کد خبر: ۴۷۷۹۲۸
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۲

تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی رقابت خود را در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ آغاز می‌کند که همه انتظار حضوری پرفروغ از این تیم را دارند.

به گزارش شفاف، هفدهمین جام ملت‌های آسیا رسیده؛ هفدهمین جامی که ایران چهاردهمین دوره حضورش را تجربه خواهد کرد و در گروهی نه چندان دشوار با یمن، ویتنام و عراق مصاف خواهد داد. مصاف در گروه D که بعید به نظر می‌رسد تیم ایران برای صعود از این گروه دچار چالش جدی شود. آن هم در شرایطی که از هر گروه دو تیم و از بین شش گروه چهار تیم برتر که رتبه سوم را کسب کرده‌اند، راهی مرحله یک هشتم نهایی می‌شوند. البته که شکست استرالیا، مدافع عنوان قهرمانی مقابل اردن زنگ خطری برای تمام تیم‌های مدعی جام است.

ایران در حالی جام هفدهم را آغاز خواهد کرد که 43 سال در حسرت قهرمانی است. سومین تیم پرافتخار جام ملت‌ها با سه قهرمانی، چهار مقام سومی و یک عنوان چهارمی حالا به هدفی بزرگ به دنبال قهرمانی خواهد بود. تیم ملی در شرایطی برای قهرمانی می‌جنگد که رقبای سرسختی پیش‌رو خواهد داشت، اما از طرفی برای تاریخ‌سازی و عبور از ژاپن و عربستان شانس زیادی هم دارد. ژاپن به تنهایی با چهار قهرمانی و یک عنوان چهارمی پرافتخارترین تیم جام ملت‌هاست و پشت سر این تیم شرق آسیایی، عربستان با سه قهرمانی و سه نایب قهرمانی قرار دارد. ایران در شرایطی که بتواند قهرمانی این دوره از مسابقات را برای خود کند، از رقبای سرسخت غربی و شرقی عبور کرده و به تنهایی در صدر پرافتخارترین تیم جام ملت‌ها قرار می‌گیرد. کارلوس کی‌روش اعلام کرده که قهرمان شدن، مانند خوردن چیز کیک نیست! تشبیه سرمربی تیم ملی به چیز کیک برای این است که بگوید قهرمان شدن در جام ملت‌های آسیا به آسانی نیست.

کی‌روش پیش از آغاز جام با مصاحبه‌های متعدد خواسته کار سخت پیش‌روی تیم ملی را گوشزد کند. اینکه ایران برای رسیدن به جام قهرمانی چگونه باید از 7 حریف سخت و آسان عبور کرده تا جام 15 کیلویی را کاپیتان ایران لمس کند. این کاملاً درست است که قهرمان شدن در جام ملت‌ها شبیه به خوردن چیز کیک نیست. شاید اگر بخواهیم روی همین صحبت مثالی بزنیم، قهرمان شدن در آسیا چیزی شبیه به خوردن استیک باشد. استیکی که بدون چنگال و چاقو به سختی قابل خوردن خواهد بود، اما آنچه در اختیار کی‌روش قرار گرفته، درست همین چنگال و چاقو است. چنگال و چاقویی که به عنوان ابزار در اختیار سرمربی تیم ملی قرار گرفته و حالا او با امکاناتی مناسب، بازی‌های دوستانه متعدد و اردویی با بهترین امکانات تیمش را آماده حضور در جام ملت‌های آسیا کرده است. با این حال خوردن این استیک یا همان رسیدن به قهرمانی، سختی‌هایی هم دارد که سرمربی تیم ملی باید با استفاده از این ابزار، خوردن این وعده غذایی سنگین را به خوبی انجام دهد.

سرمربی تیم ملی در نشست خبری پیش از دیدار با یمن، به این موضوع اشاره کرده که تنها موضوع پراهمیت برای او و شاگردانش دیدار با یمن است. او به شگفتی جام و باخت استرالیا مقابل اردن هم اشاره‌ای داشت و گفته است: «همیشه این برای ما یک هشدار است و با دیدن این بازی‌ها متوجه می‌شویم هیچ تیمی کارت اعتباری برای پیروزی ندارد». البته هیچ‌کس پیش از این برای استرالیا کارت اعتباری پیروزی صادر نکرده بود جز کارلوس کی‌روش. سرمربی تیم ملی در چند مصاحبه خود اشاره کرده بود که جایگاه استرالیا، ژاپن و کره‌جنوبی در نیمه نهایی جام ملت‌ها تضمین شده است و تنها یک تیم دیگر باید برای آن یک جایگاه بجنگد که آن یک تیم هم ایران با سایر تیم‌ها خواهد بود. حالا گویا سرمربی تیم ملی تازه پس از شکست استرالیا تازه به این نتیجه رسیده که برای برد هیچ تیمی کارت اعتباری وجود ندارد.

با این حال هیچ‌کس بایدی برای قهرمانی ایران تعیین نکرده، اما با توجه به امکانات، ابزار در اختیار کی‌روش، شرایط تیم و البته عملکرد خوبی که در جام جهانی داشتیم، این انتظار وجود دارد. این انتظار وجود دارد که کی‌روش به عنوان با ثبات‌ترین سرمربی تاریخ تیم ملی و با ثبات‌ترین سرمربی جام ملت‌ها بتواند قهرمانی را برای ایران به ارمغان بیاورد.

تیم ایران برای دیدار با یمن دچار مشکلاتی هم هست. مسلماً می‌توان غیبت سعید عزت‌اللهی را بزرگ‌ترین چالش کارلوس کی‌روش برای این جام بدانیم. بازیکنی که در جام جهانی هم عملکرد مناسبی داشت و حالا به دلیل مصدومیت جام را از دست داده است. پس از عزت‌اللهی، علی قلی‌زاده دیگر بازیکنی بود که به دلیل مصدومیت نتوانست در لیست تیم ملی قرار بگیرد، اما تیم را در امارات همراهی کرده است.

اگر از این دو بازیکن که در لیست حضور ندارند، بگذریم به علیرضا جهانبخش می‌رسیم. ستاره تیم ملی که به دلیل مصدومیت نمی‌تواند در بازی با یمن در ترکیب قرار بگیرد و به همین دلیل نقشه‌های کی‌روش تا حدودی باید تغییر کند. از طرفی یمن را می‌توان تیمی ناشناخته، اما پرانگیزه دانست. تیمی که به دلیل جنگ‌های داخلی و حملات عربستان در چند سال اخیر به این کشور، حالا می‌خواهد با فوتبال مردمش را شاد کند. یمنی‌ها برای این هدف پر از انگیزه هستند و همین مسئله می‌تواند کار تیم ملی را هم سخت کند. مسلماً نه فقط قهرمان شدن در جام ملت‌ها، بلکه دیدار با یمن هم شبیه به خوردن چیز کیک نیست، اما اکنون همه ایران آرزوی قهرمانی تیم ملی را دارند و در انتظار تحقق این رؤیا هستند. رؤیایی که اگر به تحقق بپیوندد، ایران با عبور از سامورایی‌ها به پرافتخارترین تیم جام تبدیل خواهد شد.

برنامه مسابقات امروز به شرح زیر است: (ساعت بازی‌ها به وقت ایران است)

دوشنبه، 17 دی‌ماه 1397
گروه C: چین - قرقیزستان، ساعت 14:30، ورزشگاه خلیفه بن زاید شهر العین
گروه C: کره‌جنوبی - فیلیپین، ساعت 17، ورزشگاه  آل‌مکتوم شهر دبی
گروه D: ایران - یمن، ساعت 19:30، ورزشگاه محمد بن زائد شهر ابوظبی

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار