کد خبر: ۴۷۳۶۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷

برای اینکه با عوارض جانبی کمتر اعلام شده آنتی‌بیوتیک آشنا شوید از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

به گزارش شفاف، بارزترین عارضه جانبی مصرف آنتی‌بیوتیک، اسهال و استفراغ است. تقریبا همه مردم این را می‌دانند. اما بر اساس تحقیقات دانشمندان مشخص شده که ۲۰ درصد از مردم عوارض دیگری نیز از آنتی‌بیوتیک را تجربه می‌کنند که کمتر پزشکی در مورد آنها به بیمار توضیح می‌دهد.

برای اینکه با عوارض جانبی کمتر اعلام شده آنتی‌بیوتیک آشنا شوید از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

۱- عفونت قارچی

آنتی‌بیوتیک‌ها محل سکونت باکتری‌ها در بدن ما را تغییر می‌دهند، به همین خاطر بدن به عفونت‌های قارچی حساس می‌شود. ممکن است عفونت در دهان، پوست یا زیر ناخن‌ افراد ظاهر شود.

چه کاری می‌توان برای این موضوع کرد؟ اگر برای مدت طولانی باید آنتی‌بیوتیک مصرف کنید، حتما به همراه آن داروهای ضد قارچ هم بخورید تا اثرات منفی آنتی بیوتیک از بین برود.

۲- رنگ دندان‌ها

تتراسایکلین رنگ دندان‌های کودکان زیر ۸ سال را تغییر می‌دهد. اگر زن بارداری این داروها را مصرف کند، این احتمال وجود دارد که نوزاد با مشکلات مینای دندان مواجه باشد.

چه کاری می‌توان برای این موضوع کرد؟ دانشمندان اخیرا کشف کرده‌اند که آنتی بیوتیک داکسی سایکلین مدرن روی رنگ دندان‌های نوزاد تاثیری ندارد. بنابراین می‌توانید از این دارو استفاده کنید. البته حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

۳- تب

تب ممکن است به دلایل مختلف در بدن ظاهر شود. اما اگر پس از مصرف آنتی بیوتیک تب کردید، یعنی به این دارو حساسیت دارید.

با اینکه این حساسیت ممکن است بعد از مصرف هر آنتی بیوتیکی بروز کند اما β-lactam، سفالکسین، مینوسایکلین و سولفونامید بیشتر از بقیه آلرژیک هستند.

چه کاری می‌توان برای این موضوع کرد؟ تب خود به خود از بین می رود. اما اگر خیلی قوی بود شما باید استفاده آن را قطع کنید و از پزشک بخواهید تا داروی دیگری برایتان تجویز کند.

 

۴- واکنش آلرژیک

یکی از خطرناک ترین واکنش های بدن در برابر آنتی بیوتیک، حساسیت است. در چنین مواقعی فرد دچار خارش، ورم پلک ها، لب ها، زبان و حتی تورم گلو می شود که ممکن است به آنافیلاکسی تبدیل شود.

یادتان باشد که حساسیت به یک آنتی بیوتیک به این معنا نیست که به بقیه نمونه های آن نیز حساسیت خواهید داشت.

۵- حساسیت به آفتاب

برخی از آنتی بیوتیک ها همانند تتراسایکلین، فلوروکینولون و سولفون می‌توانند روی حساسیت پوست به اشعه‌های فرابنفش تاثیر بگذارند. اگر برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار داشته باشید، هنگام مصرف این داروها احتمالا اینکه آفتاب سوختگی تشدید شود، زیاد خواهد بود.

همین آنتی بیوتیک ها همچنین ممکن است در برخی افراد پوسته ایجاد کنند، حتی اگر فرد فقط ۱۵ دقیقه در آفتاب مانده باشد.

چه کاری می‌توان برای این موضوع کرد؟ بهترین کار این است که بین ساعات ۱۰ صبح تا ۲ ظهر زیر نور مستقیم آفتاب قرار نداشته باشید. یا همه جای پوست بدن خود را با لباس بپوشانید.

۶- ناراحتی قلبی

برخی از آنتی بیوتیک ها ممکن است مشکل قلبی در افراد ایجاد کنند. این داروها اغلب افت فشار خون یا آریتمی (بی نظمی در ضربان قلب) ایجاد می کنند.

در بیشتر مواقع، مصرف داروهایی همچون اریترومایسین و فلوروکینولون چنین عارضه ای بدنبال دارد.

چه کاری می‌توان برای این موضوع کرد؟ نزد پزشک بروید و از او بخواهید تا داروی دیگری برایتان تجویز کند.

۷- سردرد و سرگیجه

سردرد و سرگیجه نیز از دیگر عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک هاست. اما خوشبختانه این مشکل پس از قطع مصرف دارو از بین می رود.

چه کاری می‌توان برای این موضوع کرد؟ اگر سردرد شما طولانی و قوی است و دردتان هم شدید است و نمی توانید قرص نخورید، توصیه می کنیم نزد پزشک بروید تا دارو را تغییر دهد.

منبع:روزیاتو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار