کد خبر: ۴۷۳۴۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲

جایزه معتبر فمینا برندگان ۲۰۱۸ خود را در سه بخش معرفی کرد و به یک نویسنده یک جایزه ویژه اهدا کرد.

به گزارش شفاف، این نویسنده و روزنامه‌نگار که از بازماندگان حمله به مجله شارلی ابدو در سال ۲۰۱۵ است در کتابش با عنوان «یک تکه» به توضیح آسیب‌هایی پرداخته که چه از نظر روحی و چه از نظر فیزیکی در آن حمله متحمل شد.

این کتاب که ماه آوریل امسال منتشر شد در بازار کتاب فرانسه با اقبال روبه رو شده و نام آن تقریبا در بیشتر فهرست‌های ادبی سال فرانسه دیده می‌شود.

در بخش رمان خارجی نیز «ساعت نهم» نوشته آلیس مک‌درموت به عنوان برنده انتخاب شد و جایزه بخش کتاب غیرداستانی نیز به «گاسپار در شب» نوشته الیزابت دی فونتانی رسید.

فیلیپ لانسون در شب حمله به دفتر مجله شارلی ابدو آنجا حضور داشت و در زمان حمله تروریست‌ها که به کشته شدن ۱۲ روزنامه‌نگار انجامید از جمله افرادی بود که مجروح شد و از ماجرا جان به در برد. در این حمله فک او بر اثر گلوله از بین رفت. وی در کتابش به روند دردناک و طولانی معالجه‌اش پرداخته است. این کتاب از حاضران در فهرست جایزه رنودو نیز هست.

امسال یک جایزه ویژه نیز برای مجموعه آثار پی‌یر گویوتات به این نویسنده اهدا شد. وی به تازگی کتاب «دیوانه» را توسط انتشارات گراسه به بازار فرستاده است و با همین کتاب از جمله فینالیست‌های جایزه فمینا نیز بود.

«آرکادی» نوشته امانوئله بیاماک-تام، «سه فرزند التهاب» نوشته ایو بیشه، «برادر روح» نوشته دیوید دیوپ، «فرانسوآز، پرتره یک غایب» نوشته میشل فریه و«راسی» نوشته تیفانی تاورنیه دیگر فینالیست‌های رمان فرانسوی بودند.

«گاسپار در شب» کتاب دی فونتانی که برنده جایزه کتاب غیرداستانی شد، داستان زیبایی را روایت می‌کند که درباره برادر نویسنده است. وی از بیماری روانی رنج می‌برد و اکنون ۸۰ ساله است. این نویسنده از زمان درگذشت والدینش با برادرش زندگی کرد و هرگز او را تنها نگذاشت.

گروه داوری جایزه فمینا که همگی زن هستند، متشکل از کامیل لورنز، کلر گالویی، پائولا ژاک، کریستین ژوردی، مونا اوزوف، دانیله سالناو، شانتال توماس، آن-ماری گارات، ژوسین ساوینو و اولین بلوش-دانو به انتخاب برندگان این جایزه پرداختند.

این گروه ابتدا کارش را با انتخاب ۱۴ رمان فرانسوی در فهرست اولیه شروع کرد و بعد در دو مرحله در تاریخ ۵ و ۲۴ اکتبر از میان فهرست اولیه به فهرست نهایی رسید.

سال پیش فیلیپه ژنادا، نویسنده رمان «داس» به عنوان برنده جایزه بخش رمان فرانسوی انتخاب شد و جایزه بخش رمان خارجی فمینا نیز به «نوشتن برای نجات یک زندگی» نوشته جان ادگار وایدمن آمریکایی و مترجم این اثر «کاترین ریچارد - ماس» اهدا شد.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: