کد خبر: ۴۷۰۶۹۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۸
گفت وگو با دکتر رشادی جامعه شناس؛

امنیت و احساس امنیت از مهمترین نیازهای اولیه بشر بوده و هرگونه ناامنی و ترس از جرم می تواند زندگی اجتماعی و روانی افراد را مختل کرده و فعالیت ها و مشارکت اجتماعی آنها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش شفاف، هر چند امنیت دارای ابعاد مختلفی چون اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و جانی می شود، اما وقوع حوادث تروریستی و سایر موارد مجرمانه این مساله را در جامعه ما بیش از پیش برجسته کرده و ضرورت پرداختن به آثار اجتماعی و روانی آن امری انکار ناپذیر است.
به همین خاطر پژوهشگر ما با دکتر «منوچهر رشادی» استادیار گروه جامعه شناسی دانشگاه بوعلی سینای همدان که بر روی موضوع ترس از جرم کار پژوهشی انجام داده ،گفت وگویی صورت داده که به شرح زیر است.

** امنیت یکی از نیازهای اساسی و اولیه انسان

دکتر رشادی عنوان می کند: یکی از اصلی‌ترین واقعیت‌های اجتماعی به ویژه در دنیای کنونی و زندگی شهری امنیت و احساس امنیت است. وقتی به تاریخ نگاه می کنیم می بینیم که امنیت در الگوهای زیستی بشر نقش اساسی داشته و همیشه به عنوان عنصری مهم سایر ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار داده است. احساس امنیت و آرامش شهروندان در محیط‌های پیرامون و محل کار، زندگی، رفت و آمد، تفریح و گذران اوقات فراغت، محیط‌های آموزشی و فرهنگی و ‌... از عوامل مهم و تاثیرگذار بر کیفیت زندگی آنان است. امروزه جرم و احساس ناامنی در برابر آن، در محلات شهری از دغدغه‌های اصلی شهروندان به شمار می‌رود.

ترس از جرم و احساس ناامنی مختل کننده زندگی اجتماعی است

رشادی می افزاید: امنیت همچون دیگر پدیده های اجتماع دارای دو بعد ذهنی و عینی است. این دو بعد جدا از همدیگر نیستند. اما وقتی صحبت از پیامدهای اجتماعی و روانی است باید به بعد ذهنی احساس امنیت یا ناامنی توجه ویژه داشته باشیم. این امر کیفیت زندگی ما را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. چون حالت عینی امنیت یعنی جرم و جنایت یکی از ابعاد کیفیت زندگی است. بعد ذهنی آن را اصطلاحا ترس از جرم می گویند.
' مساله امنیت دومین نیاز بشر است بعد از نیازمندیهای فیزیولوژیکی بر اساس تحقیقات مازلو نیاز به امنیت و احساس امنیت و عدم ناامنی در ابعاد مختلف امنیت است که برای افراد جامعه بسیار مهم است. ترس از جرم یا احساس ناامنی در سطوح مختلف اثرات و پیامدهای منفی در بر دارد. یعنی افراد، گروه ها، شهرها، مناطق و حتی در سطح ملی و جهانی در شرایط خاص تحت تأثیر این پدیده قرار می گیرند. برای مثال تروریسم دارای پیامدها و بازتابهای جهانی بوده و موجب گسترش احساس ناامنی در سراسر دنیا است.'

**احساس ناامنی و محدودیت مشارکت اجتماعی

دکتر رشادی در ادامه می گوید: ترس از جرم و احساس ناامنی زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می دهد. حتی می تواند آن را مختل کند. الگوهای رفتار و فعالیت ما را تحت تأثیر قرار می دهد. مشارکت اجتماعی و حضور در عرصه های مختلف زندگی جمعی را محدود می کند. تعاملات اجتماعی را کم می کند. موجب ایجاد استرس می شود. برای مثال مردم به راحتی نمی توانند در مراسم عمومی شرکت کنند. اگر در عرصه های عمومی ظاهر شوند همراه با ترس و استرس خواهد بود.

** احساس ناامنی بیشتر در شهرها

این استاد جامعه شناسی اضافه کرد: از آنجایی که مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی جرم‌خیزتر و از همین رو، ترس‌آفرین‌تر هستند، توجه بیشتری به ترس از جرم و احساس ناامنی در مناطق شهری توسط محققین و دانشمندان علوم اجتماعی شده است.
'شهرها ویژگی های خاصی دارند. شهرها مهد توسعه در جوامع مدرن هستند و به همین خاطر با مسائل و چالش‌های مختلفی روبه رو هستند. میزان جرم و جنایت و انواع آسیب ها و مسائل اجتماعی در شهرها بیشتر از روستاها به چشم می خورد. شهرها محیط های بزرگ با تراکم جمعیتی بالا و ناشناس هستند. در محیط های ناآشنا افراد بیشتر احساس ناامنی می کنند. در واقع گسترش شهر نشینی موجب پیچیده‌تر شدن ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی شهر و بروز ناامنی در محلات مسکونی شده است. همچنین روابط بین فضا و انسان در محیط شهری معنای جدیدی یافته است اما می‌توان ادعا کرد آنچه در این میان از نظر ماهیتی و نه شکلی تغییر نکرده نیاز به امنیت است.'

** گستردگی دامنه ترس و احساس ناامنی

دکتر رشادی افزود: ترس عمومی ‌از اعمال مجرمانه خشن، دامنه وسیعی را در بر می‌گیرد و تصورات فراوانی را می‌سازد‌. در این بین می‌توان از تروریسم، قتل‌های زنجیره‌ای، خشونت‌های گروهی، تجاوز به عنف، ماشین ربایی، جیب بری، جنون جاده‌ای، چاقوکشی، تیراندازی، کودک‌ربایی، کیف‌قاپی، خشونت پلیس و تصادفات جاده‌ای بسیار نام برد.
' بدون شک کشور ایران نیز به واسطه قدم گذاشتن در راه مدرنیسم و توسعه دست خوش چنین تجاربی بوده و خواهد بود. با نگاهی به کوچه‌ها و خیابان‌های شهرهای کوچک و بزرگ می‌توان پی به عمق اهمیت مسئله ترس از جرم برد. امروزه مغازه‌ها و فروشگاه‌های کوچک و بزرگ مجهز به انواع دوربین‌های مدار بسته هستند. روز به روز (به ویژه در مناطق مرفه نشین) به تعداد کوچه‌هایی اضافه می‌شود که دارای در ورودی و نگهبان هستند. مردم بیشتر از هر زمان دیگری روی دیوار حیاط خانه‌هایشان نرده‌ها و حصارهای فلزی قرار می‌دهند. جلو در پارکینگ‌ها دوربین و در منازل‌شان دزدگیر قرار می‌دهند.'

** راه های پیشگیری از ناامنی و ترس از جرم

دکتر رشادی بیان داشت: از آنجایی که ترس از جرم و ناامنی ناشی از گسترش آشفتگی در حوزه های مختلف زندگی اجتماعی است و خود این آشفتگی برآیند تجربه ناقص توسعه در کشور ماست، پس قبل از هر چیز باید در رویکرد مان در اجرای برنامه های توسعه تجدیدنظر کرده و از یک طرف به جای برنامه ریزی از بالا سعی کنیم با محوریت مشارکت مردم برنامه های توسعه را از پایین به بالا برنامه ریزی کنیم. از طرف دیگر چون برنامه های توسعه همواره با رویکرد اقتصادی نوشته می شوند لازم است رویکرد آنها از اقتصادی به اجتماعی تغییر کند. این امر به میزان زیادی از آشفتگی های ناشی از تغییرات حاصل از برنامه های توسعه خواهد کاست.
وی افزود: به علاوه ارتقای سطح عملکرد نهادی جهت بالا بردن میزان اعتماد نهادی در جامعه یکی دیگر از راه های ایجاد امنیت است. در این مورد به ویژه نهادهای انتظامی و قضایی از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. عملکرد درست این نهادها در برخورد با مصادیق مجرمانه از یک طرف سطح امنیت اجتماعی را بالا برده و در نتیجه میزان احساسات ترس از جرم را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر میزان اعتماد مردم به نهادهای مختلف را افزایش می‌دهد.

این استاد جامعه شناسی اضافه کرد: در واقع کاهش احساس ترس از جرم تا حدود زیادی منوط به افزایش اعتماد نهادی است. زیرا در صورتی که مردم بر این باور باشند که نهادهایی مانند نیروی انتظامی و قوه قضاییه در برخورد با افراد مجرم کوتاهی نمی‌کنند و عملکرد درستی دارند هم اعتماد آنها نسبت به این نهادها بالا می‌رود و هم احساس ترس از جرمشان کاهش می‌یابد. در نهایت اینکه می‌توان همانند کشورهای توسعه‌یافته مرکز مونیتورینگ ترس از جرم که یکی از شاخص‌های مهم کیفیت زندگی است ایجاد نمود. این کار می‌تواند در امر سیاستگذاری‌ها در حوزه امنیت اجتماعی که یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسؤلین است موثر واقع گردد.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: