کد خبر: ۴۷۰۴۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۳
مشاور سرپرست وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی:

مشاور سرپرست وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی گفت: 42 میلیون نفر از جمعیت کشورمان در تعاونی های کشور عضو هستند و ایران از این لحاظ رتبه 14 جهان را دارد.

به گزارش شفاف، محمدرضا قرائتی روز چهارشنبه در سیزدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان کرمانشاه که در آمفی تئاتر اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی کرمانشاه برگزار شد؛ تعاونی ها را بازوان توانمند اقتصادی دولت دانست.
قرائتی اضافه کرد: دولت از طریق تعاونی ها بخشی از اقتصاد را به مردم واگذار می کند که انگیزه و اشتیاق فراوانی دارند و این موجب رشد و پیشرفت کشور می شود.
او با اشاره به عضویت 300 میلیونی جمعیت آمریکا در تعاونی ها افزود: اقتصاد آمریکا که اقتصاد اول جهان است بر پایه کار تعاونی و اشتراکی است بنابراین برای توسعه و جلوگیری از هدر رفت منابع مالی کشور توجه به تعاونی ها ضروری است.
قرائتی در ادامه با بیان اینکه مردم جامعه ما هنوز با کار تعاونی بخوبی آشنا نیستند، از نهادهای فرهنگ ساز نظیر شهرداری ها، صدا و سیما، رسانه ها، نخبگان و اساتید خواست که هرچه بیشتر به ایجاد فرهنگ مشارکت در بخش اقتصادی توجه کنند.
مشاور سرپرست وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: باید با برندسازی تعاونی های برتر، آنها را برای مردم به الگو تبدیل کنیم تا مردم نیز به سمت تشکیل تعاونی و سرمایه گذاری مشترک ترغیب شوند.
قرائتی در پایان با اشاره به مرزی بودن استان کرمانشاه و امکان صادرات ، از مسئولان خواست با آموزش مهارت آموزی و کارآفرینی به ویژه تشکیل تعاونی به فضای کسب و کار استان کمک کنند. 

** 25 درصد اقتصاد کشور باید توسط تعاونی ها اداره شود
مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه نیز در این همایش با اشاره به اصل 43 قانون اساسی جمهوری اسلامی مبنی بر اشتغال کامل افراد جامعه و فراهم بودن شرایط اشتغال برای آنان خواستار دریافت وام های بدون بهره تعاونی ها طبق قانون شد.
حسن عزیزی در ادامه گفت: طبق قانون 25 درصد اقتصاد کشور باید از طریق تعاونی ها اداره شود که امروزه با این آرمان فاصله فراوان داریم.
وی به تاکید مقام معظم رهبری برای گسترش کار تعاونی ها در بخش اقتصادی اشاره کرد گفت: ایشان تعاونی ها را چشمه جوشان اشتغال معرفی کردند که نیاز به توجه بیشتری دارند.

** اعتبارات استان کرمانشاه برای اشتغال بی سابقه است
عزیزی در ادامه اعتبارات استان کرمانشاه برای اشتغال را در طول تاریخ بی سابقه اعلام کرد و گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار همه زمینه ها فراهم است فقط همت می خواهد.
او در ادامه استان کرمانشاه را دارای بیشترین شغل در 6 ماه اول سال جاری دانست و گفت: در این مدت پنج هزار و 200 شغل ایجاد شده است.

** اشتغال وظیفه همه مدیران است
وی همچنین اشتغال را مهم ترین دغدغه استان دانست و گفت: همه دستگاه های اجرایی در برابر ایجاد اشتغال وظیفه دارند و مدیری از این قضیه مستثنی نیست همه باید با روحیه جهادی به ایجاد اشتغال در استان کمک کنند.
عزیزی ترویج فرهنگ تعاون را یکی ازمهم ترین اولویت های اداره مطبوع اش برشمرد و اظهار داشت: در راستای اشتغال خودجوش باید با تلاش منظم و سازماندهی شده فرهنگ تعاون و کار را ترویج دهیم. 
او اضافه کرد: با سپردن کارها به خود مردم از طریق تعاونی ها ، کار و اشتغال خیلی بهتر ایجاد می شود، زیرا دولت به تنهایی با وجودی که با تمام توان پای کار است باز نمی تواند به همه برسد.

** 4200 تعاونی در استان کرمانشاه وجود دارد
رییس اتاق تعاون کرمانشاه نیز در این همایش با اشاره به سابقه درخشان تعاونی ها در توزیع کالاهای مصرفی مردم در دوران دفاع مقدس گفت: هم اکنون چهار هزار و 200 تعاونی در استان وجود دارد که از این تعداد 80 درصد فعال هستند.
غفار محمدی ، کار تعاونی را همیاری و همدلی دانست و گفت در سیستم تعاونی به جای رقابت افراد همکاری و مشارکت و عدالت محور هست.
وی در ادامه افزود: متاسفانه فرهنگ کار تیمی در کشورمان بسیار ضعیف است به همین دلیل شرکت های تعاونی که یکی از ابعاد مهم توسعه اقتصادی است، با وجود 85 سال سابقه رشد چندانی نداشته اند. 
محمدی در ادامه خواستار پرداخت وام های خوداشتغالی کم سود به تعاونی ها شد و گفت: تاکنون پرونده 50 تعاونی با 30 میلیارد ریال اعتبار به صندوق ضمانت توسعه تعاون کشور ارسال شده و در حال طی مراحل اداری است.
وی در پایان سود کلان بانکی را مانع توسعه تعاونی ها و ایجاد اشتغال عنوان کرد و خواستار کاهش آن برای رونق کسب و کار در استان شد. 
در پایان این همایش از پنج نفر از بازنشسته های اتاق تعاون استان کرمانشاه تقدیر شد. 
همچنین در این همایش از 13 تعاونی برتر استان کرمانشاه نیز تجلیل به عمل آمد.
دهم تا هفدهم شهریور ماه هفته تعاون نامگذاری شده است.

منبع: ایرنا