کد خبر: ۴۷۷۸۱۴
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴

این کارگاه با هدف آشنایی با کسب و کارها و فرصت های تولید محتوای ویدیویی برگزار شد

به گزارش شفاف، این کارگاه با هدف آشنایی با کسب و کارها و فرصت های تولید محتوای ویدیویی برگزار شد و در آن گروهی از نمایندگان سمن های حوزه فضای مجازی حضور داشتند.

در ابتدای کارگاه، سیدجمال هادیان دبیر جشنواره فیلم کوتاه و وب سری کودکآنلاین ضمن خوشامد گویی به حاضران گفت: اگر بخواهیم از کاری نتیجه ملموس بگیریم، این کار به تنهایی در نهادهای دولتی نه شکل می گیرد نه ادامه دار می شود و از این بابت، حضور نمایندگان سمن های فضای مجازی در این کارگاه ارزشمند است.

او ادامه داد: در کنار همه ما کودکان و نوجوانانی هستند که ساعت ها وقت خود را به فضای مجازی اختصاص می دهند. همه می دانیم که  به اندازه کافی محتوای ایرانی و اسلامی مناسب با فرزندان ما  در شبکه های مجازی وجود ندارد و بچه های ما برای جستجوی ویدیو بیشتر به سراغ یوتویب می روند. از سویی تاکنون سواد رسانه ای ما برای نظارت بر حضور کودکان در فضای مجازی کافی نیست یا ابزار مناسب در این زمینه نداریم و اگر هم داشته باشیم، محتوای مناسب به اندازه کافی وجود ندارد. واقعیت این است که ما نسبت به این موضوع غافل بوده ایم و حالا به فکر افتاده ایم. نهاد های متولی وجود دارند اما همه آن ها با بهانه هایی مثل کمبود بودجه و نیرو یا قدمی برنداشته اند یا قدم های سستی برداشته اند.

هادیان ادامه داد: همین امروز که من و همسرم در محل کار خودمان هستیم فرزندان من پای پی سی و تبلت هستند و من کنترلی روی حضور آنها در فضای مجازی ندارم. در این شرایط احساس ترس به سراغ ما می آید و از خودمان می پرسیم چه می شود و چه اتفاقی برای آینده فرزندان ما می افتد؟ به خصوص این که در شرایط فعلی کفه ترازو جامعه پذیر شدن از طریق فضای مجازی بیشتر از خانواده و مدرسه است.

دبیر جشنواره در ادامه اظهار داشت: هرکدام از سمن ها امروز با هدف و رسالتی مجموعه ای را تشکیل داده اند که کارگاه کارآفرینی با تولید وب سری برای کودکان و نوجوانان می تواند بخشی از مسئولیت اجتماعی ما باشد.

او گفت: قرار است در این فضای در حال رشد هر روز، محتوای جذاب تر بگذاریم. این جشنواره بهانه ای است برای شروع نهضت تولید محتوا در  فضای مجازی و تاثیر شما در فضای مجازی بیش از دیگر گروه ها است چرا که شما می توانید کلنی های محتوایی را در استان ها تشکیل دهید و بدانید که این جشنواره محملی است برای انجام کاری که دو دهه است انجام نشده است.

در این کارگاه، حسین شیخ الاسلامی دبیر علمی و محتوایی جشنواره با ارائه پاورپوینت به معرفی اهداف جشنواره پرداخت. او در صحبت هایش اظهار داشت: ما جامعه خودمامورپنداری هستیم. سنت تولید محتوا خیلی قدیمی است اما حجم بالای این تولیدات محتوا آرشیوی است. یکی از جهاتی که تولیدات مان آرشیوی می شود، این است که ما بستری که در آن زندگی می کنیم، نمی شناسیم و علی رغم اینکه در  یک زمان زندگی می کنیم، در ذهن مان هرکدام در یک طیف تاریخی سیر می کنیم.

او ادامه داد: مسئله امروز ما کودکان هستند و در دنیا این مسئله وجود دارد که جهانی که بچه ها در آن زندگی می کنند، از بنیان و اساس متفاوت است.

شیخ الاسلامی گفت: در سال ۲۰۰۴ گروه گاردنر  مشغول تحقیقی طولی در حوزه صمیمت و دوستی و در دوران نوجوانی بودند و سال۲۰۱۲ با شکست داده بزرگی رو به رو شدند. با ارزشیابی ها متوجه شدند شکل پژوهش درست است اما خروجی ها تفاوت های عجیبی دارد. درنهایت متوجه شدند که فضای ابری اختراع شده است و این تکنولوژی داده های بچه ها را در مورد مفاهیم بنیادی چنان تغییر داده که ادامه تحقیق را غیرممکن کرده است و این آغاز نسل اپ بود. دبیر علمی جشنواره گفت: مسئله بشر دیجیتال این است که فناوری دیجیتال چه تاثیری در حوزه های مختلف داشته است. گاردنر به ما گفت که کودک مثل ما نمی اندیشند. این بچه ها در چهارچوب دیگری فکر می کنند که چهارچوب پسادیجیتال است.

او گفت: برای نسل های قبل دنیا به دو بخش انالوگ و دیجیتال می شد. از سال ۲۰۱۰ به بعد وارد عصر جدید پسا دیجیتال شدیم و دیگر جهان به دو بخش دیجیتال و آنالوگ تقسیم نمی شود. عصر پسادیجیتال بسیارمتفاوت است چون اصول اولیه زندگی  بشر را تغییر داده است.

او ادامه داد: کودکان ما با محدودیت هایی مثل مرز رو به رو نشده اند و پرسش فعالان این است این نسل چه نسلی خواهد بود؟ پاسخ های متفاوتی برای این سوال مطرح شده است. درنهایت مسئله این است که ما برای کودکانی محتوا تولید می کنیم که نمی دانیم چگونه فکر می کند. الگوی فهم این نسل اپ ها هستند نه قصه ها. بنابراین آنها زندگی را به شکل یک سوپر اپ می بینند و به دنبال انجام ماموریتی نیستند. ما سندروم نامعاصر بودن و نسل اپ را درکنار هم داریم و دو ابر رسانه یعنی ویدیو و گیم  امروز بیماری سندرم اسکرین را به وجود آورده اند. ما به منطق ذهنی آنها دسترسی نداریم و کودک امروز پدیده مطلقا جدید است. حتی با قوی ترین کنترل ها باز بچه ها به محتواهایی که می خواهند، دست پیدا کنند، اما در هر صورت دو شاهراه برای دستیابی به ذهن کودک دارد: ویدیو و بازی. در نهایت به این دلیل ما به کودکآنلاین رسیدیم.

صادق زنگنه عضو شورای سیاستگذاری جشنواره کودکآنلاین در این کارگاه با اشاره به سابقه فعالیت خود در آموزش و پرورش گفت: در مدرسه من با پدر ومادرهایی مواجه بودم که به سراغ من می آمدند و می خواستند تا بچه ها موبایل هایشان را کنار بگذارند. واقعیت این است که بچه های ما در شهرها فضای مناسبی برای تفریح ندارند و بدون خواهر و برادر در خانه وقت می گذرانند. من می دانستم با این ابزار می توان آموزش های زیادی داد اما در هر صورت در آن زمان امکانش نبود. با گذشت زمان تکنولوژی هایی برای کنترل بیشتر به وجود آمد که خیلی از پدر و مادرها با آنها آشنایی ندارند. همه این ها باعث شد وزارت ارتباطات به این فکر بیفتد که محیط آنلاین را به محیط مناسب تری برای بچه ها تبدیل کند. در اینترنت ممکن است حتی موضوعات زیاد و خوبی در فضای مجازی باشد اما برای کودکان متناسب نیست.

او گفت: همه ما به عنوان یک شاغل در این زمینه احساس مسئولیت می کنیم. ما می توانیم امروز با استفاده از فضای مجازی محتوای ایرانی مناسب با سن بچه ها را در اختیار آنها بگذاریم.

در ادامه این کارگاه با حضور پرشور نمایندگان سمن های مختلف فضای مجازی در قالب پرسش و پاسخ و فعالیت گروهی در زمینه کسب و کار و فرصت های تولید محتوای ویدئویی بحث و تبادل نظر شد.

در کارگاه امروز، نمایندگان سمن ها از استان های مختلف کشور حضور داشتند: پویش آرمانی از خراسان شمالی، نگاه برتر سیمرغ از همدان، شهروندان پارسا از تهران، فکرآفرینان رویش از تهران، مدیران جوان کوشا از قم، عصر دانایی نوین از ایلام، نوای مهر از تهران، آبشار امید از ایلام، یاران جوان از اصفهان، کانون نوآوران هوش برتر از مرکزی، ساطع نقش جهان از اصفهان، افق نگاه جوان از البرز، طنین آوای ایرانیان از آذربایجان غربی، رجحان از آذربایجان غربی، مسیر فردا از تهران، نورالرضا (ع) از همدان، کارآفرینان فردای کاسپین از مازندران، یاران جوان میعاد از اصفهان، نوآوران جوان کبیر از اصفهان، کارآفرینان نوین از زنجان، کارآفرینان عصر جوان از اردبیل، سفیران جوان زندگی از تهران و مسیر رسانه از تهران.

علاوه بر متولیان جشنواره کودکآنلاین، سجاد سالک مدیر کل مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان در این کارگاه حاضر بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: