کد خبر: ۴۷۶۰۸۵
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳

نمک به مقدار بسیار زیاد می تواند حکم سَم را داشته باشد اما این موضوع فقط برای خوردن آن است. اتاق نمک از زمان یونان باستان که غارهای نمک وجود داشت تا به امروز مورد استفاده قرار میگیرند.

 یونانیان اولین کسانی بودند که به خواص معادن و غارهای نمکی برای سلامت بدن پی بردند. غارهای نمکی کاملا از نمک پوشیده شده بودند. امروزه اتاق های نمکی با همین سبک بسیار رواج پیدا کرده است و اولین اتاق نمک در کشورمان در زنجان تاسیس شد.

در آن زمان یونایان میان سلامت افرادی که در معادن نمک کار می کردند و افراد عادی تفاوت های شایانی می دیدند. بیماری های تنفسیو روانی در آن ها بسیار کمتر بود. البته باقی افراد این حرف ها را خرافات یونانیان می دانستند تا زمانی که این گفته آنها به صورت علمی ثابت شد.

اتاق نمک شبیه سازی همان غارهای نمکی قدیمی است. با تجهیزات خاص و ویژه در این اتاق ها، یون های منفی، منیزیم، پتاسیم  و کلسیم در هوای اتاق وجود دارند. همچنین هوای این اتاق ها با تجهیزات ویژه تولید می شود تا کاملا فضا و خواص آن، مانند یک غار نمک واقعی باشد.

در زمان های قدیم در زنجان هم خواص نمک ثابت شده بود. در معادن این شهر اجساد و مردان نمکی چند هزار ساله کشف شدند که این خود گویای این است که در آن زمان مردمان این مناطق، فواصل بسیار دور را طی می کردند تا به این معادن نمک برسند. البته در سایر معادن که دارای پوکه معدنی هستند چینین چیزی مشاهده نشد!

با پیشرفت علم، دستگاه های پیشرفته برای اتتخراج نمک از این معادن به میان آمدن تا جایی که این طلای سفید، سر هر سفره بود و تا جنگ جهانی اول تبدیل به «سَم سفید» شد. نازی ها به خواص این ماده معدنی پی برده بودند. نازی ها جهت تجدید قوای سربازان، آنها را به معادن نمک می فرستادند تا ریه هایشان تازه شود و هم از نظر روانی به آرامش برسند. البته جزئیات تحقیقات نازی ها در این باره به بیرون درز نکرد و بعد از جنگ جهانی دوم، دوباره نمک ارزشش را از دست داد و دوباره به سَم سفید تبدیل شد.

در سال های اخیر، کشورهای اروپایی تحقیقات در این زمینه را شروع کردند و اتاق های نمک را به همین منظور راه اندازی کردند ولی نتایج تحقیقات را اعلام نکردند! این تحقیقات و اعلام نشدن نتایج آن باعث مردم شد از اطلاعات دقیق در این زمینه آگاه نشوند اما از رواج این مکان ها مشخص بود که چندان کم خاصیت نیست!

شما می توانید برای فروش عکس های خود در زمینه اتاق های نمک و همچنین فضاهای طراحی شده در این زمینه در اینترنت نیز اقدام نمایید.

در ایران تحقیقات در این زمینه شروع شده و اولین اتاق نمکی در زنجان با همکاری میراث فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی این شهر، برپا شد. هدف از این کار، ابتدا درمان و مهار بیماری های ریوی و تنفسی مانند آسم است که در کشورمان گسترش پیدا کرده است زیرا سنک نمک مانند یک عایق در برابر ضرات مضر هوا نیز عمل می نماید.. تحقیقات در این زمینه در حال انجام است و محققان کشورمان همچنان برای کشف دقیق اثرات و خواص اتاق نمک و همچنین چگونگی عملکردش در کنترل بیماری های تنفسی و ریوی، تلاش می کنند. هوای این فضا کاملا بی ضرر و بدون هیچگونه مواد شیمیایی و دارویی است. افراد، چه سلامت باشند و چه دچار بیماری باشند، می توانند به این اتاق ها بیایند، از هوای آنجا استنشاق کنند و از خواص دارویی و درمانی آن بهره ببرند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار