کد خبر: ۴۷۸۹۳۸
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸

علیرضا خندان رو، مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: با خشکسالی‌های پیاپی و 18 ساله در استان مواجه هستیم و به شاخص‌های زیر درصد نرمال رسیدیم. مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی ادامه داد: خشکسالی‌ها در استان تاثیر خود را بر کاهش آب‌های زیرزمینی و خالی شدن روستاها از سکنه‌ و حاشیه نشینی شهرها گذاشته و بیشتر قنوات نیز خشک شده است.

به گزارش شفاف، علیرضا خندان رو، مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: با خشکسالی‌های پیاپی و 18 ساله در استان مواجه هستیم و به شاخص‌های زیر درصد نرمال رسیدیم.

وی اظهار کرد: میانگین بارندگی‌های استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 20 میلی متر بوده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه بارندگی‌ها در استان نسبت به سال گذشته 19 میلی متر افزایش داشته است، گفت: اما این بارندگی‌ها نسبت به بلند مدت 27 درصد کاهش داشته است.

خندان رو با بیان اینکه 100 درصد مساحت خراسان جنوبی در دوره‌ای 10 ساله تحت تاثیر خشکسالی قرار دارد، افزود: تا پایان آذرماه امسال 13 درصد از مساحت استان خشکسالی متوسط، 75 درصد خشکسالی شدید و 12 درصد خشکسالی بسیار شدید داشته است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی ادامه داد: خشکسالی‌ها در استان تاثیر خود را بر کاهش آب‌های زیرزمینی و خالی شدن روستاها از سکنه‌ و حاشیه نشینی شهرها گذاشته و بیشتر قنوات نیز خشک شده است.

خندان رو با اشاره به وضعیت بارندگی در استان طی ماه‌های دی، بهمن و اسفند، خاطرنشان کرد: بارندگی‌های دی ماه در برخی از نقاط استان نرمال و برخی مناطق زیر نرمال، در بهمن‌ماه وضعیت بارندگی استان نرمال و در اسفندماه نیز بارندگی در برخی نقاط نرمال و برخی از نقاط دیگر زیر نرمال است.

وی یادآور شد: خشکسالی در استان از نوع متوسط به بالا است لذا لازم است مردم، مصرف آب و مدیریت مصرف را مدنظر داشته باشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: