کد خبر: ۴۷۰۶۲۲
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۲

پنجمین دور انتخابات پارلمانی کردستان عراق بدون تمدید ساعت رأی‌گیری به پایان رسید.

به گزارش شفاف، پنجمین دور انتخابات کردستان عراق که از ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز شده بود، ساعت شش عصر به وقت محلی پایان یافت. 

در این انتخابات  673 نامزد برای تصاحب 111 کرسی پارلمان رقابت کردند. 11 کرسی نیز برای اقلیت‌های قومی و دینی از جمله پنج کرسی برای ترکمن‌ها، پنج کرسی برای مسیحیان، آشوری‌ها و سریانی‌ها و یک کرسی برای ارمنی‌ها در نظر گرفته شده است.

طبق گزارش منابع خبری کردستان عراق، 27 لیست در این انتخابات به هم به رقابت پرداختند که حزب دموکرات کردستان، اتحاد میهنی کردستان و حزب گوران (تغییر) اصلی‌ترین این احزاب هستند؛ اما در این میان حزب اتحاد میهنی بلافاصله پس از بسته شدن همه مراکز رای‌گیری اعلام کرد که «نظر به ثبت برخی تخلفات در این انتخابات، اتحادیه مزبور نتایج را نخواهد پذیرفت.»

سخنگوی حزب اتحادیه میهنی کردستان که خانم «هیرو طالبانی»(همسر جلال طالبانی) هدایت آن را بر عهده دارد، از نمایندگان حزب اتحادیه خواست تا صندوق‌های رای را تائید نکنند.

آیا انتخابات منجر به ثبات سیاسی می‌شود؟

رد نتایج انتخابات از سوی حزب اتحاد میهنی کردستان، به نظر می‌رسد امید برقراری ثبات سیاسی در پی برگزاری انتخابات پارلمانی در کردستان عراق، را از بین ببرد. منطقه‌ای که به گفته‌ی شبکه الجزیره بسیار مستعد بازگشت خشونت‌ میان احزاب به مثابه 20 سال گذشته است.

به نوشته پایگاه خبری شبکه الجزیره، مسعود بارزانی تلاش دارد در سایه نبود رهبری منسجم در حزب اتحاد میهنی کردستان که با فوت جلال طالبانی ایجاد شده، این حزب را به کلی از صحنه سیاسی کردستان عراق کنار بگذارد.

از سوی دیگر نیز، حزب اتحاد میهنی که تلاش داشت جایگاه از دست رفته‌ی خود در انتخابات 2013 که به حزب گوران واگذار کرده بود را بازیابد، شکست در انتخابات امروز را به مثابه حذف کامل از سپهر سیاسی کردستان عراق می‌داند.

در همین حال باید گفت که احزاب کردستان عراق، برای اولین بار نتوانسته‌اند نامزد واحدی را برای پست ریاست‌جمهوری به پارلمان معرفی کنند و حزب میهنی کردستان «برهم صالح» و حزب دموکرات نیز «فؤاد حسین» را معرفی کرده‌اند.