کد خبر: ۴۷۷۶۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
تونس:

یک منبع در دفتر ریاست جمهوری تونس اعلام کرد، اینکه دمشق کرسی خود را در اتحادیه عرب پس بگیرد، نیازمند زمان است و تنها در گرو ایجاد توافقی میان کشورهای عربی برای بازگشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به نشست سران کشورهای عربی در مارس آتی در تونس است.

به گزارش ایسنا، این منبع در گفت‌وگویی ویژه با سایت "ارم نیوز" اظهار کرد: باجی قاید السبسی، رئیس جمهوری تونس از طریق فرستاده‌های خود در کشورهای عربی با رهبران این کشورها در حال رایزنی است و موافقت اولیه آنها با مساله بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را گرفته است.

منبع یاد شده افزود: در حال حاضر اختلافی که میان کشورهای عربی وجود دارد، نحوه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب است چه از طریق اعزام یک نماینده از این کشور به سی‌امین نشست سران کشورهای عربی یا با حضور شخص بشار اسد در نشست سران.

هیچ چیزی مانع از آن نمی‌شود که تونس در صورت تحقق این اقدام آن را اعلام کرده و یا حتی از بشار اسد برای حضور در نشست سران دعوت کند تا موقعیت سخت رهبران کشورهای عربی در صورت حضور شخص اسد در نشستی پس از سال‌ها تعلیق عضویت را از بین ببرد.

ریاست جمهوری تونس از اعلام جزئیات رایزنی‌ها با رهبران کشورهای عربی درباره مساله سوریه به دلیل حساسیت موضوع خودداری می‌کند اما السبسی در سخنرانی آغاز سال جدید میلادی تعهد داده که تونس در سی‌امین کنفرانسی که قرار است در مارس برگزار شود، نقش محوری در نزدیک‌سازی رویکردهای کشورهای عربی ایفا کند.

رئیس جمهوری تونس ابراز امیدواری کرد که نشست آتی سران عرب در این کشور برای هماهنگی تلاش‌ها و تاثیرگذاری اقدامات مشترک آنها مناسب باشد.

اتحادیه عرب در نوامبر ۲۰۱۱ عضویت سوریه را به حالت تعلیق درآورده و از کشورهای عضو خواست سفرای خود را از دمشق فرا بخوانند اما این تصمیم به معنای واقعی اجرا نشده و در ارتباط با حاکمیت هر کدام از کشورهای عربی باقی ماند.

برخی از این کشورها دفاتر دیپلماتیک خود در دمشق را بازگشایی کردند و عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان به تازگی سفری تاریخی به سوریه داشته و در آنجا با اسد دیدار کرد.

در این راستا شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد، اسد پس از هشت سال جنگ داخلی به اتحادیه عرب بازمی‌گردد.

این شبکه عبری زبان اعلام کرد، جهان عرب اکنون گرد بشار اسد جمع شده‌اند و او موفق شد به ویژه پس از مقابله با شورشی‌ها و داعش و استقرار نیروهای خود در مناطق بسیاری از این کشور که پیش از این در اشغال داعش و یا کردها بودند، با کمک ایران و روسیه دوباره به آغوش کشورهای عربی بازگردد.

همچنین این شبکه اسرائیلی گزارش داد، رهبران و روسای جهان عرب اکنون به رئیس جمهوری سوریه نزدیک شده‌اند، ابتدا عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و پس از آن کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه امارات و در ادامه عراق روابط خود را با دمشق تقویت کردند، امارات سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرده و بشار اسد در لبنان به عنوان مرد سال انتخاب شد.

در ادامه گزارش این شبکه عبری زبان آمده است، تحریم کشورهای عربی علیه سوریه نیز پایان یافت و دیگر این کشورها تمایلی به مخالفت با دمشق ندارند، در این میان اسرائیل نیز فرصت ترور اسد را از دست داد به همین دلیل نیز تنها طرفی که از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب زیان می‌بیند، اسرائیل است، درصورتی که این فرصت به دست می‌آمد، دور کردن نیروهای ایرانی از سوریه آسان می‌شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: