کد خبر: ۴۷۷۸۵۹
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳

به رغم اظهارات رئیس جمهوری چین مبنی بر اینکه تایوان باید به چین بپیوندد و انتخاب دیگری ندارد، رئیس جمهوری تایوان اعلام کرد که سیستم 'یک کشور- دو نظام' را نخواهد پذیرفت و کشمکش ها و سلطه طلبی های چین می تواند به درگیری هایی در ابعاد بزرگتر از این منطقه تبدیل شود.

به گزارش شفاف، «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین، روز چهارشنبه در اولین سخنرانی سال 2019 میلادی اعلام کرد که 'تایوان انتخاب دیگری ندارد، باید به چین بپیوند و خواهد پیوست.' 
شی در سخنرانی خود به مناسبت «چهلمین سالگرد سیاست کلیدی تایوان» با اشاره به این که استقلال تایوان تنها فاجعه‌ ای عمیق برای این جزیره به ارمغان می‌آورد و هیچ دستاورد دیگری ندارد گفت: ما تعهدی به عدم استفاده از زور علیه تایوان نداریم و در صورت لزوم از این گزینه استفاده خواهیم کرد. به گفته متخصصان از این اظهارات شی، می توان تمایل او برای آغاز جنگ با تایوان را استنباط کرد.
'تسای اینگ ون' رییس حکومت تایوان نیز در سخنرانی سال نو خود تاکید کرد که این جزیره هرگز در مورد مسایل حق حاکمیتی خود تسلیم نخواهد شد.
با این وجود، در حال حاضر مسئله جنگ غیر منتظره در چین، تنها به تایوان ختم نمی شود؛ برای مثال، ماه گذشته یکی از افسران ارشد ارتش آزادی بخش خلق چین، خواستار حملات غیر منتظره به نیروی دریایی ایالات متحده شده است و از دولت چین درخواست کرده بود تا از موشک هایش برای غرق کردن دو ناو هواپیمابر آمریکا استفاده کند.
جنگ های داخلی چین به این دلیل ادامه داشته است که پکن هرگز کنترل تایوان را در دست نداشته است؛ در واقع فقط برای چند دهه، دولت چین بر حکومت تایوان تاثیر گذاشته است.
شی همچنین هفته پیش گفته بود که همه ما اعضای یک خانواده هستیم و مسائل روابط چین و تایوان، موضوعی داخلی است.
با این وجود تسای می گوید: وقتی ما نمی توانیم با چین درباره موضوعات مرتبط با بهداشت عمومی، بیماری های واگیردار و یا امنیت غذایی به توافق برسیم و همکاری کنیم چطور امکان دارد بگوییم یک خانواده هستیم؛ وی از چین خواست تا به دیدگاه و خواست 23 میلیون تایوانی و جزیره ای که دارای اصول دمکراسی و آزادی است، احترام بگذارد.
در نظرسنجی های انجام شده، دست کم نیمی از مردم تایوان چینی بودن خود را از هر جنبه ای انکار می کنند و ملیت خود را تایوانی می دانند؛ تنها پنج درصد از مردم تایوان، ملیت خود را چینی می دانند.
فارغ از اینکه مردم تایوان خود را اهل چه کشوری می نامند، کسانی که در تایوان زندگی می کنند نمی خواهند تحت سلطه حکومت خلق چین قرار بگیرند. شی ساختار 'یک کشور- دو نظام' را برای یکپارچگی جزایر و مناطق این کشور معرفی کرده است و حتی برخی دوستان و متحدان پکن نیز مخالف این سیستم هستند.
به نوشته تحلیلگران، تایوان بدون شک اعلام استقلال خواهد کرد؛ به عبارت دیگر، ادعای چین را رد کرده و خود را به عنوان کشوری مستقل معرفی خواهد کرد. 
بسیاری از متخصصان بر این عقیده هستند که بر خلاف تفکر مردم تایوان، ایالات متحده باید اجازه دهد تا پکن، تایوان را به قلمرو خود تبدیل کند. قانون گذاران چینی علاوه بر تایوان، بخش ای قابل توجهی از هند که شامل ایالت ' آروناچال پرادش' است و همچنین شماری از جزایر ژاپن در دریای چین شرقی و هر جزیره، صخره ای و دریایی در جنوب دریای چین را مطالبه می کند. رسانه های دولتی چین نیز به وضوح اعلام کرده اند که شی قصد گرفتن 'اوکیناوا' را نیز دارد.
صلح و ثبات در جزیره تایوان جزئی از امور داخلی چین نیست بلکه از منافع اصلی ایالات متحده است؛ چرا که تایوان در مرکز بحرانی این منطقه قرار دارد و موجب حفاظت از جبهه جنوب ژاپن که محل تلاقی چین شرقی و دریای چین جنوبی است، می شود. ایالات متحده، فضای دفاعی غربی خود را در سواحل آسیا شکل داده است. با این حال آمریکا سیاست های مبهمی در روابط چین و تایوان پیش گرفته است. چندی پیش «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا از تحرکات نظامی پکن در دریای چین جنوبی به شدت انتقاد کرد و این کشور را به ارعاب همسایگانش متهم کرده است.
در مورد آینده سیاسی تایوان سه نظر اصلی وجود دارد؛ حکومت تایوان با نام جمهوری چین و دولت قانونی این کشور شناخته شود یا تایوان مجدداً به سرزمین اصلی چین بپیوندد و بخشی از جمهوری خلق چین شود یا به عنوان یک کشور مستقل اعلام موجودیت کند.
سال 1949 «چیانگ کای ‌شک» رئیس جمهور چین در پی شکست در جنگ داخلی چین و با درگرفتن انقلاب کمونیستی در این کشور به تایوان گریخت و دولت جمهوری چین از آن هنگام تاکنون اداره این سرزمین را برعهده دارد.
جمهوری چین هم‌اکنون علاوه بر جزیره تایوان بر جزیره‌ های پنگو، کینمن، ماتسو و تعدادی دیگر از جزایر کوچک دریای زرد اعمال حاکمیت می‌کند. هر چند از ابتدای دهه 1990 ادعاهای این دولت نسبت به سرزمین اصلی چین کمتر مطرح می‌شود اما این دولت هرگز موضع رسمی خود را در این خصوص تغییر نداده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار