کد خبر: ۴۷۳۳۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
با گرم شدن زمین؛

گرم شدن کره زمین موجب تخریب گسترده بسیاری از گونه های حیات در دریاها و اقیانوس ها شده، اما پهپادها می توانند تا حدی به بازسازی این گونه ها کمک کنند.

به گزارش شفاف به نقل از دیجیتال ترندز، یکی از ساختارهای مهم در حال تخریب در اقیانوس ها آب سنگ ها هستند. آب سنگ ها باریکه هایی از جنس صخره یا ماسه هستند که در نزدیکی سواحل قرار دارند و موجوداتی مانند مرجان های دریایی به صورت چسبیده به آنها زندگی می کنند.

آب سنگ های مرجانی که با گذر مدت زمان طولانی شکل می گیرند، نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت محیط زیست و آب و هوای کره زمین دارند. بیشتر صخره‌های مرجانی بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال عمر دارند و بسیاری از آنها صخره‌های آبی روی هم انباشته شده‌ای هستند که میلیون‌ها سال قدمت دارند.

مرجانهایی که صخره‌های مرجانی را تشکیل می‌دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می‌یابند.آنها در آب گرم، شور و تمیز زندگی می‌کنند. رشته صخره‌های عظیم آبی در طول سال با درجه حرارتی بیش از ۲۱ درجه سانتیگراد گرم باقی می‌مانند. مرجان‌ها همچنین تنها در آبهای کم‌عمقی که نور خورشید بتواند به آنها برسد زندگی می‌کنند.

محققان دانشگاه کوئینزلند برای حفاظت از این آب سنگ های مرجانی و کنترل آنها پهپادی زیردریایی به نام «لاروال بات» تولید کرده اند که با بررسی وضعیت آب سنگ های سواحل استرالیا، تلاش می کند جلوی تخریب گسترده تر آنها را بگیرد.

بدین منظور صدها میلیون تخم مرجان که توسط همین پهپاد جمع آوری شده و هنوز از بین نرفته یا به صخره ها نچسبیده و تثبیت نشده اند، به نقاط دیگری که این نوع حیات دریایی در خطر است، منتقل می شوند. برای این کار این تخم ها بر روی آب سنگ های آسیب دیده تحت کنترل کشت می شوند تا به اندازه کافی رشد کنند. بخشی از این مرجان ها هم بعد از رشد کافی به نقاط دیگری منتقل می شوند.

قرار است از پهپاد زیردریایی مذکور در ماه نوامبر به منظور نقل و انتقال گسترده تخم های مرجانی و کاشت آنها استفاده شود. لاروال بات در این زمینه ۱۰۰ برابر سریع تر از روش طبیعی انتقال تخم های مرجانی در آب اقیانوس عمل می کند و در صورت استفاده از دو یا سه پهپاد مذکور در کنار هم می توان ۱.۴ میلیون تخم مرجانی را در عرض یک ساعت در منطقه ای به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع پخش کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: