کد خبر: ۴۷۱۶۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲

«رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه، طلاق توافقی با ۴.۵ درصد را در رتبۀ چهارم ده خواستۀ اول مدنی کشور اعلام کرد.»

به جهت ایجاد ناسازگاری ها و اختلافات میان زوجین در طول زندگی و امکان مشکل تر شدن زندگی مشترک و ایجاد عسر و حرج، شارع شرایطی را برای جدایی و طلاق ایجاد نموده است و قانونگذار موجباتی از جهت حفظ نظم عمومی و رعایت قواعد آمره به آن افزوده است. حکم اولیه و ابتدایی این است اختیار طلاق در دست مرد است (ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی) اما در مواردی خاص به زن اجازه داده شده تا با مراجعه به حاکم تقاضای طلاق نماید (ماده ۱۱۳۰ ۱۱۲۹ و ۱۱۱۹ قانون مدنی). ممکن است توافق طرفین به عنوان مبنای طلاق قرار گیرد؛ البته معنای توافق زوجین هم آن نیست که اراده زن همچون اراده ی مرد و به همان میزان در نوع طلاق مؤثر باشد و به تعبیری طلاق اقالۀ یک قرارداد فی مابین زوجین تلقی نمی گردد. در واقع عقد نکاح به موجب ارادۀ طرفین منعقد می‌شود ولی سپس خود سازمانی مستقل می یابد؛ به این معنی که زوجین نمی‌توانند با تراضی یکدیگر نکاح را اقاله نمایند؛ چرا که چنین امری با مصالح خانواده و قواعد آمره و نظم عمومی منافات دارد. با توجه به اختیار شرعی مطلق مرد در طلاق و ایقاع بودن ماهیت طلاق، جهت رهایی زن از برخی مشکلات به وی اجازه داده شده تا با اعطای مالی به شوهرش از او طلاق بگیرد. شارع و به تبع وی قانونگذار ایران چنین طلاقی را  به عنوان طلاق خلع و مبارات نام نهاده اند. که در اولی وجود کراهت زوجه و در دومی وجود کراهت در زوجین شرط میباشد. طلاق خلع و مبارات بر اساس تقسیم بندی شرعی و قانونی از زمرۀ طلاق های بائن می باشند.

طلاق توافقی چگونه است؟

با توجه به مفهوم گسترده تراضی زوجین، می‌توان طلاق های توافقی را نوعی طلاق با تراضی زوجین دانست و در عمل نیز دادگاه ها از طلاق خلع و یا مبارات تحت عنوان طلاق با تراضی استفاده می کنند و در احکام نیز از لفظ خلع و مبارات جهت تعیین نوع طلاق بهره می برند. در طلاق توافقی گاه زن و مرد متفقاً اقدام به تقدیم دادخواست طلاق می نمایند و قضات محکمه به طلاق مبارات حکم می دهند و گاهی خواهان طلاق، زوجه است که زوج نیز با آن موافقت می نماید و دادگاه رأی به طلاق خلع می کند، پس آنچه به عنوان طلاق توافقی در نظام حقوقی ایران مشهود است یکی از اقسام طلاق بائن یعنی خلع و مبارات میباشد. با دقت در آراء صادره از دادگاههای خانواده استنباط می گردد که در تمامی طلاق های توافقی، زوجه اقدام به بذل مالی که معمولاٌ همه یا قسمتی از مهریه است، می‌نماید و نتیجتاً قاضی دادگاه اقدام به صدور گواهی عدم سازش مطابق ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب۲۸/۸۱۳۷۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام می نماید.

طلاق توافقی چگونه است؟

مراحل طلاق توافقی :

طلاق زمانی توافقی است که طرفین بر سر میزان مهریه ،نفقه و اجرت المثل توافق دارند و برای حضانت فرزندان تعیین تکلیف میکنند و مشخص میکنند جهیزیه نزد چه کسی ست. پس از توافق باید به همراه یکدیگر به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمایند.

پس از مدتی و دریافت پیامک به شعبه دادگاه خانواده مربوط مراجعه نموده و پس از تشکیل پرونده ، زوجه باید با یک قطعه عکس و اصل کارت ملی خویش از شعبه ،نامه ی آزمایشگاه خود را دریافت نماید و پس از واریز مبلغ بیست و پنج هزار تومان به حساب آزمایشگاه ، آزمایش داده و جواب آن را که نشان میدهد ایشان باردار هستند یا خیر ، به دفتر شعبه تحویل دهند.

یکی دیگر از مراحل طلاق توافقی واریز مبلغ شصت هزار تومان به حساب داوری، هردو باهم به داوری مراجعه نموده و توافقات قبلی خویش را به داور اعلام میکنند و داوری صادر میگردد. پس از ارایه برگه داوری به دفتر شعبه ، جلسه رسیدگی تشکیل میگردد و رای طلاق صادر میشود و ظرف یک هفته الی ۱۰ روز ابلاغ میگردد. پس از ابلاغ رای باید طرفین حق تجدیدنظر و فرجام خواهی خویش را ساقط نمایند تا رای قطعی گردیده و قابل اجرا گردد.

هزینه طلاق توافقی :

همانطور که می دانید برای دادن هر دادخواستی در دادگاه می بایستی هزینه دادرسی پرداخت کرد و با توجه به این که امروزه دادخواست ها از طریق دفاتر الکترونیک قضایی ثبت می گردد هزینه ای نیز این دفاتر که بخش خصوصی محسوب می شوند دریافت می کنند.

هزینه طلاق توافقی هزینه های دادرسی را نیز شامل می شود. در واقع می توان گفت هزینه دادرسی یکی از هزینه های عمده از ثبت درخواست طلاق تا ثبت موضوع طلاق در دفاتر است.

دادخواست ها و خواسته های آن، از حیث هزینه دادرسی به دو بخش مالی و غیر مالی محسوب می شوند طلاق توافقی نیز یک خواسته غیر مالی نیز محسوب می شود. در حال حاضر هزینه دادرسی طلاق توافقی جمعا حدود ۱۵۰ الی ۱۶۰ هزار تومان می شود.

هزینه های ثبت طلاق در دفترخانه طلاق، به طور متغیر و کاملاً سلیقه ای است. دفترخانه های طلاق مبلغی بین ۲۵۰,۰۰۰ تا ۵۰۰,۰۰۰ تومان به عنوان دستمزد اخذ می نمایند که ما اصولاً تلاش می کنیم طلاق را در دفترخانه طرف قرارداد خودمان ثبت نماییم و حداقل هزینه (۲۵۰,۰۰۰ تومان) را پرداخت کنیم.

در صورت نیاز به مشاوره می توانید از طریق وبسایت گروه وکلای تهران به نشانی https://talagh-tehran.ir/ تماس حاصل نمایید.