کد خبر: ۴۷۳۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۶

یک متخصص اطفال معتقد است نوزادان تازه متولد شده‌ای که از شیر مادر تغذیه می‌کنند از هفته دوم به بعد دچار دل‌پیچه می‌شوند.

به گزارش شفاف، علی محتشمی متخصص اطفال در گفت‌وگویی اظهار کرد: شکل شایع و ناراحت کننده‌ای که از هفته دوم پس از زایمان به خصوص در شب‌ها باعث نگرانی والدین می‌شود، دل درد و دل پیچه همراه با قولنج در نوزادان است؛ معمولا نوزاد تازه متولد شده‌ای که از شیر مادر تغذیه می‌کند از هفته دوم به بعد با این مشکل درگیر می‌شود.

این متخصص اطفال بیان کرد: دلیل اصلی دل‌پیچه نوزاد، وجود نداشتن باکتری‌ در دستگاه گوارش او است که با شکل‌گیری فلور میکروبی برطرف می‌شود. بیشتر کودکان مشکل نفخ دارند و این اختلال پس از گذشت سه الی 4 ماه رفع شده و نیازی به استفاده از دارو نیست.

بی‌قراری کودک؛ نشانه نفخ

محتشمی ادامه داد: اصولا کودکانی که نفخ دارند دچار بی‌خوابی و بی‌قراری شده و به شدت گریه می‌کنند؛ این کودکان کاهش وزن پیدا نمی‌کنند و اگر این نشانه در آن‌ها دیده شود باید به وجود یک بیماری دیگر در کودک شک کرد، برای کاهش نفخ نوزادان بهتر است مادر از غذا‌های نفاخ استفاده نکند؛ موادی چون حبوبات، سیر، پیاز و غیره به شدت نفاخ هستند و باید از مصرف آن پرهیز کرد، همچنین بهتر است غذا‌ یا دارو‌هایی که نفخ را کاهش می‌دهد، مصرف کرد.

درمان‌های گیاهی برای درمان دل‌پیچه نوزاد

وی افزود: مصرف رازیانه، آویشن یا زیره سبز در اشکال مختلف به صورت دم کرده، جوشانده، عرقیات و قاووت درغذا راه حلی ساده است که شیر مادر را زیاد کرده و نفخ او را کم می‌کند. آرامش داشته باشید و هنگام شیر دادن به کودک  استرس و نگرانی نداشته باشید، بغل کردن نوزاد و نوازش بهترین درمان مشکل نفخ است.

این متخصص اطفال یادآوری کرد: می‌توان از موسیقی ملایم برای آرام کردن نوزاد استفاده کرد و در صورتی که نوزاد بیش از حد بی‌قرار بود می‌توان حوله گرم را روی شکم او قرار داده و او را نوازش کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: