کد خبر: ۴۷۱۵۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴
انتخابات میان‌دوره‌ای مالزی؛

در حالی که امروز شنبه انتخابات میان دوره‌ای پارلمانی در مالزی برگزار می‌شود، انور ابراهیم که یک چهره‌ مخالف زندان دیده است، به دنبال بازگشت به عرصه سیاست این کشور با استفاده از این فرصت است.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری فرانسه، این که انور ابراهیم در این انتخابات بتواند یک کرسی پارلمانی به دست آورد برای آن که به هدفش به منظور جانشینی ماهاتیر محمد ۹۳ ساله در نخست وزیری برسد الزامی است. ماهاتیر محمد زمانی انور ابراهیم را که هم پیمانش بود و از او به عنوان وارث سیاسی وی یاد می‌شد به اتهام لواط و فساد در سال ۱۹۹۸ به زندان انداخت.

 

ماهاتیر محمد سال جاری میلادی توانست یک پیروزی انتخاباتی شگفت انگیز به دست آورده و به نخست وزیری برگردد. او گفته بود که تنها برای مدت دو سال در قدرت باقی خواهد ماند و سپس سمتش را تحویل انور ابراهیم خواهد داد.

 

انور ابراهیم زمانی که برای انتخابات سال جاری میلادی ائتلافی غیر منتظره با ماهاتیر محمد به منظور شکست دادن نجیب رزاق در انتخابات برقرار کرد در زندان به سر می‌برد. نجیب رزاق که اتهام‌های فساد گسترده‌ای متوجهش شده بود، برای برگزاری انتخابات ماه مه فراخوان داده بود.

 

در عین حال یکی از ۶ رقیب اصلی انور ابراهیم یک دستیار سابق است که پیش از این رهبر مخالف سابق را به لواط متهم کرده بود و موجب شد که او در سال ۲۰۱۴ برای دومین بار از بابت این اتهام به زندان بیافتد. این مساله‌ای است که رقابت انتخاباتی امروز را تشدید می‌کند. با این حال انتظار می‌رود که انورابراهیم به عنوان یک سیاست‌مدار کاریزماتیک بتواند در انتخابات میان دوره‌ای به آستانه‌ لازم برای کسب کرسی برسد، چرا که این کرسی بعد از کناره گیری یک نماینده ائتلاف حاکم از روی عمد به منظور هموار کردن راه برای بازگشت انوار ابراهیم به او اختصاص دارد.

 

حوزه‌های رای گیری در مالزی از ساعت ۸ صبح امروز به وقت محلی در شهر ساحلی پکورت دیکسون که میزبان یک اقلیت قابل توجه چینی‌تبار است، بازشده‌اند.

 

این گروه به طور سنتی یکی از پایگاههای حمایتی مهم انور ابراهیم محسوب می‌شود.

 

یکی از این مالزی‌های چینی تبار به نام لی تیان هوک گفت: ما در این انتخابات داریم به نخست وزیر آینده رای می‌دهیم و به یک رهبر با نفوذ احتیاج داریم که پیشرفت به تاخیر افتاده را در شهر پورت دیکسون به اجرا درآورد.

 

مات تیب، یک راننده بازنشسته و از اعضای اکثریت مالایی نیز گفت: من برای پیروزی انور ابراهیم دعا کرده‌ام و می‌خواهم او هشتمین نخست وزیر ما شود.

 

در حالی که انور ابراهیم امروز برای رای دادن به حوزه رای گیری رفت حدود صد نفر حامی از او استقبال کرده و در حمایت از او شعار دادند.

 

با این حال انور ابراهیم در حین رای دادن گفت: به نظر می‌رسد که شرکت رای دهندگان بیش از حد پایین است و امیدوارم که تعداد بیشتری برای رای دادن بعد از پایان کارشان به حوزه‌های رای گیری بیایند.

 

او به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت: روز دوشنبه شما را در پارلمان خواهیم دید.

 

انور ابراهیم در دو هفته گذشته به شدت مشغول تبلیغات انتخاباتی بود تا بتواند کرسی پارلمان از حوزه رای گیری خود را تضمین کند و به رای دهندگان وعده توسعه دولت پاک و تقویت توریسم را داده است.