کد خبر: ۴۷۲۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹

رئیس‌جمهوری روسیه در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود با نخست‌وزیر ایتالیا بر اهمیت روابط میان دو کشور تأکید کرد.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا که به مسکو سفر کرده است، پس از دیداری در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد.

پوتین در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که مذاکرات او با نخست‌وزیر ایتالیا به طور عمده متمرکز بر همکاری‌های اقتصادی میان دو طرف بوده است.

او بر اهمیت همکاری میان دو کشور در حوزه‌های انرژی، صنعت، زیرساخت، دانش، هوا و فضا و فرهنگ تاکید کرد.

پوتین گفت که هماهنگی بسیار زیادی میان رویکردهای روسیه و ایتالیا در قبال موضوعات بین‌المللی از جمله وضعیت لیبی وجود دارد.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت که کشورش درباره مذاکرات آستانه برای دستیابی به صلح در سوریه به نخست‌وزیر ایتالیا اطلاع‌رسانی کرده است.

او ادامه داد: این تلاش‌ها در کنار ارائه کمک‌های بین‌المللی باعث کم شدن فشار مهاجرت روی ایتالیا می‌شود.

نخست‌وزیر ایتالیا نیز روسیه را یک شریک راهبردی خواند و تصریح کرد، چالش‌های متعددی از جمله لیبی وجود دارد که این دو کشور برای حل آن با یکدیگر همکاری دارند.

در همین حال کونته از تلاش‌های روسیه برای دستیابی به آتش‌بس در ادلب قدردانی کرد.

نخست‌وزیر ایتالیا اظهار کرد که دو طرف درباره بحران اوکراین صحبت کردند؛ بحرانی که به گفته کونته به روابط میان روسیه و اروپا آسیب زده است.

او همچنین تأکید کرد: در این بحران هیچ راهکار جایگزینی به غیر از اجرای توافق‌های مینسک وجود ندارد.

او با بیان اینکه روابط دو جانبه روسیه و ایتالیا به رغم تحریم‌های موجود در سطحی بسیار عالی است، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها هرگز هدف ایتالیا نبوده بلکه ابزاری است که باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن کنار گذاشته شود.

او در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ایتالیا حاضر است درخصوص جلوگیری از اعمال تحریم‌های بیشتر از جانب اروپا علیه روسیه از گزینه وتو استفاده کند، بیان کرد: بحران اوکراین باعث شکاف میان اروپا و روسیه شده و جلوی مسیر 20 ساله مذاکره را گرفته است. ایتالیا بر این باور است که راه‌حل امیدبخش دستیابی به یک نقطه نظر مشترک نسبت به مسائل این‌چنینی است.

از سوی دیگر پوتین در پاسخ به پرسشی درباره رویکرد روسیه در قبال بحران اوکراین بیان کرد که به اعتقاد مسکو این بحران ساختگی است و روسیه آن را ایجاد نکرده اما در راستای کمک به حل مساله فعالانه مشارکت خواهد داشت.

پوتین با اشاره به تصمیم ترامپ درباره خروج از پیمان منع تسلیحات اتمی میانبرد بیان کرد: این مساله مایع نگرانی برای اروپا است زیرا اگر آمریکا موشک‌های جدید خود را در اروپا مستقر کند روسیه واکنش متقابلی خواهد داشت و این موضوعی است که رهبران اروپایی باید مدنظر قرار دهند.

رئیس‌جمهوری روسیه ادامه داد: ما واکنش‌هایی را مدنظر داریم و اعمال این واکنش‌ها سریع و به‌گونه‌ای موثر خواهد بود.

او خاطرنشان کرد، آمریکا خود پیش از این، پیمان منع تسلیحات اتمی میانبرد را زیر پا گذاشته است

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: