کد خبر: ۴۷۶۸۷۸
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اسمی پر وزن در رأس نظارت بر نحوه ی مصرف سوخت قرار گرفته اما به گفته ی محسن دلاویز بودن در ذیل سازمانی به نام شرکت ملی نفت شاید ناهمخوانی های را در ارائه ی خدمات به وجود بیاورد.

 وظایف دو سازمانی که به لحاظ ساختاری با هم تفاوت دارند لاجرم برخی ناهماهنگی ها را به وجود می اورد. اما مدیر جوان سازمان بهینه سازی که دغدغه ی کاهش سرانه ی سوخت را به صورت جدی دنبال می کند راهکارهایی را هم در جهت مرتفع شدن این مسئله دارد که می توان با اراده ی جدی آنها را اجرایی کرد تا از یک بحران جدی جلوگیری کرد.

ایده ی بسیار محکم و تازه ای که دلاویز چند وقت پیش بیان کرد تعیین یک سازمان فرابخشی به عنوان متولی مصرف سوخت در کل حوزه ی انرژی است. اجرایی کردن چنین ایده ای چند حسن بسیار قابل تأمل دارد که اولین آنها تسهیل تجمیع آرای کارشناسان در جهت کاهش مصرف انرژی است. در واقع باید اذعان کرد که کشور تنها در خطوط حمل و نقل دارای سرانه ی بالای مصرف نیست بلکه در سایر بخش ها نیز با زیادی مصرف، فرا رسیدن یک بحران جدی را چندسال نزدیکتر می کند.

آنچه که از برآیند چندسال گذشته در حوزه ی انرژی بر می آید کمبود ایده در بخشهایی است که ارتباط بسیار نزدیک با نحوه ی مصرف دارد. البته باید گفت مدیران جوانی مانند محسن دلاویز که لذت معتمد شدن به واسطه ی توانایی هایش را حس کرده خواهد توانست که در جهت ادامه ی این مسیر قدم بردارد.

بیان چنین طرحی از زبان یک مدیر آن هم در یکی از حساس ترین موقعیت های سازمانی بدون شک نشان دهنده ی اشراف صحیح روی مسائل در حوزه ی کاری است که متأسفانه تعداد چنین مدیرانی در کشور رو به کاهش است و جا دارد از سایر ظرفیت های آنان استفاده ی بهینه شود.

یکی دیگر از موضوعاتی که دلاویز توجه بقیه را به آن جلب کرد شناخت ظرفیت های حوزه ی انرژی و سرمایه گذاری در آن است که می تواند به بسیاری از مشکلات این بخش سر و سامان بدهد. پیامی که از این جمله ی دلاویر مخابره می شود استفاده حداکثری از خرد جمعی است که برای همه ی سازمانها می تواند مورد توجه و استفاده قرار بگیرد. متأسفانه در بسیاری از سازمانهای دولتی به دلیل کمبود طرح و ایده،  سیاستهای دستوری جهت پیشبرد اهداف تعیین می شود و این موضوع در نهایت با بن بست روبرو می شود.

تجربه تنها با آزمون خطا به دست نمی اید بلکه استفاده از الگوهای موفق کشورهایی که در زمینه ی مصرف سوخت با توجه به جمعیت بالا موفق هستند می تواند نقشه ی راه کم هزینه تری باشد و ضریب موفقیت آن نیز بالاست. آنچه که از دل حرفهای محسن دلاویز بیرون می آید نشان دهنده ی مطالعه ی درست و هدفمند روی جامعه ی نمونه ای است که می توان از مسیر پیموده ی آنان طرحی برای مسیر رو به جلو زد. شرکت بهینه سازی مصرف سوخت نمی تواند معجزه ای در سرانه ی مصرف به وجود بیاورد بلکه می تواند با دادن پیشنهاد و طرح نوجیهی به کاهش مصرف کمک کند. به عنوان مثال در گفتگوهای دلاویز و یادداشت هایی که منتشر می کند کاملا می توان فهمید که در حوزه ی روستایی با اینکه کارهای خوبی صورت گرفته اما می شد با تدبیر بیشتری به آنها خدمات رسانی کرد. در روستاهای کویری نیز همچنان اصرار بر این است که گازرسانی انجام شود در حالیکه به گفته ی محسن دلاویز می شد در بسیاری از نقاط با انرژی خورشیدی این موضوع را مرتفع کرد اما آنچه که مانع از اجرایی شدن برخی طرحها می شود عدم تسلط روی مباحث کلان و نیز دور بودن از مطالعه است.

به هر روی حرفها و نکته هایی که از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت با سکانداری دلاویز مطرح می شود جا دارد که با تأمل و آگاهی بیشتری مورد بررسی قرار بگیرند زیرا فرصت استفاده از منابع انسانی گاهی بسیار زود گذر است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: