کد خبر: ۴۷۷۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷

«روزمرگی‌های یک محیط بان»،«شکارچی تانک» و«علمدار» از جمله مهمترین فیلم‌های سومین روز نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار هستند.

به گزارش شفاف، برنامه نمایش آثار سومین روز  نهمین جشنواره عمار در سینما فلسطین اعلام شد.

در سومین روز این رویداد که از ساعت ۱۰:۳۰ صبح با سانس ویژه کودک و نوجوان آغاز و تا ۲۲:۳۰ ادامه می‌یابد، «هاشمی زنده است»، «شکارچی تانک»، «پایان ماموریت»، «ناتمام» و «انقلاب بحرین» به نمایش در می‌آیند.

بنابرین گزارش آثار منتخب نهمین جشنواره عمار به شرح زیراست:

مستند «روزمرگی‌های یک محیط بان» 

اثر، روایت تلاش یک محیط بان دلسوز است که با عکاسی از طبیعت و پخش آن در شبکه‌های مجازی، سعی در جلب نظر مردم نسبت به مشکلات حیات وحش دارد. «احمد بحری»، با ابداع طرح «نذر» مردم را به همکاری فرا می‌خواند و می‌تواند با مشارکت‌های آنها، خدمات خوبی به طبیعت داشته باشد. محمدجواد رحیمی کارگردان این مستند است.

مستند «شکارچی تانک»

«بهروز»، یکم فروردین ۱۳۴۷، در اراک دیده به جهان گشود. پدرش در ژاندارمری کار می‌کرد و خود شاگرد تعمیرگاه خودرو بود. او به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و با تبحر خاصی که در استفاده از «آر پی جی» و انهدام تانک‌های دشمن به دست آورد، به «شکارچی تانک» معروف و سرانجام به اسارت دشمن درآمد، اما آن چیزی که «بهروز ترکاشوند» را جاودانه کرد، این‌ها نبود.... این مستند به کارگردانی «سید احمد معصومی نژاد» ساخته شده است.

فیلم داستانی «علمدار» 

«محمدحسین محمدخانی»، متولد دهه ۶۰ و از اهالی تهران است. فیلم، در ابتدا دوران کودکی و نوجوانی، ورود به دانشگاه، حضور در بسیج دانشجویی و ازدواج او را روایت می‌کند؛ سپس استخدام در سپاه قدس، اعزام به سوریه و فرماندهی تیپ «سیدالشهدا»، شجاعت و دلاوری محمدخانی را در میدان نبرد به تصویر می‌کشد. کارگردان در انتها ماجرای شهادت محمدحسین را نشان می‌دهد که در سوریه با نام مستعار «حاج عمار» شناخته می‌شود. این فیلم داستانی به کارگردانی «مجید بهجت» تولید شده است.

مستند «هاشمی زنده است» 

در سال‌های قبل از انقلاب، «اکبر هاشمی رفسنجانی»، به کشور‌های اروپایی و آمریکا می‌رود و آرزو دارد که روزی الگوی پیشرفت آن‌ها را در ایران اجرا کند. پس از پیروزی انقلاب، او حضور فعالی در مدیریت اجرایی کشور دارد. با شروع دولت سازندگی، هاشمی در تلاش است ایده همگرایی با غرب را در ماجرای گروگان‌های آمریکایی در لبنان احیا و سیاست‌های تعدیل اقتصادی را پیاده کند که منجر به شکاف طبقانی، افزایش تورم و شورش‌های اجتماعی می‌شود.... این مستند به کارگردانی «علی طادی» ساخته شده است.

مستند «پایان ماموریت» 

«محمد»، یکی از رزمندگان لشگر «فاطمیون» در سوریه است که نزدیک به یک ماه از شهادت او می‌گذرد، اما پیکرش در مناطق تحت سیطره داعش باقی می‌ماند. مستند، «صفر سیفی» را نشان می‌دهد که مأمور بازگرداندن پیکر محمد می‌شود و همراه یک تیم شناسایی به منطقه می‌رود. او با طراحی یک نقشه دقیق، با یک تیر دو نشان می‌زند، هم تمرکز دشمن را در نبرد با نیرو‌های مقاومت که درحال آزادسازی حلب هستند، به هم می‌ریزد و هم جنازه محمد را به عقب برمی‌گرداند. این مستند به کارگردانی «ساسان فلاح فر» ساخته شده است.

مستند «مستند ناتمام»

اوایل به‌ وجودآمدن «داعش» در سوریه، بسیاری از مردم، اسیر پروپاگاندای تبلیغاتی رسانه‌های استکباری می‌شوند و از اصل ماجرا و حقیقت دور می‌مانند. این رسالت سنگینی است که «هادی» و همکارانش بر دوش خود احساس می‌کنند و مردانه پا در میدان عمل می‌گذارند. آن‌ها به‌عنوان اولین گروه مستندساز به سوریه می‌روند و اولین تصاویر را از اوضاع این کشور و حضور نظامی ایران در آن‌جا می‌گیرند.... این مستند به کارگردانی «علی سرو» ساخته شده است.

فیلم داستانی «گل ایرانی» 

زن و مردی برای خرید لوازم خانگی، وارد فروشگاهی می‌شوند. توجه مرد که بسیار فوتبالی است، به مسابقة ایران و کره جنوبی جلب می‌شود. او هنگام دیدن بازی، می‌بیند که خرید آن‌ها، اتفاقات عجیبی را در فوتبال رقم می‌زند.... این مستند به کارگردانی «محمدحسین امانی» ساخته شده است.

فیلم داستانی «تقاص» 

مردی که از اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق (منافقین) است، پس از سال‌ها به ایران بازمی‌گردد. او به مغازه یکی از قربانیان سازمان می‌رود که در دهة ۶۰، توسط این مرد ترور می‌شود. او می‌خواهد تقاص کار خویش را جلوی چشمان خانواده قربانی پس بدهد. پسر شهید، از او می‌خواهد برای جبران کشتن پدرش، با خوردن مایع شیمیایی خودکشی کند. مرد، مرگ زجرآوری را جلوی چشمان خود می‌بیند. این فیلم داستانی به کارگردانی «محسن امانی» ساخته شده است.

مستند «انقلاب بحرین» 

۱۱ فوریه ۲۰۱۱، هنوز ۳ روز تا آغاز انقلاب بحرین مانده است که شیخ «عیسی احمدقاسم»، سخنرانی کوبنده‌ای انجام می‌دهد و از شروع طوفانی سخن می‌گوید که پایانی ندارد. تاریخچه و بستر‌های تاریخی انقلاب در بحرین چه چیز‌هایی است که شیخ باتوجه به آن‌ها این پیش‌بینی را می‌کند؟ چه جریان‌ها و احزابی در این جزیره فعالیت می‌کنند؟ علل اهمیت انقلاب بحرین در منطقه چیست و آینده این جریان چه خواهد شد؟ این مستند به کارگردانی «کاظم شمس الهی» ساخته شده است.

پویانمایی «شهر هزار کبوتر»

این پویانمایی، ماجرای دخترکی به نام «ریحانه» است که بخشی از غذای خود را برای کبوتر‌ها می‌ریزد. او شبی در خواب، همراه کبوتری به شهر «هزارکبوتر» می‌رود. وی در رؤیا به سر می‌برد که با صدای مادرش از خواب بیدار می‌شود و هنگامی‌که می‌بیند مادر، چادری زیبا برای او دوخته است، به‌خاطر می‌آورد که سفری در پیش دارند و خود را مهیای سفر می‌کند. در مقصد، ریحانه تعبیر خواب خود را می‌یابد. این پویانمایی به کارگردانی مشترک «وریا نیک‌منش» و «مریم هاشم‌نژاد» ساخته شده است.

مستند «محی الدین» 

پس از وفات پدرِ «محی‌الدین»، برخی از او می‌خواهند تا طلبه شود، اما او نمی‌پذیرد و بنا می‌گذارد که کنکور دهد و با مراجعه به ارتش یا ژاندارمری بورسیه بگیرد تا در رشته مهندسی تحصیل کند. محی‌الدین هنگامی که به شیراز می‌آید، می‌بیند هیچ شغلی نیست مگر این‌که دست دولت باشد و بنابراین تصمیم می‌گیرد روحانی شود. مستند، ابعاد مختلف شخصیتی آیت‌الله «محی‌الدین حائری‌شیرازی» را بررسی می‌کند و مخاطب را با این روحانی خط‌شکن آشنا می‌ کند. این مستند به کارگردانی «ناصر عالمی» ساخته شده است.
مستند «بیشتر از مادرم» 

«فروغ آقانجفی» معروف به «خانم قوچانی»، از اهالی مشهد است که با شروع جنگ تحمیلی، برای کمک‌رسانی به جبهه می‌رود و پس از مدتی، تصمیم می‌گیرد به جانبازان اعصاب و روان اصفهان خدمت کند. او گروهی از بانوان را تشکیل می‌دهد و سعی دارد مشکلات روحی، جسمی، افسردگی، خانوادگی و... جانبازان را حل و آن‌ها را به ادامه زندگی تشویق کند.قوچانی مستند «فراموش‌شدگان» را برای نمایش مظلومیت این جانبازان می‌سازد؛ این مستند به کارگردانی «علیرضا باغشنی» ساخته شده است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: