کد خبر: ۴۷۱۳۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴

روزنامه نیویورک‌تایمز با اشاره به بی‌توجهی واشنگتن به ناپدید شدن روزنامه‌نگار مخالف سعودی نوشت آمریکا دیگر به حمایت از ارزش‌های لیبرال تظاهر هم نمی‌کند.

به گزارش شفاف، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی تحت عنوان «ترامپ به دیکتاتور‌ها چراغ سبز نشان می‌دهد» نوشت:  بهار امسال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، شاد و سرمست از تحکیم پایه‌های قدرت خود پس از به زندان انداختن رقبا در هتل ریتزکارلتون ریاض، در یک سفر موفقیت‌آمیز با اهداف تبلیغاتی، عازم آمریکا شد. 

در این مطلب آمده است: از محمد بن سلمان عموما به عنوان عامل ایجادکننده تغییرات بزرگ در کشورش یاد می‌شد. ولی حتی با وجود این که غربی‌ها از محمد بن سلمان به خاطر برچیدن ممنوعیت رانندگی زنان در کشورش تعریف و تمجید می‌کردند، وی در داخل کشور، فعالان سرشناس حقوق زنان را به زندان می‌انداخت. عربستان سعودی از یک سو اجازه داد تا شرکت‌ «ای‌ام‌سی»،  نخستین سالن سینما، را در این کشور راه‌اندازی کند ولی از سوی دیگر روزنامه نگاران را سرکوب می‌کرد؛ و گذشته از همه این‌ها عربستان سعودی هدایت یک ائتلاف نظامی را بر عهده دارد که با بمباران غیرنظامیان در یمن و ایجاد شرایط قحطی و گرسنگی و شکنجه و تجاوز، مرگ و ویرانی را برای این کشور به ارمغان آورده است.

محمد بن سلمان یک قاتل بی‌رحم است که به خاطر بی توجهی‌ها  ترامپ گستاخ شده است

این روزنامه آمریکایی در ادامه افزود: شاید ولیعهد سعودی در ابعاد اقتصادی یک چهره لیبرال به نظر برسد ولی در واقع وی یک قاتل بی‌رحم است که به خاطر بی توجهی‌ها و اغماض دونالد ترامپ به مسئله حقوق بشر در سیاست خارجی خود، گستاخ شده و بی‌محابا به جنایات خود ادامه می‌دهد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سرشناس و منتقد سعودی، که به صورت تبعید در خارج از کشور زندگی می‌کرد، مقاله‌ای انتقادآمیز از سیاست‌های حکام سعودی در روزنامه واشنگتن پست منتشر کرد. انتشار این مقاله در واقع به مثابه مهر تاییدی پای حکم مرگ وی بود. خاشقجی روز سه‌شنبه گذشته برای تهیه سندی در تایید حکم طلاق خود به کنسولگری عربستان در استانبول رفت ولی هرگز از آن‌ها خارج نشد و از آن زمان تاکنون ناپدید شده است. دولت ترکیه ادعا می‌کند وی در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

در تاریخ آمریکا هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه ترامپ تا این حد طرفدار سعودی‌ها نبوده است

در هر حال، جای تعجب ندارد که دولت سعودی با خود فکر می‌کند می‌تواند به راحتی این بحران را پشت سر بگذارد و مشکلی برای آن ایجاد نخواهد شد؛ چرا که آمریکا به رغم سوابق وحشتناک عربستان سعودی در نقض حقوق بشر، همواره روابط استراتژیک و نزدیک خود را با ریاض حفظ کرده است. حمایت‌های تلویحی آمریکا از جنگ بی‌رحمانه‌ای که سعودی‌ها در یمن به راه انداخته‌اند، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما آغاز شد. ولی در تاریخ آمریکا هرگز هیچ رئیس جمهوری به اندازه دونالد ترامپ تا این حد طرفدار و حامی سعودی‌ها نبوده است.

ترامپ به لحاظ احساس نخوت و غرور، نوعی قرابت شخصی با رهبران سعودی دارد

این درست که ترامپ به عربستان سعودی به دیده یک متحد برای مقابله با ایران می‌نگرد، ولی مسئله چیزی فراتر از اینهاست. به نظر می‌رسد دونالد ترامپ به لحاظ احساس نخوت و غرور حاصل از مال اندوزی و ثروت، نوعی قرابت شخصی با رهبران سعودی دارد و ظاهرا دامادش جرد کوشنر و محمد بن سلمان از بسیاری جهات شبیه هم هستند؛ زیرا در هر حال هر دو میلیارد‌های ثروتمندی به شمارمی روند که به واسطه نسبت فامیلی، قدرت پیدا کرده‌اند و تصور می‌کنند می‌توانند تصمیماتی اتخاذ کنند که چهره جهان را دگرگون سازد.

تامارا کافمن ویتز که در دوران ریاست جمهوری اوباما معاون دستیار وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک بود، هم اکنون در حال نگارش کتابی درباره روابط پیچیده آمریکا با متحدان خودکامه واشنگتن است. وی به من گفت از آنجایی که خاندان پادشاهی عربستان سعودی از روابط نزدیکی با خانواده ترامپ برخوردار است، آن‌ها اصلا فکر نمی‌کنند که باید درباره هر صدایی که از واشنگتن یا آمریکا بلند می‌شود، نگرانی داشته باشند یا اهمیتی به آن بدهند.

افزون بر همه این‌ها ترامپ این نکته را روشن کرده است که آمریکا دیگر حتی به حمایت از ارزش‌های لیبرال در سطح جهان، تظاهر هم نمی‌کند.

در انتهای این گزارش آمده است: پیشتر در اوایل امسال سندرز (سناتور آمریکایی) با همکاری سناتور مایک لی قطعنامه‌ای را پیشنهاد کرد که به موجب آن باید به حمایت آمریکا از عربستان سعودی در جنگ یمن پایان داده شود. ولی اکثر جمهوری‌خواهان به این قطعنامه رای منفی دادند و در نهایت این طرح با ۵۵ رای مخالف در برابر ۴۴ رای موافق شکست خورد. ولی در پی ناپدید شدن خاشقچی، سندرز قصد دارد دوباره این پیشنهاد را مطرح سازد. اگر چیزی از سنت همیشگی حزب جمهوری‌خواه در دفاع از ارزش‌های دموکراتیک باقیمانده باشد، این بار این طرح باید در سنا به تصویب برسد. ولی چندان نمی‌توان روی این موضوع حساب کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: