کد خبر: ۴۷۳۶۶۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
پدر و مادر‌ها بخوانند؛

دعوای پدر و مادر افزون بر ایجاد استرس و پرخاشگری در کودکان سبب برهم خوردن تناسب اندام و چاقی در آن‌ها می‌شود.

به گزارش شفاف، پژوهش‌های جدید محققان نشان داده است به یاد آوردن خاطره‌های دوران کودکی و اثرگذاری آن‌ها در ضمیرناخودآگاه فرد می‌تواند سبب چاقی شود.


رفتار‌های پرخاشگرانه، دعوا و اختلاف والدین می‌تواند سبب آسیب به احساس‌های عاطفی کودکان و جلوگیری از کاهش وزن آن‌ها در سال‌های آینده شود.


بسیاری از رفتار‌های امروزی انسان‌ها ناشی از احساس، اتفاق و خاطره‌هایی است که در ضمیرناخودآگاه آن‌ها شکل گرفته است و بر عملکرد و جهت گیری آن‌ها در ارتباط با محیط پیرامون و حتی طرز تفکر نسبت به خودشان اثرمی گذارد.

یکی از اشتباه‌های والدین ایجاد نوعی سیستم پاداش دهی به کودک و جلوگیری از گریه و بی قراری او با دادن خوراکی‌های شیرین، چون شیرینی، شکلات و بیسکوئیت است، معمولاً افراد بزرگسال زمانی که با گریه، ناآرامی و خستگی کودک مواجه می‌شوند با دادن خوراکی شیرین به او ذهن کودک را آرام می‌کنند.


این عادت به تدریج در ذهن کودک نهادینه شده و در نوجوانی و بزرگسالی نوعی سیستم پاداش دهی با خوراکی‌های شیرین در ذهن او جای می‌گیرد و به این ترتیب به خوردن این گونه خوراکی‌ها علاقه‌مند و وابسته می‌شود.

یکی از زمان‌هایی که خطر امکان چاقی در کودکان را به وجود می‌آورد، زمان صرف وعده‌های خوراکی به وسیله اعضای خانواده است. دعوا، اختلاف والدین و مواردی از این دست سبب بی اشتهایی کودکان، تمایل به ترک سفره خوراک و روی آوردن به مصرف مواد خوراکی فاقد ارزش تغذیه ای، چون چیپس و پفک یا نوشابه‌های شیرین می‌شود.


عادت‌های خوراکی افراد و علاقه مندی به مصرف برخی مواد خوراکی از دوران کودکی در افراد شکل می‌گیرد.

توجه والدین به تغذیه کودک، تشویق او به مصرف میوه، سبزیجات و لبنیات به جای مصرف فست فود و انواع تنقلات و ایجاد محیط روانی با ثبات برای آرامش کودک و مصرف کامل مواد خوراکی، تذکر به اعضای خانواده و دوستان و آشنایان برای جلوگیری از ایجاد وابستگی کودک به مواد شیرین با هدیه دادن خوراکی‌های شیرین به او می‌تواند مانع از چاقی، اضافه وزن و بیماری‌های ناشی از آن در سال‌های آینده شود.


استرس شدید کودک در دوران خردسالی ناشی از دعوا و تنش والدین می‌تواند بر هورمون‌هایی که خوراک کودک را تنظیم و احساس‌های او کنترل می‌کنند اثر منفی بگذارد، این موضوع سبب ترشح میزان بالای هورمون استرس در بدن کودک و افزایش وزن شدید حتی در خردسالی می‌شود.


کودک زمانی که دچار استرس و هراس می‌شود ناخودآگاه به مصرف مواد خوراکی شیرین، پرچرب و شور علاقه مند می‌شود که در دراز مدت سبب ابتلای او به انواع بیماری‌ها می‌شود.

کارشناسان به والدین توصیه می‌کنند از اختلاف و ایجاد تنش در محل خانواده و نزد کودکان حتماً خودداری و مشکل را در حضور مشاور مورد اعتماد حل و فصل کنند.

بر رژیم خوراکی فرزند خود، رشد قد و وزن او توجه کافی داشته باشند و با مراجعه به متخصص تغذیه رژیم غذایی مناسب برای رشد فرزند خود را دریافت کنند.


در بازه‌های زمانی استاندارد به پزشک مراجعه و وضعیت رشد فرزند خود را بررسی کنند، همچنین خود نیز می‌توانند در منزل با استفاده از متر‌های دیوار و دستگاه اندازه گیری وزن کودک را تشویق به ورزش و خودداری از مصرف مواد خوراکی فاقد ارزش تغذیه‌ای کنند.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: