کد خبر: ۴۷۲۸۴۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۰

از مدتی قبل تصاعد شدید گازهای گلخانه ای از محلی در کره زمین باعث نگرانی دانشمندان شده بود، اما بالاخره منبع اصلی نشت این گازها شناسایی شد.

به گزارش شفاف، به نقل از تلگراف، از مدتی قبل تصاعد شدید گازهای گلخانه ای از محلی در کره زمین باعث نگرانی دانشمندان شده بود، اما بالاخره منبع اصلی نشت این گازها شناسایی شد.

تصاعد گازهای یادشده باعث شده بود تا یک حفره گسترده در لایه اوزون بسته نشود و به همین منظور تلاش های فراوانی برای شناسایی منشا تصاعد آن آغاز شده بود.

 			 				 					شناسایی مرکز مهم تخریب لایه «ازون»

سرانجام محققان بعد از بررسی های زیاد دریافتند که منشا انتشار گازهای گلخانه ای مذکور در استان شاندونگ کشور چین است. دانشمندان دانشگاه بریستول با بررسی دقیق تصاویر ماهواره ای دریافتند که انتشار گاز خطرناک تتراکلرید کربن از منطقه ای در کشور چین باعث تخریب لایه اوزون شده است.

لایه اوزون از ساکنان کره زمین در برابر تشعشعات خطرناک ماورابنفش حفاظت می کند و تخریب گسترده محیط زیست در دهه های گذشته بخش هایی از لایه اوزون را بسیار نازک یا تخریب کرده است.

به علت پیامدهای مرگبار انتشار گاز یادشده تولید وانتشار آن در سراسر جهان از سال 2010 ممنوع شده و این امر شرایط جو کره زمین و لایه اوزون را تا حد زیادی بهبود بخشیده است. اما هنوز هم 40 هزار تن از این گاز خطرناک سالانه در جو کره زمین منتشر می شود و تلاش های زیادی برای کاستن از این مقدار در جریان است.

علاوه بر چین، کشورهایی مانند کره جنوبی، آمریکا، سوئیس و استرالیا نیز از منابع اصلی انتشار گاز تتراکلرید کربن هستند.

 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: