کد خبر: ۴۷۷۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹

اسامی فیلم های بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر امروز در نشست خبری اعلام شد.

به گزارش شفاف، نشست خبری اعلام فیلم‌های بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور دبیر، هیئت انتخاب این دوره و جمعی از اهالی رسانه برگزار شد.

در ابتدای برنامه  پوستر جشنواره با طراحی حمیدرضا بیدقی توسط جمشید مشایخی رونمایی شد.

جمشید مشایخی پس از رونمایی گفت: بنده سال ۱۳۴۳ با حضور در فیلم «خشت و آینه» ابراهیم گلستان  ۳۰ جلسه تمرین داشتم که این فیلم به من  یاد داد بازی جلوی دوربین و روی صحنه فرق دارد.

وی گفت:گلستان همیشه استاد من است و امیدوارم سینمای ایران در همه جای دنیا الگو شود.

 پس از آن بهروز شعیبی و داروغه زاده در جایگاه حاضر شدند و داروغه زاده اسامی فیلم های سودای سیمرغ را معرفی کرد.

انیمیشن:

«آخرین داستان» اشکان رهگذر

«بنیامین» محسن عنایتی نوش آبادی

«شب آفتابی» سید علی مدنی

کوتاه:

«اس» حامد اصلانی

«بچه خور» محمد کارت

«تشریح» سیاوش شهابی

«تو هنوز اینجایی»

«دریای تلخ» فاطمه احمدی

«ربرانس» سوگل رضواتی

«گسل» سهیل امیر شریفی

اسامی فیلم های سودای سیمرغ

«آشفتگی» فریدون جیرانی

«ایده اصلی» آزیتا موگویی

«بنفشه آفریقایی» مونا زندی حقیقی

«۲۳ نفر» مهدی جعفری

«پالتو شتری» مجید شیخ انصاری

تیغ و ترمه کیومرث پوراحمد

«جمشیدیه» یلدا جبلی

«سیاوش» علی عباس میرزایی

«درخونگاه» منصور سیاوش اسعدی

«سال دوم دانشکده من» رسول صدرعاملی

«سرخ پوست» نیما جاویدی

«سمفونی نهم» محمدرضا هنرمند

«شبی که ماه کامل شد»کارگردانی نرگس آبیار

«طلا» پرویز شهبازی

«تختی» بهرام توکلی

«قسم» محسن تنابنده

«قصر شیرین» رضا میرکریمی

«ماجرای نیمرزو ۲ رد خون» محمدحسین مهدویان

«متری شش و نیم» سعید روستایی

«مردی بدون سایه» علیرضا رئیسیان

«مسخره باز» کارگردانی همایون غنی زاده

«ناگهان درخت» پیمان معادی

سه فیلم ذخیره:

«آنجا همان ساعت» سیروس الوند
«بی حسی موضعی» حسین مهکام
«مدیترانه» مهدی حاجتمند

علت پذیرفته نشدن فیلم «آشغال های دوست داشتنی»

داروغه زاده درباره پذیرفته نشدن فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» گفت: پاسخ این سوال را مدیر دبیرخانه دیروز مطرح کردند.

وی ادامه داد: این فیلم سال ۹۱ تولید شد و تا سال ۹۶ پروانه نمایش نداشت چرا که بخش‌های کوتاهی از این فیلم مربوط به انتخابات سال ۸۸ بود از این رو موفق به دریافت پروانه نمایش نشد، اما با اصلاحات توانست پروانه را دریافت کند و ما همه تلاشمان را برای اکران  می‌کنیم.

داروغه زاده با بیان اینکه امیدوارم سوء تفاهم‌ها رفع شده و اکران شود، بیان کرد:پخش فیلم سینمایی هیچ مشکلی برای ما ایجاد نخواهد کرد امیدوارم انعطاف بیشتری برای حوزه فرهنگ داشته باشیم و در سینما به موضوعاتی که روی آن حساسیت وجود دارد، پرداخته شود.

وی گفت: امیدوارم این فرصت برای سینما ایجاد شود تا فضای آرام و فرهنگی برای نزدیک‌تر شدن دل‌ها و اندیشه‌ها فراهم و مشکل دیگر فیلم‌ها هم برطرف شود.

یوسفی: کرسی آزادندیشی بر سر من خورد

امیریوسفی در ادامه نشست گفت: استثنایی به نام «آشعال‌های دوست داشتنی» به وجود آورده اند؛ سوال من این است که آیا داخل گور بروم این فیلم اکران می‌شود یا خیر؟

وی ادامه داد:شما بسیار خوب حرف می‌زنید و از کرسی‌های آزاد اندیشی می‌گویید، اما این کرسی بر سر من خورد.  تمام فیلم‌های حاضر در جشنواره امسال مدیون آشعال‌های دوست داشتنی هستند.

یوسفی گفت: آقای داروعه زاده با صداقت بگویید اگر کسی این فشار را تحمیل می‌کند، بگویید. من می دانم شما وارث ندانم کاری‌های مدیران قبلی هستید، اما باید بالاخره جوابگو باشید.

وی با بیان اینکه من ادعای دریافت سیمرع ندارم، ادامه داد: آقای رضا داد آن را در کیف خود گداشت و من و فیلمم را ۶ سال معطل کرد.

یوسفی گفت: من انتطاری از هیئت انتخاب  ندارم که فیلمم را انتخاب کنند من فقط من می‌گویم فیلم را ببینید. با کلمات بازی نکنید حرف اصلی را بزنید.

وی ادامه داد: من چند بار روی این فیلم کار کردم. فیلم من تولید ۹۷ است تکلیف من را مشخص کنید.  چرا قانونی درباره دیدن نسخه کامل فیلم‌ها نیست و فیلم‌ها کامل به دست هیات انتخاب نمی‌رسد؟

یوسفی گفت:امکان و اختیاری به فیلم‌هایی که کامل نیستند داده ایم تا در دست هیات انتخاب قرار بگیرند و عملا حقی از کسی ضایع نمی‌شود، چون به آن‌ها فرصت داده ایم.

 وی در خصوص حضور کارگردان «یلدا و خون خدا» گفت:فیلم خون خدا جزو آثاری بود که سال گدشته نسخه کامل را نرساند و در دبیرخانه سال گدشته این موضوع تایید شد البته برای برای «شعله ور» و «امپراطور« نیز سال گذشته این اتفاق رخ داد.

یوسفی گفت:در مورد «یک خانواده محترم» ملاک پروانه ساخت سینمایی است و چون این فیلم پروانه ساخت سینمایی نداشت فیلم اول این کارگردان نبود از این رو  «یلدا» اولین فیلم بلند وی محسوب می‌شود. البته در مورد این موصوع و قانون سال آینده بازنگری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اکثر فیلم‌ها تقریبا نسخه کامل به جشنواره داده اند. سه فیلم انیمیشن داریم که در سالن رسانه‌ها نمایش داده می‌شود و جایزه ویژه هیات داوران به این فیلم داده می‌شود.

یوسفی با بیان اینکه حضور در جشنواره‌های خارجی فیلم‌ها منعی برای حضور در جشنواره ملی ایجاد نمی‌کند، گفت:نسخه‌ای از مصائب شیرین ۲ به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر ارائه  نشده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: