کد خبر: ۴۷۲۹۶۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵

به گزارش شفاف، صدراعظم آلمان در پی انتخابات ایالتی روز گذشته در ایالت هستن گفت که قصد ندارد در دور آتی در سمت صدراعظم این کشور فعالیت کند.

 

مرکل گفت: «من قصد ندارم که پس از پایان دوره کنونی در سال 2021، بار دیگر به عنوان صدراعظم انتخاب شوم.» به این ترتیب چهارمین دوره از صدراعظمی مرکل، آخرین دوره صدراعظمی وی خواهد بود. وی افزود: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که فصل جدیدی آغاز شود.»

بنابر گزارش شبکه خبری ntv، مرکل امروز دوشنبه در پی سخنانی پس از نشست حزبی همچنین گفت که وی می‌خواهد تا پایان دوره کاری کنونی خود در سمت صدراعظم بماند ضمن اینکه برنامه‌ای برای نامزد شدن در پارلمان و یا تصدی سمتی سیاسی در بروکسل ندارد. همچنین مرکل قصد ندارد در انتخابات حزبی که ماه دسامبر برگزار می‌شود، شرکت کند. این نخستین بار است که موضوع صدراعظمی آلمان از ریاست حزب از هم جدا می‌شوند.

«فولکر بوفیر» رئیس ایالت هستن در این مورد گفت: «این تصمیمی محکم از جانب مرکل است.»

در جریان انتخابات ایالتی دیروز در ایالت هسن، حزب دموکرات مسیحی به رهبری مرکل اگر چه توانست بیشترین میزان رای را کسب کند اما آرای به دست آمده در مقایسه با دور قبل، کاهش قابل ملاحظه‌ای داشت. دیگر متحدان مرکل در حزب سوسیال دموکرات (SPD) هم در جایگاه دوم قرار گرفته‌‌اند.

چندی پیش هم در جریان انتخابات ایالت بایرن، حامیان مرکل نتوانستند نتیجه مطلوبی کسب کنند. انتظار می‌رود که فشارها بر حزب دموکرات‌مسیحی از جانب سوسیال‌دموکرات‌ها که هم‌اکنون در دولت ائتلافی حضور دارند، افزایش یابد. «آندرا نالز» رئیس سوسیال‌دموکرات‌ها تهدید کرده است که در صورتی که در سیاست موجود پیشرفتی وجود نداشته باشد، از دولت ائتلافی خارج خواهد شد.

همچنین، راست‌‌گرایان افراطی به شدت مرکل و دیگر احزاب آلمان در ائتلاف حاکم را به دلیل سیاست‌ پذیرش پناهجویان هدف انتقاد قرار داده‌اند و قدرت گرفتن آنها به منزله خطری برای دولت کنونی خواهد بود.

مجموعه وقایع اخیر با توجه به تلاش چند ماهه مرکل به دنبال انتخابات پارلمانی سال گذشته برای تشکیل دولت کنونی، آینده قطعی و روشن ائتلاف حاکم را در سایه تردید قرار داده است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: