کد خبر: ۴۷۲۷۸۷
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۳

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق درباره آمادگی‌های لازم برای خدمات‌رسانی به زوار در روز اربعین، گفت پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و تصور می‌کنم امسال هم همانند پنج سال گذشته که در این مدت از نزدیک با مراسم اربعین آشنا هستم باشکوه باشد.

به گزارش شفاف، سید موسی علیزاده طباطبایی درباره خدمات و مجموعه فرآیندهای خدماتی ایام اربعین و اقدامات مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر، گفت: هلال احمر تجربه بسیار خوبی در خارج از کشور دارد و دارای سابقه‌ای طولانی در این عرصه است به‌طوریکه کسانی که با هلال احمر آشنا هستند می‌دانند هلال احمر در کمک‌رسانی به کشورهای مختلف در حوادث خارج از کشور پیش‌قدم بوده که خدمت در حج تمتع و عمره و اربعین و کار برای زوّار امام حسین (ع) در طول سال اوج این فعالیت‌ها است.

طباطبایی افزود: در دو سالی که در عراق مامور هستم مشاهده کردم که پرسنل هلال احمر بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی چه خدمات ارزشمندی ارائه می‌کنند و کمک‌رسانی اسلامی محور فعالیت‌های‌شان است، به‌خصوص به زوار امام حسین (ع)، که همه اینها باعث شده تجربه بسیار موفقی را در این زمینه به‌دست بیاورند.

وی خاطر نشان کرد: تقریبا از بعد اربعین سال گذشته و تجربه‌های کسب شده برای اربعین امسال تلاش کردیم در زمینه های مختلف از قبیل راه‌اندازی موکب ها، خدمات‌رسانی به موکب‌ها، هماهنگی با عراقی ها و امثالهم نواقص قبلی را برطرف کنیم.

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با اشاره به دیدار  پیوندی در سال گذشته با مسئولان هلال احمر و وزارت بهداشت عراق یادآوری کرد: از آن‌ها قول همکاری بیشتر گرفتیم که امسال هم برای پیگیری درخواست‌ها و هماهنگی بیشتر از حدود یک ماه قبل یک هیئت بلندپایه از هلال احمر ایران به اینجا آمدند و تعامل خوبی با هلال احمر و وزارت بهداشت عراق برقرار شد.

وی افزود: توافق‌های خوبی برای ورود تجهیزات پزشکی و دارویی و تسهیلات لازم خوبی در این زمینه ایجاد شد و دارو به میزان نیاز برای زوّار وارد عراق شد و  بیمارستان‌هایی توسط هلال احمر، اورژانس و وزارت بهداشت در داخل عراق و در نزدیکی مرزها تدارک و تعبیه شد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به زائرانی که دچار آسیب‌دیدگی می شوند خدمات‌رسانی انجام شود.

طباطبائی در خصوص آمادگی‌های لازم برای خدمات‌رسانی مطلوب به زوار در روز اربعین نیاز، اظهار کرد: پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و تصور می‌کنم امسال هم همانند پنج سال گذشته که در این مدت از نزدیک با مراسم اربعین آشنا هستم باشکوه باشد.

وی افزود: امسال هماهنگی‌ها نسبت به سالهای قبل بسیار قابل قبول‌تر بوده و علیرغم محاصره ظالمانه آمریکا در تحریم‌ها علیه کشورمان، مردم ما نشان دادند که معتقد به اصول و مذهب هستند و تعداد زوار نیز علیرغم مشکلات اقتصادی چندان کاهش نیافته و حدود دو میلیون نفر برای اربعین از ایران وارد عراق شده و می‌شوند.

طباطبایی با بیان اینکه " امسال کم‌حاشیه ترین اربعین را در عراق خواهیم داشت" تصریح کرد: صدها هزار نفر از مردم جهان هم این روزها به عراق آمده‌اند چه اهل سنت و حتی مسیحی و همینطور افراد یهودی نیز برای احترام به رهبر آزادگان جهان وارد عراق شدند.

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در مورد انعکاس خدمات هلال احمر در کربلا عنوان کرد: متخصصین هلال احمر در تمام کشورهای خاورمیانه به توانایی و سرعت عمل هلال احمر جمهوری اسلامی واقف هستند و زبانزد است و در قضیه اربعین نیز مردم و دولتمردان عراق نیز نسبت به خدمات‌رسانی هلال احمر ما به زوار امام حسین آشنایی داشته و همواره از این موضوع تقدیر و تشکر داشته‌اند.

طباطبائی در خصوص تعاملات مثبت بین عراق و ایران و ناتوانی دشمن از تفرقه انداختن بین این دو کشور نیز اظهار کرد: حدود صد سال است که دشمنان و استعمارگران برای ایجاد اختلاف و فاصله میان مردم ایران و عراق کوشش کردند که آخرین مورد آن نیز جنگ تحمیلی بر مردم دو کشور بود تا بین این دو کشور که دارای فرهنگ و تاریخ مشترک هستند اختلاف بیندازند اما این هدف آنها به نتیجه نرسید و بلافاصله پس از هشت سال جنگ تحمیلی، مردم عراق و ایران دوستی خود را از سر گرفتند و اکنون نیز آنهایی که تبلیغات منفی را علیه مردم عراق در ایران انجام می‌دادند به علت سفر قابل توجه زوار این کشور در تابستان به ایران که موجبات دشمنی دشمنان را فراهم کرده بود را به این شکل خنثی کردند.

وی با بیان اینکه امسال دو و نیم میلیون نفر از عراقی‌ها وارد ایران شدند، یادآور شد: طبیعی است از این تعداد بعضی از تخلفات را مشاهده کنیم که دشمنان با تبلیغات منفی در سایت‌ها و فضای مجازی سعی داشتند مردم جمهوری اسلامی ایران را علیه مردم عراق خصوصا جوانان این کشور که علاقمند به کشور ما هستند تحریک کنند تا با عکس‌العمل های نسنجیده مردم عراق را نسبت به ایران بدبین کنند.

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق تصریح کرد: پشت این قضیه یعنی همان رسانه‌هایی که در ایران دست به این تبلیغات می‌زدند در عراق نیز تخلفاتی که ممکن است از زوار ایرانی سر بزند را بزرگنمایی کرده و مردم عراق را نیز علیه مردم و دولت ایران بدبین می‌کنند و  اربعین سیل نابی است که همه دسیسه‌های دشمن را می‌شوید و از بین می‌برد.

وی ادامه داد: چندی پیش آقای 28 ساله‌ای که سند تعدادی زمین را به همراه داشت به من مراجعه کرد و گفت: من می‌خواهم این زمین‌ها را به جمهوری اسلامی ایران هدیه بدهم؛ وقتی علت را جویا شدم گفت من به ایران و سیاست‌های این کشور علاقمندم و این حبّ و دوستی در قلب و رگ و ریشه ما نهادینه شده است.

طباطبایی در پایان افزود: هر تلاشی که از دو طرف ایران و عراق در جهت تعامل بیشتر این دو کشور صورت بگیرد باعث نهادینه شدن دوستی و عمیق شدن روابط بین دو کشور برادر و همسایه خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار