کد خبر: ۴۷۰۹۰۳
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۰

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: سردیس هخامنشی به تخت جمشید بازگردانده خواهد شد.

به گزارش شفاف، علی اکبر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به بازگرداندن سردیس سرباز هخامنشی به کشور در پی سفر اخیر رئیس جمهوری به نیویورک، اظهار کرد: این قطعه هشتاد سال بود که به صورت غیرمجاز از کشور خارج شده بود و پنج روز قبل از حراجش در نیویورک متوجه شدیم و خوشبختانه اقدامات خوبی با همکاری وزارت خارجه انجام شد.

که ابتدا حکم توقیف آن را در حراج گرفتیم که دادستانی آمریکا همراهی کرد و بعد با ارائه اسناد و مدارک ثابت کردیم که مالکیت آن متعلق به ایران است و توسط آقای رئیس جمهوری به کشور بازگشت.

مونسان با بیان اینکه احتمالا در روز یکشنبه هفته آینده مراسم رونمایی از این اثر تاریخی انجام خواهد شد، گفت: این مراسم با حضور خبرنگاران انجام خواهد شد و ان‌شاءالله این قطعه را در شهرهای مختلف کشور نیز به نمایش خواهیم گذاشت که مردم از نزدیک با آن را ببینند.خبر خوبی داریم که یک مورد دیگر شبیه این قطعه نیز شناسایی شده است که البته الان وارد جزئیات نمی شویم و بعد از رسیدن به نتایج اعلام خواهیم کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر نمایشگاه مشترکی با موزه هلند را برپا کرده ایم که از روز گذشته در موزه ملی ایران آغاز شده است، خاطر نشان کرد: این یک اقدام متقابل بوده و ابتدا نمایشگاه «ایران، تمدن بزرگ» را در هلند داشتیم و متقابلاً در حال حاضر هلند در تهران نمایشگاهی برگزار می کند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که محل نگهداری نهایی سردیس هخامنشی در کجا خواهد بود، گفت: در حال حاضر در موزه ملی نگهداری می‌شود اما در نهایت این اثر تاریخی به تخت جمشید بازگردانده خواهد شد تا در همان جایی که از آن برداشته شده است با تمهیدات لازم، مجددا نصب شود. روند برگزاری نمایشگاه های مشترک را با کشورهای مختلفی در حال پیشبردن هستیم و بسیار کمک خواهد کرد که روابط فرهنگی ایران با سایر کشورها تعمیق شود.

مونسان با اشاره به تعطیلات زمستانی دانش آموزان گفت: برای این موضوع از آقای بطحایی قولی را گرفتیم که با آن همراهی کنند و ایشان هم همکاری لازم را دارند و با کلیت کار ما - که معتقدیم یکی از بهترین زمان ها برای رونق گردشگری است - موافقند و اگر تدابیر قانونی را حل کنند از همین امسال اجرایی خواهد شد.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: