کد خبر: ۴۷۰۹۳۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰

خبرگزاری ها دیروز از تداوم حضور مردم و دلالان در بازار ارز خبر دادند. خبرگزاری مهر با اعلام این خبر، حال و هوای قیمت ها در بازار دیروز را اندکی افزایشی گزارش کرد.

به گزارش شفاف، و به نقل از روزنامه خراسان، این خبرگزاری در بعد از ظهر دیروز، قیمت خرید دلار در برخی صرافی ها را 14 هزار و 200 تا 14 هزار و 400 و نرخ فروش را 14 هزار و 500 تا 14 هزار و 700 اعلام کرد. این در حالی است که خبرگزاری تسنیم و ایسنا، در گزارش های پیش از ظهر خود، نرخ بالای 13 هزار تومان را در تابلوی برخی صرافی ها گزارش کردند. از سوی دیگر گزارش ها، حاکی از رسیدن نرخ خرید پایه بانک ها برای خرید ارز از مردم به 9 هزار و 500 تومان بود. در همین حال دلالان که روز های گذشته به میزان قابل توجهی ارزهای خانگی به نرخ های پایین خریداری کرده بودند،تلاش کردند تا از سقوط بیشتر نرخ دلار جلوگیری کنند.

سرخوردگی و نرخ سازی، در بازار دلالی

در بیان روند تا حدی افزایشی قیمت ارز، این موضوع به سرخوردگی برخی دلالان از کاهش نرخ ها و تلاش زیاد برخی از آن ها برای نرخ سازی در بازار اشاره می کند. گاهی دیده می شد که برخی دلالان به مردمی که برای فروش به بازار می آیند، توصیه می کردند که دلارهای خود را نفروشند چون در آینده افزایش دارد. در عین حال، خود که پیش بینی افزایش قیمت داشتند، از خرید دلار مردم اجتناب می کردند.خبرگزاری مهر، به اتفاق دیگری در بازار ارز اشاره کرد و نوشت که برخی مدعی بودند نمایندگان بانک مرکزی در برخی صرافی ها حضور یافته و ارزهای در دست مردم را به بالاترین نرخ ممکن خریداری کرده اند. به عنوان مثال نرخ خرید دلار طبق این اظهارات، در حدود 15 هزار تومان و نرخ فروش 16 هزار و 700 تا 16 هزار و 850 تومان بوده است.

نرخ 9500 تومان بانک ها برای دلار

این خبر در حالی منتشر می شد که دیروز بانک های عامل ارزی که با امتناع دلالان از خرید ارز مردم و طبق دستور بانک مرکزی مکلف به خرید ارز از آنان شده بودند، نیز اقدام به خرید ارز در قیمت هایی بسیار پایین‌تر می کردند. طبق گزارش تسنیم، این بانک ها دیروز قیمت پایه خرید ارز از مردم را برای دلار 9500 تومان و برای یورو 11 هزار و 500 تومان اعلام کردند. موضوعی که البته گویا با استقبال زیاد مردم مواجه نشد و در این میان، برخی دلال های میدان فردوسی و خیابان های مجاور با اعلام نرخ بالاتر از قیمت پایه بانک ها، سعی در رقابت برای خرید ارزهای خانگی مردم داشتند.

دبیر کانون صرافان: بازار ارز طی ۲ هفته آینده به تعادل می‎رسد

در این حال، دبیر کل کانون صرافان با پیش بینی این که بازار ارز تا یکی دو هفته آینده به تعادل می رسد، برخی دلایل کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته را تشریح کرد. به گزارش تسنیم، ترکاشوند گفت: مهم ترین عامل، مجوزهایی است که بانک مرکزی برای مداخله در بازار دریافت کرد. وی همچنین اصلاح مقررات ورود ارز از خارج کشور، ایجاد تسهیلات در گمرک ها و نیز تقویت مراوده با صرافان کشورهای همسایه به عنوان سرپل های انتقال ارز به داخل کشور را از دیگر عوامل کاهش نرخ ارز برشمرد. وی در سخنان خود همچنین مقاومت دلال هایی که پول های زیاد خود را روانه بازار ارز کرده اند، در برابر کاهش قیمت تایید کرد.

تکذیب مصوبه مجلس درباره ارز

در همین حال، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خبر خبرگزاری تسنیم درباره ممنوعیت خرید و فروش ارز خارج از صرافی ها با مصوبه مجلس را تکذیب کرد. زهرا سعیدی در گفت و گو با ایسنا افزود: ما در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ماده 17 به طور کامل موضوع قاچاق ارز را گنجاندیم چرا که قبلا مواد قانونی قوی در این زمینه نداشتیم که این ماده به کمیسیون اقتصادی برای اعمال اصلاحات نهایی ارجاع شده است. این نماینده مجلس یادآور شد در تبصره 2 ماده 21 بحثی درباره قاچاق ارز آمده بود که با توجه به این که موضوع ارز به طور کامل در ماده 17 آمده این بخش حذف شد.

فروش ارز تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن فقط در صرافی‌های مجاز

در این حال، بانک مرکزی نیز دستورالعملی به همه شرکت‌های صرافی‌های دارای مجوز فعالیت صادر کرد که براساس آن، فروش ارز به صورت اسکناس تا سقف پنج هزار یورو یا معادل آن به دیگر ارزها، بر مبنای نرخ بازار و صرفا با ثبت در سامانه ارز سنا و رعایت مقررات ارزی بلامانع است. این دستورالعمل، ثبت اطلاعات در معاملات در سامانه سنا را مورد تأکید قرار داده و تصریح کرده است: بازرسان بانک مرکزی عملیات صرافی در این زمینه را مورد بررسی قرار داده اند و در صورت ثبت نشدن، مطابق مقررات با آن صرافی برخورد خواهد شد. این دستورالعمل در حالی صادر شد که دو روز قبل، ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان ایران درباره علت خریدنکردن صرافان از فروشندگان ارز گفته بود: از آن جا که هیچ دستورالعملی برای فروش ارز خریداری‌شده نداریم خریدی صورت نمی‌گیرد.

اطلاعیه کانون صرافان برای نرخ ارز

از سوی دیگر، در ادامه روند کاهش قیمت ها در چند روز اخیر در بازار ارز، دیروز کانون صرافان ایران اطلاعیه ای را برای صرافی های مجاز کشور صادر کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، این کانون به همه صرافی های مجاز اعلام کرد که صرافی های مجاز عضو این کانون موظف هستند خرید و فروش نرخ دلار خود را بر 10 هزار تومان روی تابلوها ثبت کنند به طوری که در همین کانال خریداری کنند و به فروش برسانند.

آخرین اخبار