کد خبر: ۴۷۶۷۱۷
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱

بعد از آن که هویت و قول برندتان را تعریف کردید، باید در اندیشه ارائه آن به مخاطبان یا مشتریان خود باشید. در این راستا، باید برای برندتان "هویت بصری (دیداری)" مشخصی معین کنید. "لوگو" مهم ترین عامل در هویت بصری برند است. لوگو، شکلی است مختصر که مردم با دیدن آن، به یاد برند شما می افتند.

سواد زندگی؛ مدیریت - کار و کسب/ جعفر محمدی -  بعد از آن که هویت و قول برندتان را تعریف کردید، باید در اندیشه ارائه آن به مخاطبان یا مشتریان خود باشید. 
در این راستا، باید برای برندتان "هویت بصری (دیداری)" مشخصی معین کنید. "لوگو" مهم ترین عامل در هویت بصری برند است.

درس پنجم برندسازی: لوگو

 


لوگو، شکلی است مختصر که مردم با دیدن آن، به یاد برند شما می افتند. مثلاً شما با دیدن دو لوگوی زیر یاد چه برندهایی می افتید؟

درس پنجم برندسازی: لوگو


اکثر مردم جهان با دیدن این دو لوگو یاد برند "مرسدس بنز" از آلمان و "اپل" از آمریکا می افتند. این یعنی موفقیت کمپانی های فوق در تعریف هویت بصری. 

پس باید به عنوان یک برند، لوگویی برای کار و کسب تان طراحی کنید. طراحی لوگو را به صرفاً به متخصصین واگذار کنید. هر کس که گرافیک می داند، نمی تواند طراح لوگو باشد. لوگو، معرف هویت شماست و می ارزد بابت اش هزینه کنید. 

اگر بخواهیم بحث را خیلی ساده کنیم می توانیم به طور کلی بگوییم که لوگو 2 گونه اصلی دارد و شما با مشورت طراحان لوگو می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. 

1 - لوگو تایپ (لوگوی نام برند/ لوگو نوشته)


اگر نام برند را به طور کامل و با شکل و رنگ خاص و ثابتی بنویسید، از لوگو تایپ استفاده کرده اید.

خوبی این لوگوها این است که مستقیماً نام برندتان را به مخاطب انتقال می دهند. 
هر چه نام برندتان کوتاه باشد، بهتر می توان از این نوع لوگو استفاده کرد. استفاده از لوگو تایپ برای برندهایی که نام شان طولانی است، چندان مناسب به نطر نمی رسد.

گاهی اوقات نیز حروف با فونت اختصاصی نوشته و تبدیل به لوگو می شوند. منظور از فونت اختصاصی این است که طراح لوگوی شما، به جای استفاده از فونت های موجود در رایانه، فونتی را می سازد که مختص شماست.


همچنین برندهایی که حروف تکراری دارند، می توانند لوگوتایپ های خوبی با استفاده از تکرار حروف، بسازند.


درس پنجم برندسازی: لوگوبرخی وقت ها هم کافی است تنها یک یا چند حرف را تغییر دهند و مثلا کج بنویسید تا لوگوی اختصاصی خودتان به دست آید.

درس پنجم برندسازی: لوگو

درس پنجم برندسازی: لوگو

گاهی چینش حروف به گونه ای صورت می گیرد که تصویری را نیز تداعی می کند.

درس پنجم برندسازی: لوگو

 

همچنین می توان حروف و اعداد را نیز هنرمندانه ترکیب کرد و یگ لوگوی زیبا ساخت، مانند لوگوی های قدیمی و جدید مسابقات فرمول 1 :

 

درس پنجم برندسازی: لوگو
اگر به جای نام کامل برند، فقط حرف اول آن را بیاورید و آن را به گونه ای طراحی و تبلیغ کنید که مخاطب با دیدن همان یک حرف، یاد برندتان بیفتد، لوگوی تک حرفی ساخته اید. معروف ترین این نوع لوگوها، لوگوی مک دونالدز است که با حرف M ساخته شده است:

درس پنجم برندسازی: لوگو


2 - لوگوی تصویری

1 - 2) گاهی تمام بار لوگو را یک تصویر بر دوش می کشد، بی آن که نام برند در متن یا کنار لوگو بیاید. 
این طرح می تواند انتزاعی باشد یا از یک پدیده بیرونی ( مثل حروف الفبا یا انسان یا طبیعت جاندار و بی جان) الهام گرفته شده باشد.

درس پنجم برندسازی: لوگو

درس پنجم برندسازی: لوگو

درس پنجم برندسازی: لوگو

درس پنجم برندسازی: لوگو

2 - 2) بعضی اوقات نیز در کنار لوگوی تصویری، نام برند را نیز می آورند.

 

درس پنجم برندسازی: لوگو

 


درس پنجم برندسازی: لوگو3 - 2) گاهی اوقات، حروف تشکیل دهنده نام برند، ساختار اصلی لوگو را تشکیل می دهند و از این رو، عمدتاً لوگو تایپ هستند ولی تصویر کوچکی نیز آن را همراهی می کند و به لوگو مفهوم می دهد. معروف ترین این لوگوها، لوگوی شرکت آمازون است که از آن، یک علامت فلش به صورت لبخند(القای حس خوب خرید) از حرف a شروع می شود و به z می رسد، بدین مفهوم که ما در فروشگاه آمازون همه چیز داریم (از a تا z که آخرین حرف الفبای انگلیسی است). 

 

 
رنگ یا رنگ های استفاده شده از لوگو باید با هویت برندتان همخوانی داشته باشد مثلاً ردبول که یک برند هیجانی است، از رنگ قرمز و ترکیبی از زرد استفاده کرده است. درباره رنگ در برند، در درس های بعدی خواهیم نوشت. 

 


همچنین خطوط (تند، نرم و ...) و شکل کلی لوگو (دایره، مربع و ...) نیز باید با برندتان همخوانی داشته باشد. به لوگوی فرمول یک نگاه کنید، آیا واقعاً سرعت را القا نمی کند؟ این ها و دهها نکته هنری دیگر، مربوط به دانش تخصصی طراحان لوگوست و این است که می گوییم طراحی لوگوی خود را فقط به متخصصان بدهید.

 

"سواد زندگی"، مدرسه آموزش های دانش پایه عصر ایران است. همه رسانه ها می توانند از مطالب این سایت استفاده کنند. اما خواهش می کنیم برای سهیم شدن در گسترش دانایی، با لینک سواد زندگی منتشر فرمایید: 
http://www.savadezendegi.com/

کانال سواد زندگی:  t.me/savadzendegi

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: