کد خبر: ۴۷۵۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۰
راشاتودی:

دولت محلی ایالات آلبرتای کانادا به دلیل بحران پایین بودن نفت شنی صادرات این ایالت به آمریکا قصد دارد اقدام به خرید قطار کند تا بتواند مقصد صادرات نفت این منطقه را از انحصار آمریکا خارج کند.

به گزارش شفاف به نقل از راشاتودی، دولت محلی ایالت آلبرتای کانادا تصمیم گرفته برای حل مشکل پایین بودن قیمت نفت شنی صادراتی این منطقه که هم اکنون فقط به آمریکا صادر می‌شود  اقدام به خرید قطار به استفاده از خطوط ریلی کند.

در حال حاضر هر بشکه نفت غرب کانادا که شامل نفت سنگین ایالت آلبرتاست زیر 15 دلار به آمریکا صادر می‌شود که 40 دلار با قیمت نفت آمریکا که در بازارهای جهانی عرضه می‌شود،  اختلاف دارد.

این اختلاف 40 دلاری برای آمریکایی‌ها بسیار سنگین است و عملا سالانه 13 میلیارد دلار برای این کشور ضرر محسوب می‌شود.

البته چند هفته پیش و با بالا بودن قیمت نفت آمریکا اختلاف قیمت نفت آمریکا با کانادا حدود 50 دلار بود.

مشکل ایالت آلبرتا این است که تمام مخازن ذخیره نفت این منطقه پر شده و ظرفیت خط لوله انتقال نفت این منطقه به دیگر مناطق نیز پر شده است و شرکت‌های کانادایی مجبورند نفت خود را تنها به آمریکایی‌ها بفروشند.

شرکت‌های آمریکایی که نیز هم اکنون با افزایش تولید نفت خود آمریکا روبرو هستند میل کمی به واردات نفت از کانادا دارند و بنابراین نفت کانادا را مفت می‌خرند.

دولت منطقه‌ای آلبرتا در ایالت کانادا قصد دارند با خرید واگن‌های نفتکش بیشتر بخشی از نفت تولیدی این منطقه را به مناطقی از کانادا منتقل کند که بتواند آنها را به صورت مستقیم به بازارهای جهانی عرضه کند.

راب بروئن مدیرعامل شرکت نفتی آساباسکا می‌گوید:‌ هم اکنون هزینه استخراج نفت در کانادا بیش از قیمت صادرات آن است.

مشکل اصلی ایالت آلبرتا این است که پس از حدود یک دهه تلاش هنوز هیچ اتفاق جدی در ساخت یک خط لوله از این ایالات به آمریکا یا ساحل اقیانوس آرام صورت نگرفته است.

از آنجا که خط لوله‌ای ندارد و ظرفیت دیگر مبادی انتقال نفت به آمریکا و بخش‌های دیگر کانادا پر شده است بخشی از نفت تولیدی در آلبرتا از سوی مشتریان با تخفیف بالا خریداری می‌شود.

دولت منطقه‌ای آلبرتا نیز می‌خواهد با خرید واگن نفت‌کش قطار روزانه 120 هزار بشکه نفت آلبرتا را به صورت مستقیم به دیگر مناطق منتقل کند.

راشل ناتلی نخست‌وزیر دولت ایالت آلبرتا می‌گوید: قرارداد خرید این واگن‌ها طی هفته‌های آینده نهایی شده و حدود 263 میلیون دلار هزنیه در بر خواهد داشت.

دولت ایالت آلبرتا معتقد است خرید این واگن‌ها اختلاف قیمت  بین نفت غرب کانادا با نفت آمریکا را به 4 دلار کاهش خواهد داد.

ماه گذشته میلادی بود که تولید کنندگان نفت شنی ایالت آلبرتا از دولت این ایالت خواستند تا برای بالا بردن قیمت نفت تولید را کاهش دهد.

طی دهه‌های گذشته دولت‌های ایالتی در کانادا از هر گونه مداخله در تولید نفت این کشور خودداری کردند. اما به نظر می‌رسد در انتخابات سال آینده دولت ایالتی نوتلی از محل بحران پایین بودن قیمت نفت تحت فشار قرار گیرد و دچار چالش شود.

طی حدود ده سال گذشته تلاش‌ها برای ساخت خط لوله انتقال نفت از کانادا به آمریکا با مشکل جدی روبرو بود چرا که فعالان محیط زیست و همچنین برخی قبایل سرخپوستی در دوران دولت اوباما جلوی ساخت آن را گرفتند و علیرغم اینکه ترامپ پس از ورود به کاخ سفید برای ساخت این خط لوله چراغ سبز داده است اما پیشرفت بسیار کمی در اجرای این طرح اتفاق افتاده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: