کد خبر: ۴۷۰۴۰۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۱
با توجه به ارسال سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ به سوریه

رای الیوم در گزارشی مواضع اخیر رئیس‌جمهور روسیه در برخورد با رژیم صهیونیستی و اقدامات متجاوزانه این رژیم در سوریه را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش شفاف، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی الیوم با اشاره به دست رد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پی سرنگونی هواپیمای روسی در سوریه نوشت: در ماه های گذشته تل آویو بارها و بارها سوریه را هدف قرار داده اما به هدف اصلی خود نرسیده است اما آیا اکنون با وجود هدیه جدید مسکو به سوریه و ارسال سامانه دفاع موشکی اس-300 به این کشور، آیا باز هم تل آویو جرأت حمله به سوریه را خواهد داشت؟

سردبیر روزنامه رأی الیوم در سرمقاله جدید خود در این روزنامه نوشت: مطمئنا این بار بنیامین نتانیاهو، با سرافکندگی و نگرانی بی‌سابقه‌ای پشت تریبون مجمع عمومی سازمان ملل خواهد ایستاد و برخلاف دفعات پیش متکبرانه سخن نخواهد گفت. علت این امر ضربه محکم کسانی است که او فکر می کرد هم‌پیمانان مخلصش در مسکو هستند و هیچ یک از خواسته های وی را رد نمی کنند. او فکر می کرد می تواند آنها و منافع راهبردیشان را کنار بزند و به خواسته های خود در سوریه جامه عمل بپوشاند.

نتانیاهو در دو تماس تلفنی خود با ولادیمیر پوتین در کمتر از یک هفته و در اوج بحران سرنگونی هواپیمای "ایل 20" روسیه در هفدهم سپتامبر اصرار داشت پیش از سفر به نیویورک به همراه آویگدور لیبرمن وزیر جنگ خود برای حل و فصل این بحران به مسکو برود اما با درهای بسته روبرو شد؛ همه ترفندهایی که وی برای هم‌پیمانان و رقبایش بکار می بست این‌بار بی‌فایده بود و این اقدامات تنها به یک علت نتایج معکوسی داشت و آن اینکه همگان و پیش از همه رئیس جمهور روسیه از قلدرمآبی‌ها و برتری‌جویی‌های اسرائیل به تنگ آمده اند.

پوتین دیدار با نتانیاهو و لیبرمن را نپذیرفت. فرمانده نیروی هوایی روسیه نیز در دیدار با همتای اسرائیلی خود ژنرال آمیخام نورکین، از وی انتقاد کرد و حتی به توجیهات دروغین وی برای تبرئه خلبان های اسرائیلی و گناهکار جلوه دادن نیروی هوایی سوریه، گوش نکرد و خشمگین و بدون خداحافظی با میهمانان مهم خود سالن را ترک کرد.

بعید نیست رئیس جمهور روسیه بخواهد با بهره برداری از موضوع سرنگونی هواپیمای روسی در سوریه، از پایه و اساس در روابط روسیه و اسرائیل بازنگری کند، آنهم پس از آنکه پیمانه صبرش لبریز شده و کسانی از پشت به او خنجر زهرآلود می زنند که فکر می کرد به تعهدات، دوستی و توافقنامه هایشان پایبندند، و فراتر از این، به همراه دیگران (آمریکایی ها) علیه کشورش روسیه توطئه چینی می کنند.

روسیه با مجهز کردن ارتش و پدافند هوایی سوریه به موشک های اس-300 و تجهیزات ایجادکننده پارازیت روی (رادارهای) هواپیماهایی که به حریم هوایی این کشور نزدیک می شوند و نیز با ارسال سامانه پیشرفته پدافند هوایی و جلوگیری از هرگونه آتشبار به سمت هواپیماهای کشورهای دوست، سوریه را برای اسرائیلی ها و آمریکایی ها به منطقه پرواز ممنوع تبدیل کرده است و شاید این تحول راهبردی و نظامی بتواند روند وقایع را در سوریه و چه بسا در سراسر خاورمیانه [منطقه غرب آسیا] از پایه و اساس دگرگون کند.