کد خبر: ۴۷۱۱۷۱
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
خرم آبادی:

معاون دادستان کل کشور گفت: مدیریت تلگرام کانال‌هایی که واقعیت‌های بازار ارز را نشان می‌دادند، فیلتر کرد.

به گزارش شفاف، عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستان کل کشور در کانال خود در پیام رسان سروش نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

تذکراتی را که مقام معظم رهبری در جمع پر شکوه بسیجیان مخلص و جان بر کف در ورزشگاه آزادی به مسئولان فضای مجازی دادند، می‌توان در چهار جمله ذیل خلاصه کرد.

۱- مسئولان فضای مجازی وظایف محوله را به درستی بشناسند.
۲- مسئولان فضای مجازی با جدیت به وظایف محوله عمل کنند.
۳- مسئولان اجازه ندهند فضای مجازی کشور در اختیار دشمن باشد.
۴- مسئولان اجازه ندهند دشمن با استفاده از ابزار فضای مجازی به بمباران شیمیایی افکار عمومی جامعه ادامه دهد.

تاکید و تذکر مقام معظم رهبری بر دو مقوله شناخت و جدیت مسئولان فضای مجازی در انجام وظایف محوله، دلالت بر این واقعیت دارد که وضعیت نامطلوب فضای مجازی کشور محصول عدم شناخت و یا عدم جدیت مسئولان در انجام وظایف محوله است. به همین مناسبت به چند مورد از ده‌ها عملکرد نامناسب که موجبات این تذکرات را فراهم کرده اند اشاره می‌کنم. امیدوارم که موثر واقع شود و مسئولان ذی‌ربط اشتباهات گذشته را جبران کنند.

نرم افزار مسیر یاب ویز (waze) که توسط رژیم کودک کش و جعلی اسرائیل طراحی و راه اندازی شده است بدون هیچ مانعی در فضای مجازی کشور جولان می‌دهد و علاوه بر مکان یابی به ابزار رسانه‌ای دشمن تبدیل شده است و دشمن صهیونیستی با سوء استفاده از کابران ایرانی اطلاعات جاسوسی خود را در بستر این نرم افزار تکمیل می‌کند، علی‌رغم صدور دستور مسدود سازی آن از سوی مقام قضایی و علی‌رغم اینکه نرم افزار‌های پیشرفته بومی مشابه آن نظیر دال و نشان و غیره در کشور وجود دارد، مسئولان ذی‌ربط نه تنها جدیتی در اجرای این دستور به خرج نمی‌دهند بلکه مقاومت هم می‌کنند.

علی رغم گذشت بیش از ۵ ماه از صدور دستور فیلتر تلگرام، مسئولان ذی‌ربط به نسخه‌های فارسی این پیام رسان اجازه داده اند بر خلاف دستور قضایی بازپرس به طور غیر قانونی به عنوان فیلترشکن عمل کرده و در این موقعیت جنگ اقتصادی و رسانه‌ای دسترسی ۳۰ میلیون نفر ایرانی را به این شبکه فیلتر شده فراهم کرده‌اند. همچنین بهترین پهنای باند و تجهیزات و سرور‌ها را از بیت المال به این فیلتر شکن‌ها اختصاص داده و با این اقدام تبعیض آمیز شبکه‌های اجتماعی داخلی را در آستانه نابودی قرار داده اند و مسئولان ذی‌ربط به فریاد مدیران پیام رسان‌های داخلی و جوانان نخبه و سرمایه گذرانی که استخوان‌هایشان زیر فشار تبعیض در فضای مجازی کشور خرد شده است توجه نمی‌کنند، علی‌رغم اینکه میلیارد‌ها تومان سرمایه مملکت صرف هاتگرام و تلگرام طلایی شده است، مدیر تلگرام اجازه نمی‌دهد کاربران این دو نرم افزار در حساس‌ترین زمان جنگ اقتصادی به محتوای کانال‌های (رسانه‌های) مورد علاقه خود دسترسی پیدا کنند و کانالی به نشانی dolaril@ را که بیش از دو میلیون نفر از طریق این دو نرم افزار عضو آن شده بودند مسدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد این کانال و کانال دیگری به نشانی dolar_il@ که بیش از یک میلیون عضو داشت و واقعیت‌ها را در مورد سقوط ارزش دلار و افزایش پول ملی بیان می‌کرد به فعالیت خود در بستر این دو نرم افزار ادامه دهد و حتی اجازه عضو شدن در سایر کانال‌های تلگرام را از اعضای هاتگرام و تلگرام طلایی سلب می‌کند، شبکه اجتماعی اینستاگرام بر خلاف مصوبات شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون‌های زیر مجموعه آن بدون اینکه سرور‌های خود را به داخل منتقل کند و بدون اینکه مقررات قانونی را بپذیرد در فضای مجازی کشور مشغول فعالیت رسانه‌ای است و برخلاف قانون اساسی صوت و تصویر فراگیر را از انحصار سازمان صدا و سیما خارج کرده و بدون هرگونه محدویت قانونی سال‌هاست که مشغول تهاجم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی است و مسئولان فضای مجازی علیرغم تذکرات دلسوزان خم به ابرو نمی‌آورند.

علاوه بر آنچه که گفته شد، مشکلات دیگری مانند عدم مبارزه با فیلترشکن‌ها، عدم اهتمام جدی به تحقق شبکه ملی اطلاعات و ده‌ها نابسامانی دیگر وجود دارد که موجبات سلطه بیگانگان بر فضای مجازی کشور را فراهم کرده اند. به طور قطع این مشکلات قابل حل هستند، اما حل آن‌ها نیاز به توجه، شناخت و جدیت همه مسئولان فضای مجازی در انجام وظایف محوله دارد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار