کد خبر: ۴۷۲۷۰۶
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹

یک کارشناس مسایل آمریکا گفت: خروج احتمالی آمریکا از معاهده INF را باید گامی در تشدید تنش‌ها با روسیه دانست.

به گزارش شفاف، امیرعلی ابوالفتح درباره خروج احتمالی آمریکا از پیمان INF و تبعات این اقدام در تحولات مربوط به رقابت تسلیحاتی میان آمریکا و روسیه و نیز در جهان گفت: آمریکا هفتاد سال عادت کرده است که در عرصه نظامی برتری مطلق داشته باشد و حتی در دوران شوروی با وجود رقابت کمی که بین دو قدرت وجود داشت روس‌ها در کیفیت به پای آمریکا نرسیدند و در نهایت نیز سقوط کردند.

وی ادامه داد: به علاوه آمریکا به شدت نگران است روسیه و چین یا مجموعه‌ای از کشورهای رقیب به عنوان مثال چین، روسیه و ایران به برتری آمریکا خدشه وارد کنند از این رو کارهایی که انجام می‌دهد از جمله خروج از پیمان‌ها و معاهدات بین‌المللی و دو جانبه و راه انداختن جنگ تجاری با چین را باید در همین چارچوب تحلیل کرد.

این کارشناس مسایل آمریکا با اشاره به رفتار و سیاست ترامپ در خروج از توافق‌های بین‌المللی گفت: در حال حاضر ترامپ سعی دارد با اعمال فشار به روسیه او را برای تغییر یا اصلاح این معاهده همراه کند اما اگر ببیند روسیه همراهی نمی‌کند قطعا از آن خارج خواهد شد، همان رفتاری که در برخورد با توافق هسته‌ای داشت. البته ترامپ نشان داده مثلا اگر توافقی اصلاح شود مثل معاهده نفتا و پاریس دوباره به آن توافق بازخواهد گشت؛ توقعی که به نظر در موضوع تجارت با چین و برجام به دنبال آن است.

وی درباره رویکرد روسیه به این خواسته آمریکا تصریح کرد: تا کنون مقامات روس نشانه‌ای از این‌که قصد دارند بر سر میز مذاکره اصلاح معاهده INF بنشینند بروز نداده‌اند.

ابوالفتح هم‌چنین در خصوص موضع چین و احتمال فشار به این کشور برای پیوستن به این معاهده گفت: آمریکا سعی دارد چین را نیز در این مسیر با روسیه همراه سازد اما با توجه به تحولات کنونی و مواضع چین در مقابل آمریکا بعید است چنین اتفاقی رخ دهد البته نشانه‌ای از این‌که چینی‌ها آمادگی ورود به این بحث را داشته باشند هنوز دیده نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که ممکن است آمریکا از این مسیر به دنبال تلطیف روابط با روسیه باشد اظهار کرد: به نظر می‌رسد هر روز که می‌گذرد تنش بین آمریکا و روسیه بیش‌تر می‌شود و موضوعات اختلافی نیز. در حال حاضر با توجه به مواضع ترامپ به نظر آمریکا در تلاش است تا جایگاه برتر خود را حفظ کند و روس‌ها با هدایت پوتین هم نیز سعی دارند به دوران طلایی خود البته بدون ایدئولوژی برگردند. در حال حاضر شاهد هستیم که این دو کشور تلاش دارند سهم بیش‌تری از جهان را برای خود داشته باشند. تنش میان دو کشور از ماجرای گرجستان، اوکراین، ایران، تحریم‌ها، حقوق بشر، نظامی و بحث خروج از پیمان‌ها و معاهدات ادامه دارد و خواهد داشت.

ابوالفتح با اشاره به رویکرد ترامپ در دنبال کردن سیاست خروج از توافق‌ها و معاهدات دو جانبه و بین‌المللی خاطرنشان کرد: ترامپ تلاش دارد خود را به عنوان یک سوپرمن و قهرمان ملی که منافع آمریکا را تامین می‌کند مطرح کند و سخنان او در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر این‌که جهانی شدن را کنار بگذاریم و به دنبال ایدئولوژی ملی‌گرایانه باشیم، مصداق همین بحث است. او نگران از بین رفتن محبوبیتش در فضای بین‌المللی و نزد مقامات ارشد کشورهای مختلف نیست بلکه همان‌طور که خودش هم می‌گوید و می‌داند، او در دنیا محبوب نیست و معتقد است رهبر مدافع حقوق مردم آمریکاست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: