کد خبر: ۴۷۰۷۷۶
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹

بازار ارز دیروز درس خوبی به کسانی داد که سرپناه خود را فروختند و ارز ۱۹ هزار تومانی خریدند.

همواره با داغ شدن بازار ارز تب تبدیل دارایی ها به ارز های خارجی نیز بالا می رود . میزان هیجان هم به جایی می رسد که  برخی حتی سرپناه و فرش زیرپا را  فروخته  و برای کسب سود وارد این بازار می شوند غافل از اینکه سرمایه اصلی که شاید تمام دار و ندارشان باشد با خطر مواجه است و این بازی همیشه برد – برد نبوده و  ‌اوضاع همواره  به کام دلالان و سفته بازان نمی چرخد.

در این میان  بازندگان اصلی کسانی هستند که دارایی های اصلی خود را به طمع کسب سود و گران فروشی در آن سوی خیابان می فروشند و تبدیل به دلار و سایر ارزها می کنند،  غافل از آنکه این شرایط دیری نخواهد پایید و دلارهای خانگی برای آنکه بیش از این متحمل ضرر نشوند به بازار خواهند آمد یا به بیان بهتر همان هایی که در صف خریداران ارز بودند امروز در صف فروشندگان هستند تا بیش از این ضرر نکنند. 

اما در میان اوج نوسانات برخی پا را فراتر گذاشته  و اقدام به سرمایه گذاری و خرید ملک در آن سوی مرزها می کنند غافل از اینکه با  نوسان نرخ ها نه تنها سرمایه اصلی خود را به خطر می اندازند بلکه با تغییرات قیمتی شاید حتی توان خرید را هم از دست بدهند.

به عنوان مثال برای خرید ملک در کشوری مانند کانادا زمانی که فرد اقامت کانادا را ندارد و خواهان خرید ملک در این کشور است، امکان خرید ملک با وام های مسکن برای اتباع خارجی وجود دارد، از این رو عده ای با این تفکر و به بهانه کسب سود بیشتر، به خرید ملک آن هم به صورت اقساطی اقدام  می کنند و در پی کسب سود بیشتر ناشی از تبدیل این دارایی هستند، اما در نهایت و به منوال هر زمان دیگری که شرایط همواره در حال تغییر است  نتیجه این تحرکات چیزی جز ضرر و آتش زدن به دارایی های خود نخواهد بود. 

فارغ از این موارد خریداران بازار ارز باید به این نکته توجه کنند که  مسایل سیاسی و اقتصادی همواره  به هم  گره خورده و یک تغییر تاکتیکی سیاسی می تواند وضعیت بازار ارز را به گونه ای تغییر دهد که تمام معادلات خریداران ارز را بهم ریخته  و یا به عبارتی با سقوط آزاد نرخ ارز به خاک سیاه بنشینند. 

اما در این میان، همان هایی که در صفوف عریض و طویل خرید و فروش ارز جابه جا می شوند و از  اوضاع نابسامان کشور گلایه می کنند، یک نکته اصلی را فراموش کرده اند،  و آن اینکه پول ملی بخشی از هویت ملی ماست، برای حفظ آن باید از خودمان و با صف نکشیدن برای خرید اسکناس های بیگانه  از  مرگ و سقوط ارزش پول ملی شروع  کنیم.

منبع: تسنیم
آخرین اخبار