کد خبر: ۴۷۰۳۲۶
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۳
مدیر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه:

مدیر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه از نان شب هم برای مردم واجب‌تر است، گفت: تصمیمات ستاد احیا براساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی به منزله تصمیمات هیأت دولت است.

به گزارش شفاف، مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در کارگاه آموزشی آب و محیط زیست با اشاره به اینکه قرار نیست در ستاد احیاء، دریاچه ارومیه را احیا کند گفت: ما در این ستاد تنها وظیفه هماهنگی دستگاه‌ها را برعهده داریم. 

وی در ادامه تصریح کرد: ۷۵۰ نفر در مدت پنج ماه قرار بود علت خشک شدن این دریاچه را بررسی کنند که از این تعداد ۵۰ نفر در خارج کشور ساکن بودند. 

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: قبل از شروع به کار ستاد احیای دریاچه ارومیه حتی از میزان بارش‌ها در این منطقه عدد مشترکی نداشتیم و با انجام مطالعات فوق، به اجماع رسیده‌ایم. 

وی افزود: در راستای انجام این مطالعات، پروژه‌هایی در قالب ستاد احیاء تعریف شد و مرتبا در برنامه‌ها بازنگری می‌شود، اکنون نیز در حال بازنگری برنامه‌های ستاد احیاء هستیم. 

تجریشی اظهار داشت: دانشگاه‌ها مسئول پایش اجرایی عملکرد دستگاه‌های اجرایی همکار با ستاد احیاء هستند و سالانه در خصوص فعالیت این ستاد گزارشی به رئیس‌جمهور ارائه می‌شود، همچنین در ماه سه گزارش به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه داده می‌شود. 

وی در خصوص اهمیت کار ستاد احیا ابراز داشت: این ستاد تنها ستادی است که در اصل ۱۳۸ قانون اساسی از آن نام برده شده و تصمیمات آن به منزله تصمیم هیأت دولت است.

تجریشی با اشاره به اینکه مشکل دریاچه ارومیه به دلیل اقدامات انسانی است، گفت: باید خودمان این مسئله را حل کنیم و نمی‌توانیم بر عملکرد طبیعت تکیه کنیم.

به گفته وی، کارشناسان جهانی برای احیای دریاچه ارومیه برآورد ۸۵ درصدی ورودی آب به حوزه آبریز را داشته‌اند، در حالی نُرم جهانی ۲۵درصد است. 

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در پایان خاطرنشان کرد: احیای دریاچه ارومیه از نان شب هم برای مردم واجب‌تر است.