کد خبر: ۴۷۳۰۳۴
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰

وزیر خارجه انگلیس پس از افشای اطلاع دستگاه امنیتی کشورش از طرح سعودی‌ها برای قتل جمال خاشچقی، به پارلمان احضار شد و آنجا گفت که از این مسئله اطلاعی نداشته است.

«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس دیروز سه‌شنبه ۸ آبان در برابر نمایندگان مجلس عوام گفت که از نقشه سعودی‌ها برای کشتن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد در کنسول‌گری سعودی در استانبول خبر نداشته است.

۱۰ مهر ماه بود که خاشقچی برای ثبت ازدواج جدید خود، وارد کنسول‌گری عربستان در استانبول شد و هیچ‌گاه با همان پایی که رفته بود، بازنگشت. سعودی‌ها ابتدا گفتند که خاشقچی از کنسول‌گری خارج شده ولی پس از انتشار مدارک مستدل مبنی بر عدم خروج وی، بالاخره پس از چند هفته اعتراف کردند که او را کشته‌اند.

با این که همه منابع خبری، این قتل را به هدف انتقادهای تند خاشقچی یعنی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی ارتباط می‌دهند، عربستان اعلام کرد که تیم مذاکره‌کننده که مسئولیت مجاب کردن خاشقچی به بازگشت به کشور را بر عهده داشته، کمی در کار خود افراط کرده و او را کشته است. سعودی‌ها همچنین با تأکید گفتند که بن‌سلمان هیچ ارتباطی با این مسئله نداشته است.

دیروز اما نشریه انگلیسی «ساندی اکسپرس» به نقل از منابع خود گفت که ام‌آی‌-۶ (سرویس اطلاعات خارجی انگلیس» از نقشه سعودی‌ها برای کشتن خاشقچی خبر داشته‌اند.

وزیر امور خارجه انگلیس که برای پاسخ به نمایندگان در خصوص این مسئله به مجلس عوام رفته بود، گفت که «در خصوص مسائل اطلاعاتی صحبتی ندارم» و افزود که به وی در خصوص نقشه سعودی‌ها، خبری داده نشده بوده است.

ساندی اکسپرس به نقل از منبع امنیتی خود نوشته بود که در هفته اول سپتامبر (اواسط شهریور) سرویس اطلاعاتی انگلیس از کلیت تصمیم سعودی‌ها باخبر شده بوده است. نقشه سعودی‌ها مبتنی بر «دستورات اولیه برای دستگیری و بازگرداندن خاشقچی به عربستان سعودی برای بازجویی» بوده است.

منبع اطلاعاتی ساندی اکسپرس به باز بودن دست مأموران بازگرداندن خاشقچی برای برخوردی جدی‌تر با هم پرداخته و گفته: «بهرحال مسیر انتخاب گزینه‌ای دیگر (برای مأموران اعزامی) برای حل این مشکل بزرگ (خاشقچی) باز بوده است.»

این منبع گفته که ام‌آی-۶ به سعودی‌ها هشدار داده که این کار را نکنند اما دستگاه اطلاعاتی سعودی، به این هشدار توجهی نکرده است.

۲۸ روز پس از قتل جمال خاشقچی، هنوز تکلیف جسد وی مشخص نیست. پیش از این برخی منابع ترکیه‌ای بدون ذکر منبعی مشخص، گفته بودند که بخش‌هایی از بدن وی در باغچه خانه کنسول عربستان در استانبول پیدا شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: