کد خبر: ۴۷۵۳۰۶
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸

گونه درحال انقراض "سیاه گوش" در مارمیشوی ارومیه مشاهده شد.

پیدا شدن سر و کله

به گزارش شفاف، امید یوسفی، رئیس اداره نظارت برامور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص مشاهده گونه در خطر انقراض سیاه گوش  در مارمیشوی ارومیه افزود: این گونه توسط یک کوهنورد مشاهده شده که قبلاً بارها توسط همکاران و اهالی منطقه هم مشاهده شده است.

وی بابیان اینکه این گونه از راسته گوشتخواران و از خانواده گربه سانان است و منطقه مارمیشوی ارومیه از زیستگاههای این گونه است، گفت:  استانهای حوزه زاگرس و البرز  نیز از جمله زیستگاههای این گونه است.

یوسفی با بیان اینکه اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت سازمان ملل متحد هر ساله لیستی  از گونه های جانوری و گیاهی منتشر می‌کند افزود: بر اساس این لیست که به لیست قرمز معروف است، گونه مذکور در رده کمترین نگرانی واقع شده و پراکندگی نسبتا وسیعی دارد و در کشور نیز جز حیوانات حمایت شده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در کشور وضعیت این گونه چندان خوب نیست و در زمره گونه های در خطر انقراض سازمان حفاظت محیط زیست است، تصریح کرد: کاهش شدید جمعیت سم داران ( که غذای اصلی این گونه است)، تخریب زیستگاه گونه، توسعه شهرسازی، راه و ... و البته تغییر اقلیم در سالهای اخیر تاثیر زیادی در کاهش جمعیت این گونه در کشور داشته است.

وی با تاکید بر اینکه این گونه ذاتا گونه‌ای هست که فعالیت خود را در اوایل روشنایی صبح و یا اواخر غروب و شب انجام می‌دهد بنابراین دیده شدن آن در طبیعت بسیار بندرت و اتفاقی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: حضور همکاران محیط بان و کارشناسان محیط زیست در مناطق زیستگاهی گونه، کمتر کردن تعارضات از طریق اعمال اقدامات محیط زیستی و شکار ممنوع و تیراندازی ممنوع کردن مناطق حضور گونه  و ... از جمله برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست در جهت حفظ نسل آن و افزایش تعداد آن در طبیعت می باشد که  احتمال می‌رود که اقدامات مذکور در سالهای اخیر باعث شده باشد جمعیت گونه در زیستگاه اصلی استان افزایش یابد.

یوسفی با بیان اینکه در حال حاضر اداره کل حفاظت محیط زیست استان در حال اجرای برنامه سرشماری پستانداران در سطح استان است، افزود: سعی می‌شود در این برنامه سایر گونه‌ها نیز شمارش شوند، ولی با توجه به اینکه گونه‌های دیگر از جمله پلنگ، خرس قهوه ای، گربه وحشی ، سیاه گوش و... به سختی دیده می‌شوند بنابراین امکان مشاهده آنها به ندرت و اتفاقی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار