحه برنامه 5 ساله سوم تهران توسط محمد علی افشانی تقدیم هیئت رئیسه شورای شهر تهران شد.

اعضای شورای شهر تهران پس از استماع سخنان شهردار تهران در رابطه با لایحه برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

زهرا نژادبهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران ضمن تشکر از شهردار تهران در رابطه با ارائه لایحه برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران اظهار کرد: سئوالی که اینجا مطرح است این است که برنامه 5 ساله سوم ماموریت‌محور است یا هدف محور. ما قرار نیست همه مشکلات عالم را در برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران حل کنیم و در واقع ما باید هدفگذاری را در این برنامه داشته باشیم.

نژادبهرام همچنین با اشاره به اینکه آیا در این برنامه منابع مورد نظر برای اجرای سرفصل‌های مورد نظر پیش‌بینی شده است یا خیر گفت: این مواردی است که انتظار می‌رود که شهردار تهران پاسخ‌های لازم را ارائه کند.

محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران نیز با اشاره به سوالات متعدد اعضای شورای شهر تهران در رابطه با لایحه برنامه 5 ساله سوم تهران تصریح کرد: این لایحه توسط شهردار تهران به هیئت رئیسه شورا تقدیم شد و در واقع این لایحه باید در سایر کمیسیون‌های شورا مورد بررسی قرار بگیرد و اعضا می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود را در کمیسیون‌ها ارائه بدهند و در نهایت نیز این لایحه در صحن شورا به تصویب خواهد رسید.

وی با بیان اینکه خواهش می‌کنم اعضای شورای شهر تهران در نقض برنامه صحبت نکنند گفت: این برنامه چند هزار صفحه دارد که انتظار می‌رود اعضای شورای شهر تهران آن را در کمیسیون‌های مربوطه مطالعه کنند.

وی از اعضای شورای شهر تهران خواست در راستای روحیه‌دادن به شهردار تهران حرف بزنند.

الهام فخاری نیز ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های شهردار تهران بویژه معاونت برنامه‌ریزی و سایر مدیران و کارکنان مجموعه برنامه‌ریزی و سایر معاونت‌های شهردار تهران اظهار داشت: در این رابطه از تمامی همکاران خود در شورا نیز تقدیر می‌کنم.

وی تصریح کرد: در لایحه برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران قاعدتا باید چند موضوع و محور مورد توجه و عنایت قرار گیرد از آن جمله می‌توان به سلامت اجتماعی و عدالت اجتماعی اشاره کرد.

فخاری گفت: برنامه 5 ساله دوم شهرداری تهران نیز در حالی آغاز و ادامه پیدا کرد که 3 سال از این برنامه در دوره مدیریت شهری قبل اجرا و دو دوره نیز در مدیریت شهری فعلی در حال اجرا است و برنامه 5 ساله سوم شهرداری نیز در سال 98 اجرا خواهد شد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: تغییر کاهش درآمدها بویژه در دو سال آخر برنامه 5 ساله دوم شهرداری تهران و همچنین تداوم هزینه‌های شهرداری تهران مشکلاتی را برای مدیریت شهری بوجود آورده است که باید این موارد در برنامه بعدی مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در بخش‌هایی از این برنامه توسط شهردار تهران اعلام شد که مسئولیت اجتماعی در همین دوره برعهده شهرداری است که امیدوارم در این حوزه به سلامت اجتماعی و عدالت اجتماعی توجه شود.

فخاری گفت: انتظار داریم مردم و رسانه‌ها و کارشناسان حرف‌ها و پیشنهادهای خود را در خصوص برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران ارائه کنند. ضمن اینکه انتظار می‌رود در برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران نقش شهروندان در تصمیم‌گیری‌ها پررنگ‌تر باشد.

عضو شورای شهر تهران همچنین به بازآفرینی نهاد اجتماعی در مجموعه شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: این موضوع نیز باید مورد توجه مسئولان مربوطه قرار بگیرد و حتما باید برنامه پیش رو با مردم و رسانه‌ها در میان گذاشته شود.

وی ادامه داد:‌ پیوند برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران با طرح تفصیلی و جامع و طرح آمایش از مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و این در حالیست که ما با رکود مسکن در سال جاری و سال‌های آینده روبرو خواهیم بود و پیامدهای این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد.

در ادامه احمد مسجد جامعی دیگر عضو شورای شهر تهران ضمن اشاره به تعابیر مناسب در ارائه برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران توسط افشانی گفت: ادبیاتی که در لایحه برنامه 5 ساله سوم بیان شد بسیار مناسب و قابل توجه بود.

وی تصریح کرد: شهر تهران در گذشته دو برنامه داشته است و در واقع شهرداری تهران نخستین شهرداری در بین سایر کلانشهرها بوده که اقدام به تدوین برنامه 5 ساله کرده است به طوریکه نخستین برنامه شهرداری توسط واعظ‌مهدوی تهیه شد.

مسجد جامعی گفت: دومین برنامه 5 ساله شهرداری نیز در زمان آقایان عسگری آزاد و مناف هاشمی که هر کدام سوابق قابل توجهی در حوزه برنامه‌ریزی داشتند تهیه شد و امیدواریم برنامه 5 ساله سوم شهرداری نیز با موفقیت اجرا شود.

عضو شورای شهر تهران عنوان کرد: با توجه به اجرای دو برنامه گذشته در مجموعه شهرداری تهران انتظار می‌رود که برای تهیه برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران گزارشی از برنامه 5 ساله دوم شهرداری تهران تهیه شود تا نکات و موارد این برنامه نیز مورد بازبینی و بررسی قرار بگیرد که آیا در برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران نیاز به احکام جدید هست یا خیر.

وی با اشاره به اینکه یکی از نکات قابل توجه در لایحه 5 ساله سوم شهرداری نسبت دادن هویت طبیعی به هویت تاریخی و معماری است گفت: این موضوع از نکات قابل توجهی است که در لایحه برنامه به آن توجه شده است.

 محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران نیز در پایان سخنان اعضای شورای شهر تهران درباره لایحه برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران اظهار کرد: قاعدتا اعضای شورای شهر تهران در جلسات بعدی و در کمیسیون‌های تخصصی این لایحه را مورد بررسی قرار خواهند داد و مطالعات لازم در این برنامه انجام خواهد گرفت.

وی خطاب به شهردار تهران گفت: ما همچنان شاهد حضور شما در مجموعه شهرداری هستیم و انشاءالله برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران با حضور شما به اجرا در خواهد آمد.

منبع: تسنیم