کد خبر: ۴۷۳۴۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷

مهاجرت چیست؟ مهاجرت به معنای جابه‌جایی افراد به سایر کشورها به منظور کار، تحصیل و یا زندگی در بلند  است. مهاجرت می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ شرایط نامناسب برای زندگی در کشور مبدأ مانند جنگ، فقر، بیماری، بلایای طبیعی و یا مسائل سیاسی، جنگ، بیکاری، اقتصاد ضعیف، کمبود یا فقدان امنیت و غیره. وقتی افراد شرایط مناسب و مساعد مقصد مهاجرت خود را پیدا نمایند، به آن جذب شده و اقدام به مهاجرت می‌کنند.

افرادی که بصورت کوتاه‌مدت به کشوری که شهروندی یا ملیت آن را ندارند، سفر می‌کنند را نمی‌توان مهاجر نامید و به آنها عنوان توریست یا گردشگر داده می‌شود. طبق آمار سازمان ملل، حدود 3% از جمعیت کل جهان مهاجر هستند؛ یعنی بیشتر از 190 میلیون نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که در آنها متولد نشده‌اند.

مهاجرت برای هر فردی یک تصمیم سخت محسوب می‌شود، زیرا با توجه به مزایای زیادی که دارد، شامل معایبی نیز هست و همچنین قوانینی در این زمینه وجود دارد که بطور خلاصه به آنها خواهیم پرداخت. مقصدهای بسیاری برای مهاجران وجود دارد که با توجه به شرایط خود و یا خانواده‌شان می‌توانند یکی از آنها را انتخاب نمایند. به دلایل مختلفی، کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، برخی کشورهای اروپایی مانند انگلستان، آلمان، اتریش، سوئد، هلند و نروژ از مقاصد محبوب مهاجرت در نظر ایرانیان است.

هنگامی که بحث مهاجرت مطرح می‌شود، معمولاً اولین کشوری که به ذهن می‌رسد، کشور کانادا است. مهاجرت به کانادادر سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و این بخاطر شرایط مناسب و فرصت‌های بسیاری‌ست که این کشور برای مهاجران فراهم می‌کند. دولت کانادا اعلام نموده که قصد دارد در سال 2018، برای سیصد هزار متقاضی مهاجرت به کانادا، اقامت دائم این کشور را صادر نماید. همین که طبق آمارهای منتشر شده در اواخر سال 2017، متقاضیان متخصص درآمد بیشتری نسبت به کانادایی‌ها داشتند، باعث می‌شود افراد زیادی مایل به مهاجرت به کانادا باشند. اما مهاجرت به هیچ کشوری کار آسانی نبوده و متقاضیان باید موضوعات مختلفی را در نظر بگیرند؛ اقدام برای دریافت ویزای کانادا، داشتن شرایط مالی، روحی و جسمی مناسب، داشتن پاسپورت یا گذرنامه معتبر، آشنایی با قوانین زندگی و فرهنگ کانادایی و غیره می‌تواند از جمله موضوعات باشد.

متقاضیان برای مهاجرت به اغلب کشورهای اروپایی، به دریافت ویزای شینگننیاز دارند. معاهده شینگن شامل 26 کشور اروپایی است که کشورهای آلمان، اتریش، سوئد و نروژ عضو شینگن هستند، بنابراین قوانین کلی مهاجرت به هریک از کشورهای نامبرده، برابر بوده و ممکن است تنها در جزئیات تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند. همچنین دارندگان ویزای شینگن، می‌توانند بدون نیاز به اخذ مجدد ویزا، به هریک از کشورهای عضو شینگن مسافرت نمایند. اما کشور انگلستان دارای شرایط جداگانه‌ای برای مهاجرت می‌باشد و ویزای انگلیسبا ویزای شینگن دارای تفات‌هایی است و برای مهاجرت به این کشور، باید قوانین مخصوص به انگلیس را رعایت نمائید. اما مانند مهاجرت به کانادا، برای مهاجرت به هریک از کشورهای شینگن یا انگلستان، باید دارای شرایط به خصوصی باشید.

از جمله مزایای مهاجرت می توان به این موارد اشاره کرد که معمولا سطح رفاه اجتماعی در کشورهای مقصد مهاجرت بالاتر از میانگین جهانی و بسیار بیشتر از کشور مبدا است و این مسئله غالبا اصلی ترین دلیل مهاجرت محسوب می شود. اما دلایل و مزایای دیگری نیز از نظر متقضایان مهاجرت وجود دارد از جمله سطح آموزشی بالا جهت مهاجرت تحصیلی ، درآمد بیشتر برای افراد متخصص و..

و اما در این میان معایبی نیز وجود دارد که لازم است قبل از تصمیم نهایی به آنها نیز توجه شود، از جمله سختی های زندگی در یک کشور با فرهنگی متفاوت ، مشکلات مربوط به برقراری ارتباط و یادگیری زبان مردم کشور مقصد ، هزینه های بالای زندگی ، دوری از اقوام و..

هیچکس نمی‌تواند بطور قاطع بگوید مهاجرت خوب است یا بد. بنابراین هیچ قاعده کلی برای مهاجرت وجود نداشته و متقاضیان باید با توجه به تطابق شرایط خود و قوانین کشور موردنظر، تصمیم نهایی خود را بگیرند.چیزی که واضح است این است مهاجرت برای هر فرد و خانواده ای تصمیمی بزرگ محسوب می شود و لازم است از تمام جنبه ها بررسی شود. مسیر مهاجرت به کشوری دیگر غالبا بسیار دشوار و همراه با سختی های زیاد است و هر شخص بسته به هدفی که از مهاجرت خود به کشوری دیگر دارد باید از فرهنگ مردم ، اقتصاد کشور مقصد ، سطح دانشگاه ها ، جایگاه شغلی و بازار کار ، درآمد و هزینه های زندگی در محل جدیدی که برای زندگی برگزیده است آگاهی کافی بدست آورد و سپس به این امر اقدام نماید.

کاری که ما در وب سایت مهاجرت ایرانی iremigration.com انجام می دهیم ارائه اطلاعات بی طرفانه در مورد کشورهای مهاجر پذیر جهت آشنایی هرچه بیشتر افراد با موارد ذکر شده و کمک به اخذ تصمیمی درست و عاقلانه می باشد.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار