کد خبر: ۴۷۵۶۸۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰

آریو راقب کیانی نمایشنامه «هتل کوهستانی» نوشته واسلاو هاول را روی صحنه می‌برد.

به گزارش شفاف، آریو راقب کیانی کارگردان نمایش «هتل کوهستانی» در گفتگویی درباره محتوای این نمایشنامه گفت: نمایشنامه هتل کوهستانی نوشته واسلاو هاول است و از جمله نمایشنامه‌هایی است که تا به حال در ایران اجرا نشده است و ما بیشتر از واسلاوهاول نمایشنامه وانیک را می‌شناسیم. فضای نمایشنامه ابزورد و پوچ گرایانه است. دغدغه اصلی نمایش، هویت انسان مدرن است و در واقع نمایش به هویت انسان مدرن چنگ می‌زند و قصد کنکاش آن را دارد. ۱۳ کارکتر‌های نمایش نیز هر کدام جلوه متفاوتی از واسلاوهاول هستند.

راقب کیانی ادامه داد: نمایش هتل کوهستانی نمایشی است وهم آلود با موضوعیت وجود انسان. اینکه انسان‌ها تا چه اندازه با خود واقعی شان مطابقت دارند و وجود آن‌ها ملموس است. زندگی کاراکتر‌های این نمایش به تناوب با یکدیگر جا به جا می‌شود و لحظه‌ها و موقعیت‌های آن به نوبت به تکرار می‌افتد. انسان در این نمایش مدام به دیگری مبدل می‌شود و خبری از اصالت وجودی او نیست. مسئله اصلی بررسی هویت انسان است که این موضوع برای من بسیار جالب بود و در بخشی از نمایش می‌بینیم که یک انسان حتی به خودش نیز حسودی می‌کند. نوع تعریف این نمایشنامه از روابط بین انسانی این است که با وجود اینکه انسان‌ها در کنار هم هستند، ولی توانایی ابراز حس صمیمیت واقعی را ندارند و روابط بین انسان‌ها روابطی مکانیکی و در یک چهارچوب مشخص تعریف شده است.

راقب کیانی در خصوص پیش بینی خود از استقبال مخاطبان گفت: امیدوارم با استقبال خوب مخاطب رو به رو شویم؛ زیرا این نمایشنامه برای اولین بار در ایران اجرا خواهد شد. البته در فضای نمایشنامه تغییراتی ایجاد شده و پایان بندی آن را تغییر دادیم. دراماتورژی خاص من به این نمایش سبب شد تا ضرباهنگ و فضاسازی نمایش تغییر کند.

راقب کیانی در خصوص بازیگران نمایش «هتل کوهستانی» گفت: ما یک گروه ۵۰ نفره بودیم که در کلاس‌های وحید جلیلوند شرکت می‌کردیم. آقای جلیلوند ما را با هم آشنا کرد و مبنا را بر همکاری ما با یکدیگر قرار داد. بعد از مدتی تعداد افراد گروه کمتر و نمایشنامه تغییر کرد و بعد از یک وقفه ۳ ماهه به نمایش نامه هتل کوهستانی رسیدیم و تمرین را شروع کردیم.

گفتنی است؛ مائده اعتمادی تهیه کننده، رضا میرچی مترجم و روزبه انصاری، سروش بشارتی، شهاب حیدری، میرحسین نونچی، نازنین مهر، ریحانه جهانی، مهرنوش مسعودیان، مجید وهابی، بهار موسوی، کوشا نشتایی، رضا گرشاسبی، سپنتا سکوتی و بهزاد کریمی بازیگران نمایش «هتل کوهستانی» هستند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: در هتلی مهمانی است که کسی به وجودش واکنش نشان نمی‌دهد؛ بنابراین از خود می‌پرسد حتما نیستم. واقعا وجود دارم یا اینکه فقط نوعی شبح هستم؟!

این نمایش از ۱۸ آذر تا ۵ دی هر شب ساعت ۱۹ در تئاتر باران بر روی صحنه می‌رود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: