کد خبر: ۴۷۳۲۷۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
صنعت پتروشیمی؛

اهمیت نقش پتروشیمی‌ها زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم با وجود اینکه تنها 25 درصد از صادرات غیرنفتی ایران توسط پتروشیمی‌ها انجام می‌شود بر اساس آمار بانک‌مرکزی 70 درصد ارز سامانه نیما توسط پتروشیمی‌ها تزریق شده است.

جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس- طی ماه‌های گذشته صنعت پتروشمی کشور تحت شدیدترین حملات و تخریب‌های ناجوانمردانه قرار داشته و با انواع اتهامات ناردست و بی‌پایه نواخته شده‌است آن هم دقیقا در شرایطی که بیشترین بار تأمین ارز مورد نیاز کشور و کاستن از فشار تحریم‌ها بر دوش این صنعت قرار دارد.

شدت و استمرار این حملات به گونه‌ای بوده و هست که شائبه هدایت این تخریب‌های برنامه‌ریزی شده را از ناحیه دشمنان شفافیت و رانت‌جویان بیش از پیش تقویت کرده‌است.

کافی است مروری اجمالی داشته باشیم بر آمارهای ارائه شده توسط بانک‌مرکزی از منابع تأمین و توزیع ارز تا صحت این ادعا بیشتر مشخص شود؛ به عنوان نمونه شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج‌فارس از روز 22 فروردین ماه امسال تا روز 16 مردادماه و راه اندازی بازار ثانویه، ارز حاصل از صادرات را با قیمت 4200 تومان عرضه کردند و پس از آن در سامانه نیما با نرخ 7500 تومان. تا روز بیست و پنجم مهرماه هم حدود دو میلیارد و 400 میلیون دلار ارز به بازار عرضه کرده‌اند. با این حال پتروشیمی‌ها همچنان چوب خوش‌حسابی و کمک به دولت را می‌خورند زیرا عده ای که نمی‌خواهند اقتصاد ایران به ثبات برسد با پتروشیمی‌ها به عنوان فعالان شفاف اقتصاد دشمنی دارند.

اهمیت نقش پتروشیمی‌ها زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم با وجود اینکه تنها 25 درصد از صادرات غیرنفتی ایران توسط پتروشیمی‌ها انجام می‌شود بر اساس آمار بانک‌مرکزی 70 درصد ارز سامانه نیما توسط پتروشیمی‌ها تزریق شده است. در چنین شرایطی کاملا طبیعی است که صنعت پتروشیمی به عنوان لنگر ثبات در اقتصاد کشور، مخالفان و دشمنان فراوانی داشته باشد چرا که سود این دشمنان در بی‌ثباتی اقتصاد ایران است. این بدخواهان تلاش فراوانی بکار بسته‌اند تا تصویری مخدوش و ناامیدکننده از دولت و شرکت‌های پتروشیمی به جامعه ارائه دهند در حالی که این رابطه در بخش تامین و خوراک و هماهنگی بازار بهتر از هر وقت دیگری است.

در حوزه اقتصاد نیز یکی از مهمترین مسایل، مساله اشتغال و درآمد ارزی برای کشور است و صنعت پتروشیمی در هر دو حوزه پیشتاز و شاخص است. صنایع پتروشیمی کشور امروز به یکی از منابع جدی اشتغال و تامین ارز برای کشور تبدیل شده‌اند.

بارها گفته شده و کاملا روشن است که در حال حاضر درگیر جنگی تمام عیار در حوره اقتصادی هستیم. دشمنان به دنبال کاهش صادرات و ارزآوری، ایجاد التهاب، کمیابی کالاو ایجاد مشکل در معیشت مردم هستند. خاکریزها و سنگرهای ایران در این نبرد، تولیدکنندگان و صادرکنندگان هستند که برای کشور ارز تامین می‌کنند. اگر صنعت پتروشیمی یکی از قدرتمندترین سدهای مقابله با این تهدیدها است که واقعا هم این‌گونه است باید در همه لایه‌ها از مسئولان حاکمیتی و دولتی گرفته تا فعالان اقتصادی، رسانه‌ها و حتی مردم، از این سنگر حمایت کنند چرا که نفع این حمایت در نهایت به همه مردم و نظام خواهد رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار