کد خبر: ۴۷۷۰۰۵
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰

چین با انتقاد از کانادا و آمریکا که درخواست آزادی بازداشتی‌های کانادایی را دارند، کشورهای غربی را به استانداردهای دوگانه متهم کرد.

مایکل کوریگ دیپلمات کانادایی چین
مایکل کوریگ

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری فرانسه، هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: طرف چینی نارضایتی شدید و مخالفت قاطع خودش را با بیانیه‌های کانادا و آمریکا در زمینه آزادی کانادایی‌های بازداشتی اعلام می‌کند.

وی افزود: ما از کشورهای مربوطه می‌خواهیم به حاکمیت و استقلال قضایی چین احترام بیشتری بگذارند.

پکن ماه جاری دو کانادایی را به اتهام مبادرت به انجام اقداماتی که امنیت چین را به خطر می‌اندازد، بازداشت کرد. این افراد، مایکل کوریگ دیپلمات سابق کانادایی و مایکل اسپاوور تاجر مستقر در چین هستند.

کوریگ مشاور ارشد اندیشکده "گروه بین‌المللی بحران" است و اسپاوور سفرها به کره‌شمالی را تسهیل می‌کرد که شامل سفرهای دنیس رادمن، ستاره سابق بسکتبال هم می‌شد. یک زن کانادایی به نام سارا مک‌آیور هم به جرم کار غیرقانونی در چین موقتا اخراج شده است.

گرچه هیچ‌گونه ارتباط خاصی دیده نمی‌شود اما این بازداشت بعد از آن انجام شد که کانادا در اول دسامبر منگ وانژو، مدیر اجرایی ارشد در هوآوی را بازداشت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه هم دوشنبه با ابراز نگرانی از این بازداشت‌ها خواستار رفتار منصفانه با کوریگ و اسپاوور شد.

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا نیز شنبه از متحدان کشورش درخواست کرد تا از تضمین آزادی بازداشت‌شدگان کانادایی حمایت به عمل آورند. به گفته او، بازداشت‌های مذکور "روندی نگران‌کننده" برای کل جامعه بین‌المللی دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: