کد خبر: ۴۷۰۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵

وزارت دفاع چین در اعتراض به حضور ناوشکن آمریکایی در نزدیکی جزایری که چین مدعی مالکیت آن است، تاکید کرد این اقدامات به صلح و ثبات منطقه آسیب می‌زند.

به گزارش شفاف، چین خشم خود را از حضور یک ناوشکن آمریکایی در نزدیکی جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی ابراز کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در حالی که پکن و واشنگتن در یک جنگ تجاری به سر می‌برند، حضور ناوشکن آمریکایی در دوازده مایلی صخره‌های مرجانی که چین مدعی مالکیت بر آن‌ها است، موجب خشم پکن شد.

علت این عملیات آمریکا، تلاش‌های پکن برای محدود کردن آزادی آمد و شد در نزدیکی جزایر مورد مناقشه عنوان شده است. در واقع این اقدام آمریکا آخرین تلاش برای مقابله با محدود کردن آزادی آمد و شد دریایی در این آب‌های استراتژیک است که مالکیت آن مورد مناقشه کشورهای منطقه است.

در مقابل، وزارت دفاع چین گفته است یک کشتی نیروی دریایی این کشور برای هشدار به ناوشکن آمریکایی به محل اعزام شده بود.این وزارت خانه گفت که چین حاکمیت غیرقابلانکار بر جزایر چین جنوبی و آب‌های اطراف آن دارد.

وزارت دفاع چین میگوید «طرف آمریکایی مدام بدون اجازه کشتی‌های جنگی به دریاهای نزدیک جزایر دریای چین جنوبی اعزام می‌کند که به طور جدی حاکمیت و امنیت چین را تهدید می‌کند، به طور جدی روابط نظامی چین و آمریکا را نابود می‌کند و به طور جدی به صلح و ثبات منطقه‌ای آسیب می‌زند».

آمریکایی‌ها نزدیک شدن کشتی جنگی چینی به ناوشکن آمریکایی برای دور کردن آن از جزایر مورد مناقشه را، را اقدامی «غیرایمن و غیرحرفه‌ای» نامیدند. به گفته ناوگروه آمریکایی، بعد از نزدیک شدن کشتی چینی، ناوشکن آمریکایی با مهارت عمل کرد تا از برخورد میان دو شناگر جلوگیری کند.