کد خبر: ۴۷۰۷۵۳
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
یمن

منابع یمنی از شلیک موشک زلزال ۲ به تجمعات و مواضع مزدوران ارتش سعودی در مقابل گذرگاه الخضراء خبر دادند.

به گزارش شفاف، المسیره گزارش داد یگان موشکی ارتش و  کمیته‌های مردمی، یک فروند موشک زلزال 2 و چندین گلوله توپ به سمت مواضع و تجمعات مزدوران ارتش عربستان در صحرای البقع در مقابل گذرگاه الخضراء شلیک کرد.

اعتراف رژیم سعودی به کشتار عمدی غیرنظامیان

خبر دیگر اینکه رژیم سعودی به اشتباهات ائتلاف جنگ علیه یمن به سرکردگی این رژیم در هدف قرار دادن مردم بیگناه یمن اعتراف کرد.

هر چند حکومت سعودی ادعا کرده به طور جدی برای  اصلاح اشتباهاتش در حملات ائتلاف متبوعش به یمن تلاش می‌کند، حملاتی که به جان باختن مردم از جمله کودکان منجر می‌شود، اما کارشناسان سازمان ملل درباره این ادعای سعودی‌ها ابراز تردید کرده‌اند.

پادشاهی سعودی با فشارهای بین‌المللی فزاینده از جمله از سوی همپیمانانش به خاطر کشتار غیرنظامیان بیگناه در یمن طی حدود چهار سال جنگ‌ افروزی‌اش روبرو است که تاکنون بیش از 10 هزار نفر در این کشور عربی فقیر به شهادت رسیده‌اند، کشوری که  عملا در آستانه گرسنگی عمومی قرار دارد.

عسیکر العتیبی از مقامات وزارت دفاع سعودی به کمیته‌ حقوق کودکان سازمان ملل که شامل 18 کارشناس است، مدعی شده است که ائتلاف سعودی اماراتی به قوانین بین المللی انسانی پایبند است. وی ادعا کرد ائتلاف سعودی، فهرستی شامل 64 هزار هدف احتمالی در یمن در اختیار دارد که حمله به آنها را ممنوع می‌داند از جمله بیمارستان‌ها و مدارس

این ادعای مقام سعودی در حالی است که طی چهار سال اخیر، جنگنده‌های سعودی تعداد زیادی مدرسه و بیمارستان و تاسیسات  عمومی دیگر را آماج حملات خود قرار داده و ویران کرده‌اند.

کلارنس نلسون معاون رئیس کمیته حقوق کودکان سازمان ملل درباره ادعای سعودی مبنی بر پایبندی به عدم قرار دادن کودکان و اماکن آموزشی و بیمارستانی ابراز تردید کرده و گفته هیچ اطلاعاتی درباره اینکه آیا جنایتکاران و مسئولان وقوع این جنایات بازخواست یا محاکمه یا مجازات شده‌اند، وجود ندارد.

العتیبی از مقامات وزارت دفاع سعودی ادعا کرده است خلاصه تحقیقات ائتلاف سعودی اشاره به برخی اشتباهات غیرعمد در برخی از عملیات‌ها(تجاوزات به یمن) است و تیم مشترک  ارزیابی حوادث، ضرورت بازخواست جانیان و دادن غرامت به قربانیان را توصیه کرده‌ است.