کد خبر: ۴۷۸۰۶۳
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸

انتشار گزارش اقدام آمریکا در ارسال سلاح های جدید به عربستان سعودی پس از مشخص شدن قتل «جمال خاشقجی»، واکنش تند یکی از نمایندگان کنگره ایالات متحده را در بر داشت.

به گزارش شفاف، «رو خانا» از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که طرحی را در خصوص توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی به موجب جنگ یمن و قتل جمال خاشقجی آماده کرده با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: این تهوع آور است در حالی که عربستان سعودی کودکان یمنی را بمباران می کند و جمال خاشقجی را به قتل می رساند، ما به ریاض تسلیحات بیشتری می فروشیم. مجلس نمایندگان باید فورا پمپئو (مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا) را فراخوانده و از او بخواهد تا به مردم آمریکا توضیح دهد چرا فروش سلاح به عربستان ادامه دارد.

روز گذشته رسانه ها اعلام کردند که به رغم خشم کنگره آمریکا از نقش عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با فروش ۱۹۵ میلیون دلار سلاح به منظور به روزرسانی سامانه های موشکی عربستان موافق کرده است.

عربستان از سال ۱۹۹۱ بر روی سامانه پاتریوت سرمایه گذاری کرده اما در سال های اخیر موشک های اسکاد یمنی بارها به اهداف سعودی اصابت کرده است. المانیتور نوشت است که با آغاز تجاوز به یمن، ۱۳۳ گزارش در مورد رهگیری موشک های شلیک شده از یمن ارائه شده است.

«فرانک روز» دستیار سابق وزارت خارجه آمریکا در امور کنترل، راستی آزمایی و تعهدات تسلیحاتی به المانیتور گفت که پاتریوت می تواند از تاسیسات کوچک مانند چاه های نفتی حفاظت کند اما نمی تواند شهرهای بزرگی مانند ریاض را پوشش دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار