کد خبر: ۴۷۳۰۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶

وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه درخواست عربستان سعودی و هم‌پیمانان این کشور برای بستن پایگاه ترکیه در قطر را «غیرواقع‌بینانه» و «نامربوط» توصیف کرده است

به گزارش شفاف، «مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای روز سه‌شنبه درخواست عربستان سعودی و هم‌پیمانان این کشور برای بستن پایگاه ترکیه در قطر را «غیرواقع‌بینانه» و «نامربوط» توصیف کرده است.

«چاووش اوغلو» در مصاحبه با دو رسانه قطری («قطر تریبیون» و «الوطن») درباره درخواست مطالبه محاصره‌کننده قطر برای بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر گفت: «اعتقاد ما این است که این درخواست هم غیرواقع‌بینانه و هم نامربوط است.»

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین از آذر ماه سال گذشته با متهم کردن قطر به «حمایت از تروریسم» اقدام به محاصره اقتصادی و قطع روابط دیپماتیک با این کشور کرده‌اند.

این چهار کشور شروطی از جمله قطع رابطه سیاسی با ایران، تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر را برای احیای روابط با دوحه تعیین کرده‌اند. قطر اتهام‌ها علیه خود را رد کرده و این شروط را نپذیرفته است.

«مولود چاووش اوغلو» در مصاحبه روز سه‌شنبه، درباره مطالبه کشورهای محاصره‌کننده برای تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه گفت: «اعزام نیروهای مسلح ترکیه به قطر مدت‌ها قبل از مناقشه کشورهای خلیج [فارس] و بعد از امضای توافق دوجانبه نظامی و صنایع دفاعی بین ترکیه و قطر در سال ۲۰۱۴، صورت گرفت.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: