کد خبر: ۴۷۱۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷

دو منبع آگاه هندی اعلام کردند این کشور ماه نوامبر امسال 9 میلیون بشکه نفت از ایران خواهد خرید.

به گزارش شفاف، دو منبع آگاه هندی اعلام کردند این کشور ماه نوامبر امسال 9 میلیون بشکه نفت از ایران خواهد خرید. این مسئله نشان می دهد که سومین واردکننده نفت جهان قصد دارد به خرید نفت خام از جمهوری اسلامی، به رغم اجرا شدن تحریم های آمریکا از چهارم ماه نوامبر، ادامه دهد.

یکی از منابع اعلام کرد: «پالایشگاه ها قصد دارند ماه نوامبر 1.25 میلیون تن (حدود 9 میلیون بشکه) نفت از ایران بارگیری کنند». این منبع در گفتگو با رویترز اعلام کرد شرکت نفت هند شش میلیون بشکه نفت و شرکت پالایش و پتروشیمی منگلور 3 میلیون بشکه از ایران دریافت خواهند کرد.

در جریان دور قبلی تحریم ها، هند به خرید نفت ایران ادامه داد هر چند که مجبور شد خریدها را به طور قابل توجهی کاهش دهد تا از لطمه دیدن گسترده تر خود در برابر نظام مالی آمریکا اجتناب کند.

وزیر امور خارجه هند ماه مه اعلام کرد فقط از تحریم های اعمال شده توسط سازمان ملل پیروی می کند نه از تحریم های اعمال شده توسط دیگر کشورها. در حالی که اتحادیه اروپا در حال بررسی ایجاد ساز و کاری خاص پیش از ماه نوامبر به منظور تسهیل تجارت با ایران است، دهلی نو امیدوار است راهی برای پرداخت پول به تهران پیدا کند.

دومین منبع گفت: «پیش از این، کانال اروپایی وجود نداشت. این بار، اروپا با آمریکا همکاری نمی کند بنابر این ما قصد داریم ساز و کاری برقرار کنیم». هند، مشتری اصلی ایران پس از چین، روابط دیپلماتیک نزدیکی با ایران دارد و در حال ساخت بندر راهبردی چابهار است. منبع اول افزود: «هنوز خیلی زود است که بگوییم هند چگونه با ایران تسویه حساب خواهد کرد».

وی افزود ممکن است هند پرداخت پول نفت خام ایران را با استفاده از روپیه بررسی کند.