کد خبر: ۴۷۱۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
مقامات آمریکا اعلام کردند:

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که سوریه، رژیم صهیونیستی و سازمان ملل در مورد بازگشایی گذرگاه قنیطره در بلندیهای جولان به توافق رسیده اند.

به گزارش شفاف به نقل از دیلی صباح، «نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که سوریه، رژیم صهیونیستی و سازمان ملل توافق کرده اند که روز دوشنبه گذرگاه قنیطره در بلندیهای جولان را بگشایند.

هیلی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این بازگشایی «به حافظان صلح سازمان ملل امکان خواهد داد تا بر تلاشهای خود برای جلوگیری از تشدید خصومتها در منطقه بلندیهای جولان بیافزایند».

گفتنی است که نیروی پاسدار صلح سازمان ملل متحد (UNDOF) بر عملیاتهای اجرا شده در منطقه غیرنظامی که در سال ۱۹۷۴ میان بخش تحت اشغال اسرائیل و بخش تحت مالکیت سوریه در بلندیهای جولان برقرار شده است، نظارت می کنند؛ اما مأموریت حفظ صلح آنها با آغاز جنگ داخلی در سوریه با اختلال مواجه شد.

گفتنی است که رژیم صهیونیستی بلندیهای جولان را در جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه به تصرف خود درآورد و بار دیگر در مناقشه ای در سال ۱۹۷۳ بر سر این فلات استراتژیک با سوریه وارد جنگ شد.

هیلی همچنین گفت: «ما مراقب هستیم که هم اسرائیل و هم سوریه به حافظان صلح سازمان ملل امکان دسترسی موردنیاز را فراهم ساخته و امنیت آنها را تضمین کنند. ما از سوریه می خواهیم که گامهای لازم را بردارد تا نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل بتوانند بدون خطر و بطور مؤثر در منطقه مستقر شده و بدون مداخله به عملیات گشت زنی بپردازند».

شایان ذکر است که پلیس نظامی روسیه- متحد اصلی بشار اسد- اجرای عملیات گشت زنی در بخش سوریه ای گذرگاه قنیطره را برعهده دارد.