کد خبر: ۴۷۲۶۶۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴

رئیس بازرسان ویژه و گروه حقیقت یاب سازمان ملل در میانمار با ارائه گزارشی اعلام کرد: نسل کشی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در ایالت راخین میانمار همچنان ادامه دارد.

به گزارش شفاف، به نقل از تارنمای سازمان ملل، مرزوق دارعثمان Marzuki Darusman رئیس گروه حقیقت یاب سازمان ملل با ارائه گزارشی به شورای امنیت این سازمان ، خواستار ارجاع پرونده نسل کشی روهینگیایی ها به دادگاه بین المللی جنایی شد.

 			 				 					نسل کشی مسلمانان در میانمار ادامه دارد

مرزوق دار عثمان که رئیس گروه بازرسان ویژه سازمان ملل در میانمار و مسئول رسیدگی به پرونده نسل کشی دراین کشور است همچنین در گفت و گو با رسانه ها افزود: در میانمار فراتر از کشتار جمعی علیه روهینگیایی ها اتفاقات تلخ دیگر ازجمله ایجاد منازعه میان یک جمعیت هدفمند، پیشگیری از تولد درمیان آنها و جابجایی وسیع در اردوگاه ها درحال رخ دادن است.

وی تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد در میانمار نسل کشی علیه روهینگیایی ها همچنان ادامه دارد.

این گزارش که در شورای امنیت ارائه شده و احتمال هر نوع اقدام علیه میانمار تازمانی که چین آن را وتو کند وجود ندارد.

گزارش 444 صفحه ای گروه حقیقت یاب سازمان ملل برای نخستین بار ماه گذشته منتشر شد.

گروه حقیقت یاب سازمان حقوق بشر سازمان ملل از شورای امنیت خواسته است که پرونده جنایات میانمار را به دیوان بین المللی دادگستری در لاهه ارجاع دهد یا همانند تجربه مشابه در رسیدگی جنایات در پرونده یوگسلاوی پیشین یک سیستم یا ارگان قضایی ویژه ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، ژنرال مین آنگ هلاینگ فرمانده کل ارتش میانمار به همراه 5 نفر دیگر از فرماندهان این کشور عاملان اصلی هدایت و اجرای عملیات کشتار و نسل کشی درایالت راخین میانمار علیه روهینگیایی ها بوده اند.

بیش از 750 هزار نفر روهینگیایی از اواخر اوت 2017 (شهریور96) پس از شدت یافتن سرکوب نظامیان این کشور از میانمار به بنگلادش گریختند و در نوار مرزی میان میانمار و بنگلادش در شرایط بسیار سخت و دشواری اسکان اجباری یافته اند.

مرزوق دار عثمان گفت بر اساس گزارش بازرسان سازمان ملل ارتش میانمار همچنین عامل سوزاندن و از بین بردن 390 روستای محل اقامت روهینگیایی ها و کشتار دستکم 10 هزار نفر از آنها هستند.

مرزوق هشدار داد که طبق بررسی های تیم حقیقت یاب سازمان ملل اکنون شرایط برای بازگشت امن و مناسب و پایدار پناهندگان روهینگیایی از اردوگاه‌ها در بنگلادش به راخین در میانمار وجود ندارد.

وی تاکید کرد که هر اقدامی دراین زمینه احتمال بروز فاجعه دیگر انسانی را میانمار محقق می سازد و تحقیقات داخلی میانمار نیز در این زمینه تاکنون موفقیت آمیز نبوده است.

'کریستین شارنر برگنر' سفیرویژه سازمان ملل در میانمار نیز دراین باره گفت: پاسخگویی و گفت وگوهای جامع دو ستون ایجاد آشتی ملی در میانمار هستند.
وی افزود: یافته های گروه حقیقت یاب سازمان ملل نخستین گام برای پاسخگویی دراین زمینه بوده و دولت میانمار باید در این زمینه به جامعه جهانی پاسخ دهد.

این اظهارات درحالی مطرح می شود که دولت و ارتش میانمار تاکنون همه اتهام ها علیه خود را رد کرده و عملیات کشتار وسیع روهینگیایی ها را اقدام های عادی نظامی برای مقابله با تروریست ها مطرح کرده اند.

دولت میانمار گزارش گروه حقیقت یاب سازمان ملل را زیرسوال برده و آن را غیرمستقل دانسته است.

نایپیدائو پیشتر اعلام کرده که دولت میانمار خود یک گروه حقیقت یاب برای بررسی مساله کشتار روهینگیایی ها با همکاری دیپلمات های آسیایی تشکیل داده است.

ارتش میانمار ادعا کرده است که حملات به روهینگیایی ها در پاسخ به تهاجم شبه نظامیان روهینگیایی به چندین ایستگاه پست مرزی در راخین میانمار درشهریور سال گذشته انجام شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: