کد خبر: ۴۷۰۷۲۹
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵

دونالد ترامپ گفته است که او خواهان "تحقیقات خیلی جامع" اف بی آی درباره اتهامات تعرض جنسی است که علیه برت کاوانا، نامزد او برای عضویت در دیوان عالی، مطرح شده است.

به گزارش شفاف، رسانه‌های آمریکایی پیشتر گزارش دادند که کاخ سفید خواهان محدود بودن تحقیقات درباره قاضی برت کاواناست.

ترامپ گفت او درخواست کرده دست اف بی آی (سازمان تحقیقات جنایی فدرال) باز باشد اما افزود: "مایلم این تحقیقات سریع انجام شود."

ماموران اف بی آی تاکنون با چند نفر از جمله مارک جاج، از دوستان کاوانا، مصاحبه کرده‌اند.

به گزارش بی.بی.سی یک وکیل جاج، که از دوستان دوره جوانی کاواناست، دوشنبه گفت که سوالات اف بی آی از موکل او هنوز "کامل نشده است."

این تحقیقات پس از آن انجام می‌شود که "کریستین بلازی فورد" هفته پیش در کمیته قضایی سنا شهادت داد زمانی که ۱۵ سال داشته کاوانا در یک مهمانی - در سال ۱۹۸۲ - در حال مستی سعی کرد به او تعرض کند. کاوانا ساعاتی بعد در همان کمیسیون اتهامات وارده را با عصبانیت تکذیب کرد.

خانم فورد می‌گوید که مارک جاج هم در زمان آن حادثه ادعایی حاضر بود. اما جاج هم این اتهام را رد می‌کند.

هرچند کمیته قضایی سنا صلاحیت کاوانا را تایید کرد اما سناتور جف فلیک، از اعضای جمهوری خواه کمیته خواهان تحقیقات اف بی آی پیش از رای گیری نهایی برای تایید او در کل سنا شد. دو سناتور میانه رو جمهوری خواه هم از این درخواست حمایت کردند.

با توجه به اینکه اکثریت جمهوری خواهان در سنا کوچک است - ۵۱ در برابر ۴۹ - رهبران این حزب در سنا مجبور شدند به این خواسته تن دهند.

رای گیری سنا ظرف چند روز انجام می‌شود

هم‌زمان در روز دوشنبه میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری خواهان سنا گفت که این مجلس تا پایان هفته نامزدی کاوانا را به رای خواهد گذاشت.

او دموکرات‌ها را متهم کرد سعی در از خط خارج کردن نامزدی کاوانا دارند.

او گفت: "وقت تاخیرهای بی پایان و مانع تراشی تمام شده."

مک‌کانل روشن نکرد که رای گیری دقیقا در چه روزی انجام خواهد شد اما انتظار می‌رود پس از روز جمعه باشد، زمانی که ضرب‌الاجل تحقیقات اف بی آی در مورد کاوانا تمام می‌شود.

انتظار می‌رود که اف بی آی با قاضی کاوانا و بعضی از زنانی که او را به بدرفتاری جنسی متهم کرده‌اند از جمله پروفسور کریستین فورد مصاحبه کند.

از آنجا که اف بی آی فقط به درخواست کاخ سفید درحال بررسی سابقه یک شهروند است نه تحقیقات جنایی، این دولت است که پارامترهای تحقیق را تعریف می‌کند.

گزارش‌ها حاکیست که دامنه تحقیقات تاکنون محدود بوده است؛ موضوعی که با انتقاد دموکرات‌ها روبرو شده.

رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: "اف بی آی باید در حد معقول با هرکسی که می‌خواهد مصاحبه کند، اما باید در حد معقول باشد."

از سوی دیگر در روز دوشنبه ۹ سناتور دموکرات کمیته قضایی سنا در نامه‌ای به کریستوفر ری، مدیر اف بی آی، نام ۲۴ نفری که به نظر آنها باید مورد مصاحبه قرار گیرند را ارائه کردند.

آنها همچنین خواستار دریافت کپی متن مصاحبه اف بی آی با شاهدان و نام همه کسانی که از همکاری خودداری می‌کنند، شدند.